Snak

Mere indhold efter annoncen
+9000 er alligevel flot til en betydningsløs kamp, hvor både Standard og EfB meldte ud, at man ikke ville sætte det stærkeste hold på banen.

Det er også kun herinde man oplever brok over prisen. Der er ikke megen brok, at spore på EfB´s facebook-side. Og de plejer jo nok, at kunne sige fra.
Købte Billet til alle 3 hjemmekampe, købte til alle de indledende.

Klag i bare..

Esbjerg FOR EVER
Jeg synes så det er lidt underligt, at EfB ikke frigiver f.eks. 1000 billetter allerede nu.

350,- er en perfekt pris til en julegave...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
http://www.efb.dk/?type=nyhed&id=1129

Esbjerg fB agter at hente nye spillere til alle tre kæder inden forårets kampe i Superligaen. Medlem af klubbens sportslige udvalg Niels Erik Søndergård og cheftræner Niels Frederiksen oplyser, at EfB orienterer sig bredt på spillermarkedet og går efter typer, der har kvalitet og erfaring til straks at kunne gå ind på holdet.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
http://www.efb.dk/?type=nyhed&id=1129

Esbjerg fB agter at hente nye spillere til alle tre kæder inden forårets kampe i Superligaen. Medlem af klubbens sportslige udvalg Niels Erik Søndergård og cheftræner Niels Frederiksen oplyser, at EfB orienterer sig bredt på spillermarkedet og går efter typer, der har kvalitet og erfaring til straks at kunne gå ind på holdet.


Det er en dejlig udmelding, og forhåbentligt, så er det nogle ordentlige forstærkninger og ikke bare et par talenter der knapt nok er fyldt de 20. Men nu nævner de selv erfaring, så mon ikke det bliver nogle stærke spillere med rutine? Håber jeg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vil lige høre om nogle af jer, har deltaget i superliga manager dette efterår ?

Spillet er jo lige slut, og EfB ligaen blev sidst, i konkurrence med de andre superligaklubber!!

Det må vi kunne gøre bedre til foråret.

Jeg vil ønske jer alle en rigtig glædelig jul, når vi kommer så langt.
M i a S a n M i a
EfB´s udmelding er jo ikke overraskende. De er tvunget til at hente kvalitet ind, gerne til alle kæder, som det ser ud lige nu.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Håber på en blanding. Evt. en enkelt profil, en stabil målmand og to talenter, da det er talenterne der i sidste ende tjener penge for EfB. Tror alle skaderne i efteråret har fået holdet til at fremstå meget svagere end det er. Det er jo nærmest absurd uheldigt at måtte undvære stort set hele midtbanen på samme tid. Hvad gør vi i forsvaret? Askou og Davidson er ikke ligefrem talenter, så håber på en yngre spiller på en længere kontrakt.

Jeg tror helt sikkert at holdet nok skal komme ud af starthullerne i foråret, hvis altså spillerne holder sig fra skader. Der er sgu masser af klasse, og glæder mig helt vildt til at se spillere som Lekven, Fellah og Bakenga på banen på samme tid! Går det helt galt så må det falde tilbage på NF. Materialet er der, og han vil nok være endnu bedre stillet efter pausen.

Hvornår åbner/lukker transfer?
Esbjerg fB
Vintervinduet åbner her d. 1. januar til og med d. 31.

I øvrigt ganske enig mht. truppens generelle kvalitet. Får vi tilmed noget offensiv klasse vil holdet se endnu stærkere ud, såfremt man kan være nogenlunde garderet ift. skader.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
http://www.tipsbladet.dk…e-her-og-nu

En artikel som giver svar på vores transfer-spørgsmål. Et par citater:

- Vi har selvfølgelig nogle muligheder, som vi ikke havde for syv-otte måneder siden. Vi kigger på spillere, som der skal betales en transfersum for, hvor vi før var pisket til kun et kigge på transferfrie spillere, siger Niels Erik Søndergård fra klubbens sportslige ledelse til tipsbladet.dk.


De spillere, som klubben kigger efter, skal dog ikke blot være fyld i en halvsmal trup. De skal mindst være omtrent lige så gode som de spillere, Esbjerg allerede råder over.
- De skal kunne gøre sig gældende her og nu. Vi skal bruge foråret til at rette op på vores position i ligaen, så det skal være spillere, der kan banke på til startopstillingen og bidrage fra start af, siger Niels Erik Søndergård.
- Det skal ikke være udviklingsspillere, men det behøver ikke være aldersbetinget. Det kan godt være, vi finder en 20-årig, der har spillet 70 kampe på højt niveau, men de skal som minimum være et alternativ til startelleveren.


Annonce