Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu kan det være, at jeg har misforstået det. Men hvad er der i vejen med, at PH ønsker en kikkertundersøgelse på en af hans spillere for at have klarhed over hans situation?

Nu er læger ikke ufejlbarlige, de laver trods alt også fejldiagnoser.

Problemet for os er jo, at det er rendyrket spekulation. Ingen af os er læger (mig bekendt), og vi aner ikke hvilke symptomer Holten havde, hvilke undersøgelser lægen har foretaget, og vi aner ikke, hvad der er blevet sagt mellem lægen og Hyballa.

Det eneste vi ved med sikkerhed, er, at lægen følte det så grænseoverskridende, at han straks gik til ledelsen og sagde op.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Iøvrigt er jeg imod at een og samme ejerkreds kan eje fodboldklubber i England, Danmark, Holland, Belgien, Frankrig og Schweiz. Og skalte og valte med spillerne for at leje dem til klubber, de ejer og som er iproblemer. Det har ikke noget med sport at gøre. Tværtimod. DET er imod sportens ånd. Kuferu.
Problemet for os er jo, at det er rendyrket spekulation. Ingen af os er læger (mig bekendt), og vi aner ikke hvilke symptomer Holten havde, hvilke undersøgelser lægen har foretaget, og vi aner ikke, hvad der er blevet sagt mellem lægen og Hyballa.

Det eneste vi ved med sikkerhed, er, at lægen følte det så grænseoverskridende, at han straks gik til ledelsen og sagde op.

Så tror jeg, at jeg forstår jeres synspunkt lidt bedre.

Jeg kan så ikke se nogen problemer med, at træneren gerne vil have afklaring på, om sin spiller kan spille om en uge eller 3 måneder. Mit problem er, at hvis lægen ikke har kunnet "tage", at han har forlangt en undersøgelse - og dermed undermineret lægen. Men forslaget er der jo ingenting i vejen med.

Hvad der er blevet sagt, ved vi jo ikke. Kun at lægen har fundet det grænseoverskridende. Men hvis det er en førstegangs forseelse, så syntes jeg personligt, at det er overilet at sige op på den baggrund. De arbejder trods alt i samme klub, så hvorfor har de ikke haft et efterfølgende møde, hvor de har forventningsafstemt hinanden? Det ved vi heller ikke, om de har. Men vi ved heller ikke, hvad der er blevet sagt til mødet.
Der er så faktisk en læge på Bold. Han skrev dette i en anden tråd om emnet:

Jeg beklager, jeg kan ikke skelne dit indlæg fra det du svarer på i appen.

Pointen er jo blot, at Hyballa ikke skal blande sig i det lægefaglige. Overhovedet.

Hvad der er sagens kerne, kan vi jo ikke vide. Om det er mavesår, gastrit, dyspepsi eller noget helt fjerde, det handler om, for den slags lægelige nuancer går jo tabt i en artikel som den her. En gastroskopi har kun værdi i en helt særlig kontekst, afhængig af hvor man er i udredningen, og hvad man overvejer.

Som en anden skriver, hvis spilleren har haft ondt i maven og har spist en del NSAID eller kodimagnyl, er det helt meningsløst med gastroskopi.

Det er ikke noget man spilder tid og ressourcer på for sjov og for en god ordens skyld, medmindre man tænker på noget farligere som spiserørssygdom, HP-mavesår eller ligefrem kræft i mavesækken, mv.
Det er en del af udrednings algoritmer og den rationelle klinik.

Det kan Hyballa jo ikke vide, men det er også derfor han skal holde sin mund.
Og ja jeg er læge, skulle det være relevant.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Min örebollesnegl siger mig at Sörensen gruppen er led og ked af situationen. Undersöger lige nu at ta over ejerskabet, sammen med andre lokale, eller träkke sig helt. Vi får se.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og iøvrigt proklamerede Conway at han vil hente spillere fra Danmark + Nordiske spillere. Foreløbig myldrer det ind med reservespillere fra Barnsley. EfB er ved at blive til = Esbjerg Football Barnsley. Kuferu
Iøvrigt er jeg imod at een og samme ejerkreds kan eje fodboldklubber i England, Danmark, Holland, Belgien, Frankrig og Schweiz. Og skalte og valte med spillerne for at leje dem til klubber, de ejer og som er iproblemer. Det har ikke noget med sport at gøre. Tværtimod. DET er imod sportens ånd. Kuferu.

Jeg føler, at du er ved at lave en lille prosabog om Kuferu´s syn på EfB, hvor du samler dine udsagn og one-liners, helt uden at forholde dig til andres meninger og holdninger.
Så start med at kommenter mine kommentarer. Kuferu
Kuferu, hvad er egentlig årsagen til at du ser dig nødsaget til at skrive dit brugernavn til sidst. Du er blevet spurgt om det før.

Det du skriver om at eje flere klubber er jeg enig med dig i, da det dræber følelsen af klubber som er lokalt forankret når ens danske klub er proppet op fra eksempelvis en engelsk pendant. Stankovic.
Det er ret underholdende at læse tråden p.t. En rigtig "herrefight", hvor nogen er for de nye tilstande i EfB, og andre lodret imod. Ordvekslinger på kryds og tværs, der sommetider kører til stregen, når det gælder respekt og anstændighed, nogle gange over.
Lidt trist, når det kammer over, synes jeg. Vi vil jo alle i bund og grund det bedste for EfB. Ikke kun for klubbens bedste med dens ledere, spillere og fans, men så at sige for hele byens.
Det jeg hæfter mig ved er, at alle indlæg stort set er kommentarer, der beror på infos fra diverse pressedækninger. Jeg formoder, at INGEN i dette forum har været inde i maskinrummet, og set/hørt/overværet noget som helst af det, der er foregået. Al information kommer fra Ekstra Bladet, BT og andre, der elsker sensationer, og lever af at sælge "sande nyheder". Interviews med fratrådte spillere m.m. inclusive. Nogle af informationerne er sikkert korrekte, andre er ikke. Men at tage ultimativ stilling til tingenes tilstand i klubben på baggrund af diverse pressedækning - den står jeg ikke model til. Jeg håbe i den grad, at der inden længe falder en smule ro over tingene, og der kan skabes arbejdsro i klubben, så man kan koncentrere sig om fodbold og ikke personfnidder.
Annonce