Nu ved jeg jo, as gode grunde, ikke hvad der er op og ned i sagen.
Men nu har jeg læst lidt tilbage igennem sagen og genlæst spillernes brev.
Er det ikke korrekt at alle de nævnte sager(slag, sherifstjerne, fløjten i øret, bodyshaming) er hændelser fra før spillerforeningen anmeldte sagen? Hyballa er vel, efterfølgende, holdt op med dette? At han så stadig er et usympatisk røvhul er vel ikke noget politikere skal til at blande sig i?
Forstå mig ret... Jeg prøver ikke at gøre mig til fortaler for den ene eller den anden side. Dertil er jeg simpelthen for meget i tvivl. Jeg har bare gjort mig nogle tanker om hvordan det kan være gået sådan i hårdknude.
1. Hyballe ankommer og uddeler øretæver, mobber, m.m.(jeg anfægter ikke at dette er sket)
2. Spillerne/spillerforeningen klager
3. Hyballa får at vide at han skal ændre adfærd og retter ind. Dog er han stadig meget usympatisk og kommer med nedladende kommentarer, m.m..
Så langt så godt. Nu er vi så i en situation, hvor træneren er ophørt med de grove overtrædelser, men virker indebrændt og kommer ned sarkastiske bemærkninger, men ikke noget man normalt bliver fyret for. Det er så her jeg tænker at sagen godt kunne være faldet til ro igen, hvis pressen ikke var vedblevet med at grave efter overskrifter. Måske kunne skårene være klinket, hvis parterne havde fået lidt fred. Dog ville tre ud af de fire degraderede spillere stadig være fortid i klubben.
Alle skriverier i pressen, efterfølgende, er jo egentligt vedrørende de samme tre hændelser, hvor man egentlig bare diskuterer om de passer eller ej... Jeg tænker at 90% af det nok er sandt. Måske med lidt gradbøjning af voldsomheden.
Her er det så at nogle spillere forsøger at benytte uroen i pressen og den generelle folkestemning, til at presse klubben til at indlemme de fire "bortviste" spillere i truppen igen(evt. efter rådgivning fra spillerforeningen). Det lykkes ikke og man vælger derfor at sende det åbne brev til pressen. Man kan jo ikke lade være med at tænke, at siden de vælger at offentliggøre brevet, umiddelbart efter de har fået nej til at indlemme de fire spillere igen(når der faktisk er aftalt et yderligere møde vedrørende de øvrige problemer), så har det været hovedagsordenen... Vil det dermed sige at, hvis de fire spillere var kommet tilbage, så kunne man godt have arbejdet videre med Hyballa?
Jeg ved sgu snart ikke hvad man skal tro. Der er så mange der har fejlet her, fra alle sider. Både spillere, Klubben og PMG. Men jeg tror det mest destruktive i dette har været spillerforeningens samarbejde med pressen. Det har nærmest umuliggjort en mindelig løsning.
Jeg tror faktisk at man har foregnet sig ved at gå til pressen fra start af. Man har nærmest presset PMG til at rykke sammen i bussen og bakke op om deres mand. Hvis man havde arbejdet internt og været mere tålmodig, tror jeg godt man kunne være sluppet af med træneren. Men ved at fare frem i pressen har man tvunget PMG op i et hjørne.
Under normale omstændigheder ville jeg bare have sagt at Hyballa skulle ud af vagten... Men efter den måde det er blevet kørt på, i offentligheden, kan jeg faktisk godt forstå hvis det ikke bliver tilfældet. Der ligger spillerne som de har redt. Desværre. De har spillet deres kort helt forkert.
Jeg sidder med en mavefornemmelse af(og her kan jeg sagtens tage fejl) at hovedformålet for spillerne/spillerforeningen hele tiden har været at få de fire spillere tilbage i førsteholdstruppen.
Jeg synes faktisk godt at vi kunne have brugt Conboy og Ankersen på holdet, så sportsligt er jeg uenig i beslutningen. Men det er nu engang ledelsens ret at beslutte dette og PMG vil under ingen omstændigheder lade sig diktere noget af spillerne.
Jeg tænker at ved diverse mæglingforsøg har det, hver gang, været et krav at få disse fire spillere tilbage i truppen, men det har PMG ikke villet være med til. Her man så forsøgt, fra spillernes side, at eskalere mere og mere i pressen for at lægge pres på PMG.
Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF