Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er i hvert fald potentiale for, at "allerede er blevet noteret offentligt" bærer på et tungt læs af implicitte "bekymringshændelser".

Omvendt kan det jo betyde intet, men så må man vel antage, at klubben ville skrive dette mere tydeligt.

Så ja, ingen information og der hentes andre ind for at lave flere undersøgelser - dette har måske også en sammenhæng med Arbejdstilsynet og deres krav og ønsker til klubben ift. arbejdsmiljøet og interne undersøgelser.
@Ontrack

tak for viderebringelsen

Det bekræfter i hvert fald hvad jeg har troet, nemlig at der var nogle episoder i starten men at de er stoppet da Hyballa fik besked fra bestyrelsen om at tilpasse sig kulturen. EB og BT har jo heller ikke kunnet finde eksempler sket efter den første udmelding. det åbne brev beskriver også kun ting vi allerede havde hørt om.

Nu må vi jo så afvente svar fra AT

og ansættelsen af Arbejdsmiljøeksperten er bestemt et plus, jeg har tidligere samarbejdet med dem og de gør et udmærket arbejde
EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
Og så naturligvis den store elefant i porcelænsbutikken:

Det er ærgerligt, at mange spillere i truppen på foranledning af Spillerforeningen i den forbindelse nægtede at tale med DLA Piper.


Vi aner jo ikke, hvad der ville være kommet frem, hvis ikke spillerne skulle frygte for, at deres udtalelser blev lækket til klubben.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Nu må vi jo så afvente svar fra AT

og ansættelsen af Arbejdsmiljøeksperten er bestemt et plus, jeg har tidligere samarbejdet med dem og de gør et udmærket arbejde


Jeg har fra start, da jeg hørte om den igangsatte advokatundersøgelse været af den overbevisning, at den ikke var tilstrækkelig ift Arbejdstilsynet.
Primært pga manglende mulighed for anonymitet.

Men det lyder godt, at du kan anbefale Abejdsmiljøeksperten - vi må se hvad det ender med?
@Skjold
Måske du så skulle lade være med at skrive til mit opslag hvor jeg revser den teori om det hele er for at få smidt anker og Conboy ud. Hvis ikke du tror på det hvorfor begynder du så overhovedet og forsvare den?
Du skriver også du tror på de har kigget på deres løn og tænkt de skal ud uanset hvad det koster. Hvad er det så for en pris du snakker om hvis ikke det er alt det der sker i klubben? Er det at de er sendt på u19 eller hvad mener du ellers man har gjort for at få de 2 ud?
Jeg forholder mig til du begynder at forsvare den teori jeg kalder idiotisk og at du skriver ledelsen bare har kigget på løn og alder og besluttet sig for de bare skal ud.

Der er sjovt nok heller ingen af dem der mener de bare vil bruge EfB til spilletid til Barnsley reserver, der har forklaret mig hvorfor de ikke alle sammen starter inde hver gang.

Der er så mange postulater herinde, men kigger man lige logisk på det så giver det ikke mening.

@socialisten
Har svært ved at se hvad min tidligere indlæg har med mit opslag at gøre hvor jeg udpeger fejl i folks elendige teorier. Men du kan jo svare på hvorfor de teorier giver mening og lade være med at blande alt muligt tidligere skrevet ind i det.
Jeg har desuden givet udtryk for at jeg ikke tror det hele er sort eller hvidt men nærmere grå. Men herinde bliver det kun stillet op som at spillerne er de rene engle og ledelsen djævle. Jeg mener sandheden ligger et sted i midten, men når alt herinde skrives som værende til den ene side, så udfordrer jeg det lidt med den anden side.

Jeg mener spillerne i første omgang skulle være gået til ledelsen og forsøgt at sige vi vil gerne have Hyballa ændre adfærd. I stedet går de bag ryggen og kræver som det aller første på en fyring. Hvorfor er det altid den eneste løsning i EfB at kræve på en fyring, det samme skete med Lars Olsen i stedet for at sige her er noget galt kan vi ændre det, går de til ledelsen og kræver fyring. Igen alle kunne have ageret bedre i denne sag. Men herinde har man travlt med at kalde træner og ledelse for idioter, vanvittige og psykopat. Men forhandlede man sig til at påpege at spillerne også har lavet fejl er man straks tilbeder af djævlen (Hyballa) og alt man skriver bliver tillagt det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
efb_4ever: Kom nu videre. Jeg gider ikke kommenterer mere på dine vrøvlerier.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
......... og den fandt ingen bekymringshændelser udover bemærkninger, der allerede er blevet noteret offentligt.

Jammen hallo - er det det man tidligere har kaldt løgnehistorier fra diverse sladderspalter i de usaglige aviser .

Men hvis i så bare i det mindste kunne forholde jer sobert til alle de forhold der til rigelighed er blevet noteret offentligt allerede, så ville vi være glade.
........ og den fandt ingen bekymringshændelser udover bemærkninger, der allerede er blevet noteret offentligt.

Jammen hallo - er det det man tidligere har kaldt løgnehistorier fra diverse sladderspalter i de usaglige aviser .

Men hvis i så bare i det mindste kunne forholde jer sobert til alle de forhold der til rigelighed er blevet noteret offentligt allerede, så ville vi være glade.


Der er vel ingen der har bestredet at der er sket et enkelt patvrid samt et dunk i ryggen. til gengæld er de episoder jo stoppet for længe siden

Jeg tror det er folks opfattelse af hvor alvorligt en sag det egentlig er der er lidt afvigende, og personligt har jeg det lige en anelse besværligt med at de par tilfælde ikke kunne have været afklaret lynhurtigt internt på stedet.

Men det er jo lykkes pressen at få det skreget op som om han havde enten dræbt eller tortureret dem. selv Ubådssagen har vel ikke fået så meget omtale som det Patvrid har.
EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
efb_4ever: Kom nu videre. Jeg gider ikke kommenterer mere på dine vrøvlerier


Du har debat niveau som en 4 årig og vil bare sidde og strø om dig med postulater du ikke engang kan bakke op. Det er sørgeligt på et debat forum ikke at kunne argumentere for sine holdninger. Men så lad endelig være med at kommentere på det jeg skriver en anden gang, hvis ikke du magter et højere niveau end det der barnlige pis.
Hvis alt var så rosenrødt og det var holdt op for længe siden, så havde vi sgu nok ikke mistet vores 1 målmand og en talentfuld kant den sidste uges tid.
Esbjerg fB
Annonce