Snak

Mere indhold efter annoncen
Red Bull Salzburg - EfB 0- 4
FM: kian Hansen
MoM: Mick

Jeg mener det
Salzburg - EfB 1-1
FM: HH
MoM: HH
Y. N. W. A. - #JFT97
http://www.tipsbladet.dk…flere-penge


Han lægger ikke skjul på, at angriberen skal kunne gå direkte ind på holdet. Derfor kommer man altså ikke til at se en såkaldt ´lottekupon´ skrive kontrakt med Esbjerg.
- Nej, vi skal have en, der kender dansk fodbold, vi skal have en, der kan forstærke os med det samme, siger Søren Poulsen.



Bliver sgu spændende at se hvad de hiver op af hatten.
Kunne Peter Utaka være en mulighed? Han har spillet i ligaen før, og scoret mange mål for OB. Aner dog intet om hans nuværende niveau. Samtidig er han ikke engang fyldt 30 endnu, så han er stadig i en god fodboldmæssig alder de næste 3-4 år.
RB Salzburg-EfB 0-2
FM: HH
MoM: HH
EfB.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er der i øvrigt nogle der er klar over hvorfor Kian ikke er med i truppen til i morgen? Er han skadet/karantæne eller er der noget jeg har overset?
Hvis vedkommende skal kende dansk fodbold, og det betyder "have spillet i dansk fodbold", så indsnævres feltet vel efterhånden.

Kunne det ikke være Nicklas Pedersen, der ikke altid er inde i varmen i Gent? Eller Nicki Bille, som Rosenborg, måske/måske ikke, vil af med - som Søren Poulsen tænker på?

Mads Junker og Rade Prica er vel for gamle, og Lasse Vibe for uskarp? Ilsø for godt i gang i Bochum og Macena, Utaka, Ailton vel ikke realistiske økonomisk.

Man kunne også handle i superligaen og hente Igboun, Duncan, Janssen, Schwartz, Anders Jacobsen, Brock-Madsen, Santin, Antipas, Pourie, Dalgaard eller noget i den stil. Men de virker, hver for sig, måske ikke som helt realistiske bud, om end penge kan gøre meget.

Er man rigtig eventyrlysten i Esbjerg, så kigger man måske på den gamle Horsens-bomber, Berisha, der nu spiller i Australien. Men, mon dog..?

Og vil man gøre en god gerning, uden at forvente, at få noget igen, så lejer og sidenhen køber man Zohore, hvis Per Rud, mod sædvane, træffer en fornuftig beslutning, og undlader at købe splleren, og sammen med Zohores ejere, gerne laver en indledende ½ års fremleje fra Brøndby til EfB...

Så ud fra, hvad SP siger, ligger det nok til Nicklas P., Nicki B., eller måske et rekordkøb af Thomas Dalgaard?

Vh.

Adriaanse
Syntes faktisk en Nikolaj Brock-Madsen fra RFC vile passe perfekt til "hullet" på vores hold - men det er nok yderst tvivlsomt om Randers vil slippe ham …

Saltzburg - EfB: 2-1
FM: van Buren
MoM: Jerry
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Jeg har også tænkt på Brock-Madsen. I kampen mod EfB var han tæt på fremragende, men ved ikke om han vil løse vores angriberproblem på scoringskontoen. Men han er fysisk stærk og god til holde i bolden, og det mangler vi meget oppe foran.

Der er også nogle gode bud imellem, Adriaanse.
Hvad med Brøndby? Bernburg spiller slet ikke, Antipas ligeså. Sidstnævnte har altid gjort ondt på Esbjerg. Dog skulle hans scoringssnit ikke være særlig sexet.

Men umiddelbart er der også mulighed for at forstærke sig gennem de øvrige suppeklubber, omend prisen nok vil være høj, når man sælger til en konkurrent i ligaen.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Annonce