Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi mål vel ha det bedste angreb i 1 division på papiret når Elias kommer
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Mon ikke de 8-10 mill. går til akademiet. Så er der 35-37 mill. til spillere, trænerstaben, adm. og ledelsen. Passer det så ikke meget godt med de 45?

Jeg kunne ikke finde noget på nettet om hans løn, men 150.000 er måske ikke helt forkert.

Jeg kan kun finde dette, fra en bruger på Bold:

at han får 2 mio. i Sign-on fee og 125.000 kr. om måneden med udsigt til stigning ved oprykning
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Selvom det er et konkurrence miljø er der noget der hedder anstændighed og respekt. To ord der bør kendetegne enhver kommerciel organisation. Og når Ankersen får en høj løn sætter man ham ikke bare til U19 men finder hans kvaliteter. Kuferu


Det er jo netop når vi taler om et elite miljø vigtigt, at man arbejder sammen som et hold, for at opnå størst mulig kollektiv succes.

Tidligere var det måske planen få det bedste ud af det man har, ved at udnytte potentialet i den enkelte spillers styrker, men det gavner som regel mest hvis de styrker passer ind i holdets langsigtede strategi.

En langsigtet strategi har der i den grad manglet tidligere i EfB, eller også har den man har haft, enten været dårlig eller man har ikke kunne leve op til den.

Nu er der så kommer andre boller på suppen i EfB.
Nye investorer, ny plan, skuden skal vendes, da den har været faretruende tæt på at støde på grund.
En stor del af det er strategien omkring spillestil. Det er den her spillestil EfB skal have.
Spillestilen tilrettelægges ikke efter spillerne, men omvendt.
Spillerne og staben i EfB skal samarbejde for at opnå succes, og den opnås bedst og billigst hvis der en klar plan for hvordan de når dertil.

Den plan er der endelig, og den har været savnet i lang tid.
Hvis Ankersen ikke vil eller kan tilpasse sig den nye plan, så må han lave noget andet kontrakten ud end at spille på førsteholdet, eller finde sig en anden klub.

Ingen er uundværlig, ikke i en virksomhed, heller ikke i en fodboldklub. Sætter man sig selv over holdet, er man ikke længere en del af det.

Om dette skulle passe på Ankersen er jeg endnu ikke helt sikker på, men hvis det gør, så er der kun en vej, og det er døren ud.
ElbækAfc
Vi mål vel ha det bedste angreb i 1 division på papiret når Elias kommer


Helt enig. På papiret har vi et giftigt hold.

Jeg vil endnu engang gerne påpege, at det vel kun er i forsvaret, hvor vi ikke er så stærke.

Målmand, midtbane og angreb er alle virkelig gode (på papiret).
EfB 1924
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man smider ikke bare en løntung spiller på U19 . Respektløst. Så er man ikke professionel leder….. Man bør altid forsøge at få Ankersen tilpasset. Og evt. bruge ham som iindskifter når alt andet går galt. Kuferu
I en spillerkontrakt står der tydeligt, at man har pligt til at optræde loyalt overfor klubben. !!!

Mon ikke de fleste snart har fundet ud af, at badeferien i EfB er slut.

Støt spillerne og mød op på Blue Water Arena søndag kl. 14.00
Man smider ikke bare en løntung spiller på U19 . Respektløst.


Du fortsætter med at lægge vægt i den løn spillerne får. Det er i mine øjne en faktor, som aldrig må spille ind.

Hvorvidt det er respektløst at blive sat på U19 holdet, så afhænger der helt og holdent af omstændighederne.
EfB 1924
I en spillerkontrakt står der tydeligt, at man har pligt til at optræde loyalt overfor klubben.

Det betyder så bare ikke, at spillerne skal finde sig i alt fra en vanvittig træner.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
De NYE ejere har IKKE optrådt loyalt over for EfB, indbyggerne i Esbjerg, spillerne, lægen og staben. DE burde have kunnet forudse problemet. De har været RESPEKTLØSE og KULTURLØSE. Kuferu
Annonce