Snak

Mere indhold efter annoncen
Du var tidligere forarget over sherifstjernen på spillernes vegne. Hvad har du at sige til, at Con, der blev udsat for det, slet ikke så noget problem i episoden? er han bare dum?


Læs lige brevet igen, så tager vi den derfra :).
Nu er det ikke fordi jeg skal være bagklog eller bakke ledelsen unødigt op, men jeg hæfter mig ved flere ting, som ikke just taler i spillernes favør:

-Inden Hyballa trådte til, skulle flere spilleres agenter true ledelsen med ballade, hvis ikke de blev løsrevet fra deres kontrakter med økonomisk kompensation. Det sagde Kalt i Radio 4.

-Con Ouzinidis er øjensynligt ikke blevet udsat for en sherifstjerne, og skrev heller ikke under på brevet. "Han havde dels ikke noget at klage over i forbindelse med den meget omtalte episode, han slog den bare hen med et smil og erkendte, at han ikke var i topform, og dels forstod han simpelt hen ikke, at der overhovedet var opstået en sag mod træneren. Samme indstilling havde flere andre af de udenlandske spillere." Som Ole Bruun skriver.

-Spillere, der ikke ønskede at skrive under, blev udsat for gruppepres.


Nu har spillerne fået en ny træner, så nu har de ingen undskyldning for ikke at klappe Hååårsens på fredag.

@Womble

Det er jo blot "tanker" som OB ikke helt kan undsige sig fra.

Jeg er dog igen i tvivl om den tidslinje han opsætter.

At dele af spillertruppen fra dag et – eller måske endda før – havde besluttet sig for, at træneren ikke passede ind og derfor skulle ud.

Det tog således trænerteamet helt og aldeles med bukserne nede, at det på dagen, da EfB mødte Hobro i en træningskamp for godt fem uger siden, pludselig blev præsenteret for en mand fra Spillerforeningen. Trænerne anede mig bekendt intet om, hvorfor han var der.

Da de to assistenter så et par dage senere samlede truppen – Peter Hyballa var på tv-job i Tyskland – for at få snakket ud om tingene, var beskeden fra spillerne klar.

- Vi ønsker ikke dialog, vi taler kun igennem Spillerforeningen.

Det var altså blot 12 dage efter Peter Hyballas tiltræden, og det var vel at mærke efter en 5-2-sejr, der indikerede, at holdet sportsligt set var på ret kurs.

Lyder det som en spillertrup, der ønskede at rette op på forholdet til den træner, de havde trænet under i mindre end to uger?


Vi spillede træningskamp mod Hobro d. 5. juli.

Hyballa blev præsenteret i EfB Loungen d. 22. juni (13 dage før kampen)

Hyballa blev præsenteret på EfB Facebook d. 24. maj - og blev tilsyneladende officielt ansat d. 31. maj/1. juni.

Det lader i hvert fald ikke til, at Hyballa blev ansat dagen efter sin præsentation i EfB Loungen... Eller hvad?
@Socialisten

Du er standhaftig, det må jeg give dig. Men hvis du ikke er i stand til at skifte ståsted med nye oplysninger, så ser jeg dig ikke som andet en en troll. En troll der intet har med EfB at gøre, og kun er her for at sprede drama.

Jeg tager gerne diskussioner med dig igen, når du ikke længere har et barns stædighed :-).
Lige så meget som det glæder mig at Hyballa er ude, lige så meget håber jeg, at de spillere med den agenda er ude. Er de ikke det, så smid dem på porten nu, for de vil bare blive ved med at gøre livet i EfB svært.


Ole Bruun spekulerer ... konkluderer du på baggrund af det?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ole Bruun spekulerer ... konkluderer du på baggrund af det?

Jeg tror mere på Ole Bruun og Con selv, end jeg gør dig og al din confirmation bias. Det er trættende og forudsigeligt, at du kun fisker efter information, der støtter dine egne konklusioner.
Du er standhaftig, det må jeg give dig. Men hvis du ikke er i stand til at skifte ståsted med nye oplysninger, så ser jeg dig ikke som andet en en troll. En troll der intet har med EfB at gøre, og kun er her for at sprede drama.


Nå, men så hjælper jeg dig da gerne og jeg undlader at kopiere den sidste del, da det naturligvis er under det niveau du ønsker at anvende :).
(Jeg HAR ikke noget med EFB at gøre, jeg er bare modstander af magtfuldkommenhed, løgn, trusler og manipulation ... det som de nye ejere står for).

Nå, brevet ... her kommer citatet, fra hestens egen mund og ikke fra Ole Bruun.

"Vi skal dog påpege, at hændelserne er gået udover underskrevne spillere, og en eller flere af underskrevne spillere kan bevidne disse.

En spiller er gentagende gange blev udsat for såkaldt bodyshamming. Spilleren er gentagende gange blevet kaldt tyk, og træneren har ved flere lejligheder under træningerne taget fat i siden af spillerens mave samt brystkasse for at understrege sin utilfredshed med spillerens krop. På denne måde er spilleren blevet udstillet foran hele holdet. Ved en konkret situation tager træneren først fat i siden, for derefter at trække op i spillerens trøje og nive fat i brystet.".


Jeg skriver jo ikke at du skal læse brevet for at drille dig eller lignende, men fordi der er oplysninger i det som du enten har glemt, eller slet ikke har læst :).

Jeg må derfor også lige korrigere dig, du tror mere på Ole Bruun, end du tror på 21 spillere ...
En spiller er gentagende gange blev udsat for såkaldt bodyshamming. Spilleren er gentagende gange blevet kaldt tyk, og træneren har ved flere lejligheder under træningerne taget fat i siden af spillerens mave samt brystkasse for at understrege sin utilfredshed med spillerens krop. På denne måde er spilleren blevet udstillet foran hele holdet. Ved en konkret situation tager træneren først fat i siden, for derefter at trække op i spillerens trøje og nive fat i brystet.".

Og det er ret klart, at den spiller er Con. Og han har ikke haft nogle problemer med det. Du er propfyldt med confirmation bias, jeg er bare i tvivl om du selv kan se det?

Hvis du ikke ved, hvad det er så plukker du fra de objektive sandheder, men kun de ting der understøtter din egne konklusioner. Alt andet forholder du dig slet ikke til. Faktisk vender du bare tilbage til den sandhed, der passer dig i form af spillerbrevet eller andre få informationer.
Jeg må derfor også lige korrigere dig, du tror mere på Ole Bruun, end du tror på 21 spillere ...

Du er for vild. Hvor har jeg sagt det? Jeg sagde, at jeg tror mere på Ole Bruun og Con, end at jeg gør dig og dine konklusioner.
Ny spiller, Seid Korac fra Nürnberg. Har nået at spille 5 kampe for deres andethold i indeværende sæson.

Har ydermere en a-landsholdskamp for Luxembourg:

https://www.transfermarkt.com/seid-korac/profil/spieler/490573
Annonce