Snak

Mere indhold efter annoncen
EaF: enig i dine ord.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Det er sagt før, men det tåler nok gentagelse.

Den der TV2 dokumentar om EfB bliver vild.
EfB 1924
Den der TV2 dokumentar om EfB bliver vild.


Medmindre de klipper starten fra mht spillernes anonymitet i denne sag. Jeg håber det dog ikke da det vil give et mere end interessant billede.

Er der forresten nogen der er skarpe til tysk? Jeg følger selv Bayern München men er ikke altid voldsomt god ud i det tyske men kan da få fat i det meste her. Synes blot det var spændende at dele især den første video med jer.

https://www.youtube.com/watch?v=r-i-izVvgU4

Han virker som en intens træner, men det har vi også brug for i vores nuværende situation.

https://www.youtube.com/watch?v=YPeDAJ9-bnU
Jeg aner ikke hvad der er op og ned i sagen, men man kan sagtens blive slået uden der kommer en politianmeldelse.
Er det sket som beskrevet mellem to parter der kender hinanden ville jeg aldrig lave en politianmeldelse. Fik jeg tæsk, så ja. Men et hårdt slag i brystet, mavepumper eller f.eks. en lussing ville jeg aldrig anmelde. Jeg ville tage afstand og mene vedkommende skulle fyres, men jeg ville ikke anmelde det. Så synes ikke at det er bevis på det ikke er sket. Men må gå ud fra klubben undersøger det.
Hvis det var sket var han fyret, det er ulovligt, og hvis ikke han blev fyret, så ville spillerforeningen forlængst have foretaget en politianmeldelse, såfremt der virkelig skulle have været noget som helst i anklagerne. Fagforeningen er indblandet, og så ville der ske det samme i denne sag, som i hvilken som helst anden sag, med voldsanklager, manden ville enten blive fyret eller anmeldt for vold. Men når det åbenlyst ikke er sket endnu, så kommer det heller ikke til at ske.

Der er absolut intet i denne sag, som kommer til at koste træneren jobbet. Det tror jeg simpelthen ikke på, det er simpelthen for ulogisk, med formandens, Conways, Hyballa samt Struncks udtalelser samt handlinger ellers in mente.

Jeg tror dog gerne på, at der er mange der vil opfatte ham som strid, men det er altså ikke fyringsgrundlag at være et dumt svin. De har ansat en træner, som de tror på, og de har langt mere tillid til træneren end de har til truppen. Det er vist med vilje at de har ansat Hyballa.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der ligger en artikel på JV om Hyballa - i sine 2 seneste job ragede han uklar med alt og alle - han beskrives som fodbold faglig dygtig men han kan ikke omgås mennesker - ex. tvinges skadede spillere til at træne og udstilles foran de andre - spillerne skal bare rette ind ellers smides de på ungdoms holdene - han lytter ikke - træningen er for hård og giver for mange skader.

Lyder det som noget vi kender ? Fatter ikke de tog ham med den historik - det holder jo ikke - spillerne kan jo ikke trives under det.
https://jv.dk/artikel/efb-talsmand-bakker-op-om-tr%C3%A6nertavshed-og-forst%C3%A5r-ikke-postyret-om-udelukkelse-af-fire-spillere-det-er-almindeligt-overalt

Ud fra Paul Conways ord i artiklen fra i går i JV, så er vi vel også en del, der ser frem til det ugentlige pressemøde med Hyballa?
Han blev i øvrigt fyret begge steder efter ca. 5 mdr. Både i Breda og Krakow - han beskrives som intelligent, faglig dygtig, selvoptaget, narcissist, kan ikke omgås mennesker og har ingen empati.

Perfekt beskrivelse på en psykopat
Det er muligt, at han er dygtig på banen. Men udenfor mestre han klart ikke spillet... han lyder rent ud sagt som en tosse, der aldrig vil kunne tilpasse sig de danske forhold end så hvor meget formanden ønsker det.
Det sjove er nu, at voldsanklagerne nu bliver drejet til, at det kunne føles som overgreb, med et hårdt klask i ryggen og en hårdt klask på brystet. Jeg synes det er morsomt, som der argumenteres for, at der definitivt er voldsanklager, på så ekstremt tyndt et grundlag. Men det er nok fordi, at nu skal hele sagen drejes til, at ekstrasprøjten synes at han er ubehagelig for de stakkels snefnug i EfB truppen. Man kan jo ikke træne så hårdt i lille Danmark, og så slet ikke i lille bitte Esbjerg, hvad tænker de dog på, puha hvor er det synd for dem


Så Jonas Mortensen er et snefnug, eller hvordan skal det forstås? Hvorfor skal Hyballa overhovedet havne i en situation, hvor man skal diskutere hvorvidt der er tale om vold? Det er jo hovedløst og komplet idiotisk af manden at bringe sig selv i den knibe, og man betvivler da i den grad hans dømmekraft. Hvordan er gavnligt for truppen og Jonas Mortensen, at han er i tvivl om hvorvidt han er hadet af træneren?

Hårdere træning er én ting, og det kan jeg sådan set godt bakke op om. Men Hyballa lyder som et usympatisk røvhul, og jeg har svært ved at se hvordan hans elendige mandskabspleje skal resultere i noget som helst positivt for EfB på den lange bane.
Esbjerg fB
Annonce