Snak

Mere indhold efter annoncen
IF 92
Det med stor sorg, at måtte meddele, at klubben grundet omstændigheder er nødsaget til at melde Serie 2 0g Serie 5 ud af turneringen Efterår 2021. Dog fortsætter vi med 7 mands hold, oldboys og Veteraner i Seniorafdelingen.
Seniorafdelingen

Grundet omstændigheder ser vi os nødsaget til at trække klubbens Serie 2 og Serie 5 hold ud af turneringen Efterår 2021.

Bestyrelsen

Hvad sker der her?
Hvad sker der her?


Det må du da lave nogle værs om Dmode!
Du er jo "vores" hus poet. ;-)
EfB.
Nyt blog indlæg fra vores Engelske lejesvende. Denne gang Matty Wolfe.

Link til en side på www.barnsleyfc.co.uk


Det er egentlig meget sjovt med de her indlæg.
Det giver et perspektiv fra nogen der ikke kommer fra klubben, og samtidig får man et indblik i en fodboldspillers generelle tanker.
EfB 1924
Dmode
Ifølge JV har de simpelthen bare ingen seniorspillere tilbage, ud over dem der spiller på 7 mands holdet.

Nogle er rejst fra byen, andre er blevet lokket væk af andre SFS klubber, til trods for klubberne har en klar aftale om ikke at fiske hos hinanden.
Det er trist at IF92 ser ud til at forsvinde på seniorsiden.
Jerne og Esbjerg United har vidst slået sig sammen til et hold også , og vil kalde sig Østerbyen..

En del spillere skulle efter sigende være taget til Efbs serie hold .. mens andre som folk nævner, ganske enkelt er stoppet med fodbold eller flyttet udenbys
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Undskyld, men hvad relation har IF 92, med en EfB tråd at gøre? taler vi nu IF 92- SGI -Tarp bolklub og Tjæreborg i EfB-tråden?
EfB.
Kan du ikke bare scrolle fordi? Der kommer nok ikke 10 sider omkring det. Man kan vel godt udvise lidt sympati for en af de store breddeklubber i Esbjerg lukker for nuværende, det er ikke noget der sker hver dag. Og havde da aldrig forestillet mig at det skulle ske for IF92.
Esbjerg fB
Havgus
Undskyld, men hvad relation har IF 92, med en EfB tråd at gøre? taler vi nu IF 92- SGI -Tarp bolklub og Tjæreborg i EfB-tråden?

Rolig Havgus. Dmode spurgte, og da jeg havde læst svaret, kunne jeg jo lige viderebringe hvad der stod.

IF92 er jo forøvrigt samarbejdsklub med EfB og flere EfBere gennem tiderne er jo kommet fra IF92.
Charlie Winfield var på "skåne" øvelser, hvad jeg så sidst på træningsbanen.
Men en god venstreback med rette fod. Bliver han fit? så sikkert en man kan bruge. Iøvrigt synes jeg at for meget spil "skulle" over Strunck. Han havde tydeligt svært ved at komme af med bolden og opspillet blev for trægt. Det må gerne gå hurtigere.
Seid Korac er en spiller som vi mister hurtigt. EfB har sjældent haft en så god debutant, han går som varmt brød i næste vindue. Iøvrigt dejligt at se at mange mødte op på BWA. Jeg vil mene at "krisen" godt kan afskrives. Måske bliver det ikke til oprykning, men kimen er lagt!


Jeg håber ikke at Strunck at for trykket af situationen omkring Hyballa. Han skrev jo ikke under, og skulle efter sigende have trukket sin underskrift tilbage efter at have skrevet under, måske for at bliver anføre. Nogen siger at han ikke er helt vellidt af den grund. Mads Larsen og han boede sammen, men Strunck blev bedt om at finde et andet sted efter episoden. Jeg har det kun fra anden hånd. Men altså det skal de jo kunne komme over og videre fra. Det har været en lorte situation for alle, hvor ingen har vidst hvad de skulle gøre. Men om de kan finde ud af at komme videre som er bedst for alle, ved man jo ikke.

Mht til salg af Korac, så må klubben jo vurdere om de efter fx fem brandkampe fra hans side, vil sælge ham for fx 15 millioner hvis der skulle komme sådan et bud ind, eller om de tror at de kan få endnu mere ved at holde på ham. Det har ledelsen jo nok prøvet for og må have en holdning til.
De siger de vil reinvestere de penge de tjener på spillersalg, i truppen. Hvad betyder det? At de ikke vil have et overskud eller hvordan skal det forståes?
De siger de vil reinvestere de penge de tjener på spillersalg, i truppen. Hvad betyder det? At de ikke vil have et overskud eller hvordan skal det forståes?


Michael Kalt blev spurgt om dette ved præsentationen af Hyballa.

Som jeg husker det, så betyder det bl.a. at de ikke vil trække penge ud af klubben. Pengene fra spillersalg skal bruges til at investere i klubben.

Det udelukker ikke at penge fra spillersalg bruges til at drifte klubben.
EfB 1924
Annonce