Jeg er for det meste enig med dig, AR.
PMG har haft succes alle steder, så hvorfor er det så lige i DK, at det går galt?
Jeg køber ikke præmissen om, at det er amerikanske tilstande der indføres i klubben, for PC er sgu den eneste amerikaner. Danmark er bare en markant anden størrelse rent kulturelt end Central- og Sydeuropa, når det kommer til ledelse, og der der derfor den kontinentale tilgang clasher med EfB-drengene.
Man kan så spørge sig selv, om man så skulle have handlet anderledes ift. ansættelsen af Hyballa, og der er svaret nok ja, men hvis man tager Hyballa, og fratrækker sherifstjerne og dask, havde udfaldet så været anderledes?
Det er hypotetisk, men jeg er efterhånden nået dertil, hvor jeg tror at situationen ville være eskaleret uagtet.
Nu sidder vi et sted, hvor alle vores lokale drenge forlader skibet, og det smerter mig, men i det mindste er der en plan, og rigeligt med penge til at få et hold på plads. Tænk lige på de 10-årige drenge, der løber rundt i klubben nu, og som får Gegenpress ind i hovedet fra dag 1 med 11-mandsbold. De bliver jo nogle fodboldmaskiner, når de om 8 år kommer op på førsteholdet.
Der findes et par hundrede tusinde fuldtidsproffer i hele verden. Hvor mange af dem ville kunne styrke et hold med ambitioner om fast Superligabold? Svaret dertil er nok, at der er ganske mange, og at mange kan hentes billigt.