Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvfølgelig står de ikke frem men du hører jo ikke nogle sige det er usandt - ingen har da fantasi nok til at skulle digte de historier - det var jo samme forløb i Polen og Holland.

Hvad er da for noget vrøvl du fyrer af?

Den eneste grund til, at en anonym kilde ikke vil stå frem i denne sag, kan kun være, fordi, at de ikke har nok beviser for det de siger. Det er ekstremt nemt at stå påstå i øst og vest, når man ikke skal stå til ansvar for det man siger.

Det er dybt useriøst, det er ligeså sandsynligt, at spillerne har lavet en Google søgning, og fabrikerer historierne udfra historierne i Polen. Det er jo fuldkommen grotesk, at den slags skal ophøjes til at være nyheder.

Dertil skal der lige siges, at man kan ikke fyres for at være et dumt svin.
Lad nu være med at falde i samme hul ved at skrive truppens tykke drenge - ingen spillere er jo tykke - du er mega useriøs.

Det var en reference til det den anonyme kilde omtalte i artiklen, men ok, jeg skal nok lade være med, at gentage noget, som jeg har fra anonyme kilder. Hvilket vel også er helt i orden.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
EAF du tolker jo selv!? Du er lige så troværdig som de såkaldte anonyme kilder du hentyder til. Du spiller den samme plade om og om igen. Du er vild med måden tingene gøres på i EfB pt. Check. Du giver ikke noget for anonyme kilder. Check. Jeg føler mig overbevist om at alle herinde forstår det. Kom. Nu. Videre!
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Eaf har en mening og mange andre har en anden mening men vis i stoppede med at kommentere på hans indlæg vil denne tråd bliver væsentlig kortere
5951 du har helt ret!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
EAF du tolker jo selv!? Du er lige så troværdig som de såkaldte anonyme kilder du hentyder til. Du spiller den samme plade om og om igen. Du er vild med måden tingene gøres på i EfB pt. Check. Du giver ikke noget for anonyme kilder. Check. Jeg føler mig overbevist om at alle herinde forstår det. Kom. Nu. Videre!

Jeg fortolker ingenting der er baseret på anonyme kilder, og hvis jeg gør det, må du meget gerne påpege det.

Jeg give absolut intet for, at du får ondt i røven over, at jeg ikke bare hopper med på vognen, når spillerne igen anonymt i pressen råber ulv. Det kan fandme snart være nok, med den syge kultur i Esbjerg.

Jeg tror langt fra jeg er alene i den opfattelse.

Jeg kan så kun tale for mig selv, men for mig, tegner der sig igen et billede af en trup, hvor der er elementer i den, som vil af med træneren, og præcis som da de pressede Lars Olsen ud af klubben, så forsøger igen at presse træneren ud, med beskyldninger om for hård adfærd samt træningskrav.

Jeg finder det faktisk afskyeligt, som nogle spillere åbenbart tror, at man kan tillade sig, at svine folk og klubben til, uden at stå frem og stå ved deres beskyldninger.

Jeg tror på, at de synes han er et dumt svin, jeg tror bare ikke en skid på, at de har beviser dertil, som er gode nok til at få ham fyret.

Nogen med nosser må stå frem, hvis der er noget hold i historierne, og indtil da, er det ligeså meget løgn som sandhed.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Det er interessant hvis man kigger på hans historik. Han er aldrig i en klub mere end maks et par år ad gangen, ofte langt kortere. Det kan man jo så tolke som man vil.

Først den engelske wiki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Hyballa

Dernæst den tyske hvor der står mere:

https://de.wikipedia.org/wiki/Peter_Hyballa

Uanset om anklagerne er sande eller ej så er der ingen tvivl om, at vi har at gøre med en yderst vanskelig personlighed. Hyballa er tilsyneladende ikke et menneske der nemt omgås andre. Som jeg har skrevet før er mit bud at han er væk senest til nytår hvis ikke allerede i løbet af sommeren.
Jeg har ikke ondt i røven over du ikke hopper med på vognen. Hvor ser du det? Ergo, du tolker. Det virker på mig som om du netop selv er småbitter over at ændre ikke køber dine formodninger. Du ved jo ikke en skid mere end alle andre. Du skriver bare disse lange beskeder igen og igen og igen. Og igen. Der står det samme i samtlige indlæg fra dig. Det er sgu en anelse trættende, enøjet og kvalmende. Hele forummet er plastret til med din enakter af et reptoire. Spil en ny sang eller sæt dig over i hjørnet til der er lidt nyt på bedding. Jeg påpeger intet når du ikke selv gør! Du tror langt fra du er den eneste med den opfattelse skriver du = tolkning. Du tror! Du skriver jo ikke at du ved... kan du ikke selv se at du ikke er bedre selv?
vis i stoppede med at kommentere på hans indlæg vil denne tråd bliver væsentlig kortere


Nu er det jo ikke et mål, at tråden her skal være kortere!
Og ja, jeg medgiver gerne, at hvis man har en ambition om at sværte en træner, så lader det sig nemt gøre. Det gjorde man jo også i sin tid med Troels Bech; historierne var vist sande, konklusionerne for vidtrækkende.
Jeg tror bare ikke på, at pressen er så ukritisk, som EaF vil gøre den til. Og jeg køber heller ikke præmissen om, at hvis man har kritik, så er den kun valid, hvis man lægger navn til. Ideelt set så bør man lægge navn til, men man risikerer bare for meget ved det.
Og uden jeg har nogen som helst indflydelse eller særlig indsigt på og i det, så vil jeg da gerne tilkendegive, hvad, jeg mener, er den rigtige måde at lede et fodboldhold. Og her er jeg på ingen måde på linje med, hvad jeg hører og faktisk også tror på, Hyballa står for. Almindelig anstændighed og arbejdsmiljølovgivningen eksisterer også i en fodboldklub.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Uanset om anklagerne er sande eller ej så er der ingen tvivl om, at vi har at gøre med en yderst vanskelig personlighed. Hyballa er tilsyneladende ikke et menneske der nemt omgås andre.

Det tror jeg så du har 100% ret i. Jeg tror ikke der er nogen, som er på god fod med ham, hvis de ikke giver det han kræver. Det gør ham så ikke til psykopat, ikke at du siger det heller.
Som jeg har skrevet før er mit bud at han er væk senest til nytår hvis ikke allerede i løbet af sommeren.

Det er muligt at du kan få ret i det, men jeg tror det ikke. De var fuldt ud klar over hvem de ansatte, da de ansatte ham, og hvis de sportslige resultater ikke udebliver, kan jeg ikke se, at de kan finde på at fyre ham. Hvis resultaterne udebliver, så ryger han ud meget hurtigt, og så sker det inden vi kommer til nytår. Vi må få se, hvad der sker.
Det er interessant hvis man kigger på hans historik. Han er aldrig i en klub mere end maks et par år ad gangen, ofte langt kortere. Det kan man jo så tolke som man vil.

Det er ikke så unormalt for en træner der er mest kendt for at være u-træner. Det opsigtsvækkende er nu mere, at han har faktisk en hel del erfaring fra rigtig mange klubber, på mange forskellige niveauer. Det kan fortolkes på mange forskellige måder.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Annonce