Snak

Mere indhold efter annoncen
Conway I Maj: vi skal være meget mere åbne og transparente.

EfB I Juli: Truppen er hemmelig.

Er der slet ingen herinde der kender nogle af spillerne og ved om de er udtaget?
Jeg tillader mig at svare selvom du ikke skrev med mig.

Jeg skal ikke sige, hvad du skal tro, og fred være også med det. Jeg forstår bare ikke, at du synes, med spillernes tvivlsomme historik, samt deres fremgangsmåde in mente, at de er mere troværdige end ledelsen, og træneren for den sags skyld?


Tvivlsomme historik? Hvor mange af spillerne har været med til noget lignende?
Det er primært unge spillere og mange nye spillere. Så er der Conboy har været der i 2 år og ellers ikke siden 2011 og Ankersen har været der i 1 år og ellers ikke siden 2015. Hvem er de spillere som har en historik der gør dem utroværdig?

Du tillægger altså spillerne så meget troværdighed, efter du ved, at de lagde ud med, at gå til pressen, nærmest efter første træningspas? Og i 2 uger kultiverede deres spilleroprør i pressen, inden de gik spillerforeningen. Først der blev klubben kontaktet om mulige problemer. Hvordan er det troværdigt? Hvordan er det professionelt?


Jeg tænker at det her er din fortolkning af sagen. Vi ved reelt set ikke hvordan det hele af forgået faktuelt. Personligt synes jeg hverken spillerne, træneren eller ledelsen virker troværdige eller professionelle.

Jeg ser kun en flok spillere, ledt af nogle af de mest profilerede spillere, som har ledt med lys og lygte, efter en konflikt at hænge hatten på, og som er gået all-in på et angreb imod klubben. De har, som jeg ser det, med de fakta der er tilgængelige, på intet tidspunkt ønsket en dialog. Det eneste de har været ude på, er at demonstrere overfor klubben, at det er dem der bestemmer, og at de ikke finder sig, at være sat på sidelinjen.


Sådan kan man godt fortolke det. Jeg ser også nogle spillere, primært yngre, som risikerer hele deres karriere ved at underskrive brevet når de ved at ledelsen står 100% bag træneren. At de skulle være presset til det af to erfarne spillere, som uanset udfaldet af sagen, ikke har nogen fremtid i klubben, virker en lille smule naivt.
Det her brev er et sidste desperat forsøg på at blive taget seriøs af ledelsen. Det kan man så mene er et stort fejlskud. Ikke desto mindre ville det nemmeste, for de yngre spillere, være at ikke at tage stilling. At de underskriver brevet vidner om spillere som har fået nok og som absolut ingen respekt eller tillid har til træneren.
Diskussion fremfor konklusion
"Nej jeg finder det også ulideligt, og jeg har bestemt mig for, at jeg tager ikke på stadion før jeg kender holdet."

Jeg tror, vi skal helt hen til en time før kampstart, inden vi får noget at vide.

Det bliver så start 11érn. Bare mit gæt, men det er da tydeligt, at der er total kaos i

EfB, når de ikke allerede har offentliggjort spillertruppen til dagens kamp på nuværende tidspunkt.
EfB.

Nu ved jeg jo, as gode grunde, ikke hvad der er op og ned i sagen.

Men nu har jeg læst lidt tilbage igennem sagen og genlæst spillernes brev.

Er det ikke korrekt at alle de nævnte sager(slag, sherifstjerne, fløjten i øret, bodyshaming) er hændelser fra før spillerforeningen anmeldte sagen? Hyballa er vel, efterfølgende, holdt op med dette? At han så stadig er et usympatisk røvhul er vel ikke noget politikere skal til at blande sig i?
Forstå mig ret... Jeg prøver ikke at gøre mig til fortaler for den ene eller den anden side. Dertil er jeg simpelthen for meget i tvivl. Jeg har bare gjort mig nogle tanker om hvordan det kan være gået sådan i hårdknude.

1. Hyballe ankommer og uddeler øretæver, mobber, m.m.(jeg anfægter ikke at dette er sket)
2. Spillerne/spillerforeningen klager
3. Hyballa får at vide at han skal ændre adfærd og retter ind. Dog er han stadig meget usympatisk og kommer med nedladende kommentarer, m.m..

Så langt så godt. Nu er vi så i en situation, hvor træneren er ophørt med de grove overtrædelser, men virker indebrændt og kommer ned sarkastiske bemærkninger, men ikke noget man normalt bliver fyret for. Det er så her jeg tænker at sagen godt kunne være faldet til ro igen, hvis pressen ikke var vedblevet med at grave efter overskrifter. Måske kunne skårene være klinket, hvis parterne havde fået lidt fred. Dog ville tre ud af de fire degraderede spillere stadig være fortid i klubben.

Alle skriverier i pressen, efterfølgende, er jo egentligt vedrørende de samme tre hændelser, hvor man egentlig bare diskuterer om de passer eller ej... Jeg tænker at 90% af det nok er sandt. Måske med lidt gradbøjning af voldsomheden.

Her er det så at nogle spillere forsøger at benytte uroen i pressen og den generelle folkestemning, til at presse klubben til at indlemme de fire "bortviste" spillere i truppen igen(evt. efter rådgivning fra spillerforeningen). Det lykkes ikke og man vælger derfor at sende det åbne brev til pressen. Man kan jo ikke lade være med at tænke, at siden de vælger at offentliggøre brevet, umiddelbart efter de har fået nej til at indlemme de fire spillere igen(når der faktisk er aftalt et yderligere møde vedrørende de øvrige problemer), så har det været hovedagsordenen... Vil det dermed sige at, hvis de fire spillere var kommet tilbage, så kunne man godt have arbejdet videre med Hyballa?

Jeg ved sgu snart ikke hvad man skal tro. Der er så mange der har fejlet her, fra alle sider. Både spillere, Klubben og PMG. Men jeg tror det mest destruktive i dette har været spillerforeningens samarbejde med pressen. Det har nærmest umuliggjort en mindelig løsning.

Jeg tror faktisk at man har foregnet sig ved at gå til pressen fra start af. Man har nærmest presset PMG til at rykke sammen i bussen og bakke op om deres mand. Hvis man havde arbejdet internt og været mere tålmodig, tror jeg godt man kunne være sluppet af med træneren. Men ved at fare frem i pressen har man tvunget PMG op i et hjørne.

Under normale omstændigheder ville jeg bare have sagt at Hyballa skulle ud af vagten... Men efter den måde det er blevet kørt på, i offentligheden, kan jeg faktisk godt forstå hvis det ikke bliver tilfældet. Der ligger spillerne som de har redt. Desværre. De har spillet deres kort helt forkert.

Jeg sidder med en mavefornemmelse af(og her kan jeg sagtens tage fejl) at hovedformålet for spillerne/spillerforeningen hele tiden har været at få de fire spillere tilbage i førsteholdstruppen.
Jeg synes faktisk godt at vi kunne have brugt Conboy og Ankersen på holdet, så sportsligt er jeg uenig i beslutningen. Men det er nu engang ledelsens ret at beslutte dette og PMG vil under ingen omstændigheder lade sig diktere noget af spillerne.
Jeg tænker at ved diverse mæglingforsøg har det, hver gang, været et krav at få disse fire spillere tilbage i truppen, men det har PMG ikke villet være med til. Her man så forsøgt, fra spillernes side, at eskalere mere og mere i pressen for at lægge pres på PMG.



Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
Korrekt
Hændelserne der diskuteres blev allerede nævnt i Bt første gang sagen kom frem

Og Hyballa fik at vide han skulle tone ned lige efter

Der kan ikke have været episoder efter dette, da de så ville have været på forsiderne af medierne.

Dem der følger træningerne, herunder Ole Bruun beskriver intensive gode træningspas.

Men medierne og alle Facebooks nyttige idioter er gået fuldstændig i selvsving.

Vi har nogen der er sendt ned på u19, mon ikke sagen er eskaleret fordi klubben ikke vil tage dem tilbage i truppen
EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@SemTex og andre,

Hvorfor bliver i ved medtaget skrive at det kun er 4 spillere som har presset 21 spillere til at skrive under?
Har de også presset Anyembe og Kasper Pedersen til skifte klub?

Hvis Trump kan blive bannet fra Twitter for at benægte fakta og sprede opfundede løgne, så burde i også blive bannet herinde fra, for at blive ved med at spamme jeres lort.
@highlandbear
Lige præcis dine betragtninger vedr spillerforeningen synes jeg passer ret godt med hvad man tidligere har oplevet. Imo virker de konfliktsøgende og er ikke bange for at tage den igennem pressen.
For dem der vil se kampen, mange ved det nok allerede, så ser det ud til at den måske streames hos en bookmaker.
Vil ikke sige hvilken, da jeg ikke vil lave pr. kan bare forestille mig at mange gerne vil se det her absurde opgør og tænker at I selv kan regne ud hvem der muligvis streamer :).
@umop apisdn


Mon ikke både Anyembe og Pedersen har fået at vide, de ikke er en del af fremtidsplanerne og blevet bedt om at finde en ny klub?

For dem der vil se kampen, mange ved det nok allerede, så ser det ud til at den måske streames hos en bookmaker.

Jeg er rimelig sikker på, at ingen bookmakere har rettighederne til at vise kampene i Danmark.
Godt indspark, Highlandbear - og nogle gode reflektioner.

Jeg er bange for, at du godt kan have ret i meget af det. Og uanset hvad der er op og ned, så kan mange forhåbentlig være enige i, at det her er kørt meget længere ud og op i en spids, end sagens egentlige substans kan bære.

Men man ser jo ofte i den slags situationer, at konflikten får sit eget indre liv. Det samme gælder jo også debatten om sagen...

Der er jo mange nuancer i det her (jeg glæder mig også til filmen...;-), og vigtigst af alt, er du også ramt af tvivlens nådegave. Du rejser dog et centralt spørgsmål om, hvad der reelt er sket, siden de første klager?
Men det er der sikkert mange af dem helt uden tvivl, der kender sandheden om.

Ingen af parterne skal dog have en særlig høj stilkarakter for håndteringen. Men uanset om amerikanerne aner, hvad de foretager sig eller ej, så virker det jo som et meget bevidst valg ikke at nedtrappe konflikten.

I øvrigt sjovt at læse mange af de udenforstående, som ikke forstår, hvordan nogen her i byen overhovedet på nogen måde kan se noget som helst godt i, at der bliver rusket lidt op i sagerne. Men de har jo heller ikke haft vores oplevelser gennem mange år med den klub...

Nå, men god kamp, hvis der bliver en.
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Annonce