Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har taget min uges ban, så forstår ikke, at jeg stadig bliver banned.

Du har jo ikke taget en uges ban, når du bliver ved med at oprette nye profiler.

Det burde sådan set være logik. Også for de mest tungnemme.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Hvorfor vil nogen dog have EAF smidt ud af dette forum. Det forstår jeg simpelthen ikke. Godt nok spammer han diskussionerne med ligegyldige og enslydende indlæg hvor han pisker en stemning op omkring sig selv. Men meningen for EAF er jo netop at skrive lange og ligegyldige indlæg, for så lægger man da mærke til ham. Ganske vist ikke for noget godt , men negativ opmærksomhed er bedre end ingen opmærksomhed.

Og hvor må det være dejligt EAF, at skrive så mange indlæg, for så fremstår du som en betydningsfuld skribent. I alt fald i din egen verden. Og ligesom der i enhver landsby er en tosse, så skal der da også være plads til EAF herinde. Det er da så hyggeligt, og Herre Gud, det stakkels fjols har sikkert heller ikke andet indhold i livet.

Jeg synes ikke at vi skal dømme EAF på, at han har taget fejl i stort set alle påstande, ligesom jeg synes at det er i orden at skrive så mange ligegyldige og nærmest enslydende indlæg. Det gør jo at EfB-tråden ligger rigtig højt på ranglisten inde i "klubsnak". Så kan fodbold Danmark sgu lære det - der er noget, der hedder EfB.

Så nej - EAF skal ikke hældes ud. Vi skal vise at vi er rummelige, og at vi tåler hans slags også. Jeg skriver ikke at vi skal elske ham, (det vil nok være lige at stramme den), men vi skal rumme ham - ligesom alle andre minoriteter. Misforståede genier har det svært nok i forvejen. Og så kan man jo nøjes med at læse 4 - 5 indlæg, så har man ligesom fået essensen - ment på den måde, at så er der ligesom ikke mere at hente fra den kant mere.
Nu har jeg ikke set jeres kampe sidste sæson, kun i denne sæson.

Sofa-Efb: Er slet ikke enig med at de spillere i har hentet ind har samme kvalitiet, som sidste sæsons 3 Plads. I når ikke Top 6 ser det ud til? Så hvordan kan disse spillere være samme Kvalitiet?

Når jeg kigger på jeres Afgange og Tilgange, Så syntes jeg det ser alvorligt ud på papiret de afgange, Har ikke set jeres kampe sidste sæson, så kan godt være de ikke har præsteret så godt, men i bliver nr 3. Forklaring tak? :)

Og nej tror ikke på at det er nok de nye bliver sammenspillet, der er så mange mangler i forhold til sidste sæsons 3 Plads Hold i havde. Backs,Kanter er der ingen tilbage af, Plus Årets Spiller er væk.
Vil gerne havde en forklaring her tak? :)

Det må være tæt på at sidste sæson Startende 11 spillere er væk?
Kan da ikke være mange tilbage?
@6700.Madsen

Flot, så jeg skal hellere udskammes for at tilføje noget til debatten, end at du vil forholde dig til den.

Beklager men et debatforum går ikke ud på, at du skal have lov til at hyle skingert og hysterisk over dine frustrationer i fred.

Tag et smut forbi apoteket, det kan være det hjælper.

https://www.webapoteket.dk/personlig-pleje/intim-hygiejne/haemorider
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Vi kan rumme dig
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu har jeg ikke set jeres kampe sidste sæson, kun i denne sæson.

Og så vil du vurdere niveauet hos de spillere der har forladt os?

Det er kun Austin som er stort tab.

De andre bør kunne erstattes udefra eller af talenterne. Hvis ikke talenterne er gode nok, må man jo hente forstærkninger.

Det bør egentlig sige nok om de andre afgange, når årets spiller er en middelmådig målmand.

Kikkenborg er udmærket, men ikke en spiller der ikke kan erstattes. Og Højbjerg burde på papiret være langt foran ham alligevel. Udover at der er hentet 2 målmænd ind som reserver eller konkurrenter til Højbjerg.

Antwi og Anyembe viste hele sidste sæson, at de ikke var gode nok til mere end 1. division. Og vi er vel enige om, at ambitionen er mere end 1. division.

I midterforsvaret har vi mistet Austin, og det er et kæmpe tab, ikke kun for forsvaret, men resten af holdet også. Han er ikke en spiller der bare erstattes sådan uden videre, men han gik på pension.

Pedersen er ikke noget tab, vi har allerede set at erstatningerne er ligeså gode eller bedre end Pedersen. Forsvaret er dog hårdt ramt af, Austin ikke længere er i klubben. Pedersen er dog ikke noget stort tab.

Ankersen er nulbon, og han har intet vist i 1. division, der gør fortjent til at blive kaldt profil. Og Egelund har nærmest ikke spillet i sidste sæson, så noget tab ift. sidste sæson, kan man da ikke kalde ham.

Det var så det af spillere fra startopstillingen som har forladt os. Kun Austin er et stort tab for klubben, og en spiller der er svær at erstatte.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Vi har haft alt for få kampe til at vurdere den egentlige kvalitet hos de nyankomne spillere, men jeg syntes der er grund til optimisme omkring Ouzounidis, Korac, Halilovic, Sørensen og Holten.

Med det i mente, så ser jeg kun en egentlig svaghed i førsteholdstruppen på backs og kanter, og jeg har en fornemmelse af, at vi ikke rigtig kommer til at bruge kanter. Samtidig syntes jeg egentlig, at vi sagtens kan arbejde med Mortensen og Catovic på back-pladserne.

Jeg føler mig derfor overbevist om, at det eneste der stopper truppen fra at få point, det er manglende relationer og erfaring med spillestilen.


Med en startopstilling der indeholder Højbjerg, Ouzounidis, Korac, Paranuashvili, Strunck, Larsen, Sørensen og Holten + 3 andre, så burde vi sagtens kunne spille med i top 3.
EfB 1924
Vi har haft alt for få kampe til at vurdere den egentlige kvalitet hos de nyankomne spillere, men jeg syntes der er grund til optimisme omkring Ouzounidis, Korac, Halilovic, Sørensen og Holten.


Jeg forstår simpelthen ikke tiltroen til Holten, hvor kommer den fra?
Jeg syntes langt fra han ligner en der kan gøre meget mere end til midten af 1. Division.
De andre er jeg meget enig med
Jeg har overvejet bare at oprette SemTex1, SemTex2 osv.. Men det ville gøre MOD arbejdet alt for nemt. Jeg har taget min uges ban, så forstår ikke, at jeg stadig bliver banned.


Måske fordi du bliver ved med at bryde reglerne? Hvis du nu tager udgangspunkt i at hver af dine brugere har fået én uge hver, hvad er du så oppe på? Et halvt år?
Silkeborg IF
Samtidig syntes jeg egentlig, at vi sagtens kan arbejde med Mortensen og Catovic på back-pladserne.

Jeg har svært ved, at bevare optimismen med de 2, men for at være fair, så er meget af min dalende optimisme baseret på, hvordan de fungerer med den passive spillestil man har genindført.

De er slet ikke gode nok, hvis vi skal spille så passivt og defensivt, som vi har gjort de sidste 3 kampe.

Men så kan man sige, at truppen er slet ikke god nok til, denne passive alibifodbold, som der er praktiseret de sidste 3 kampe.

Hvis man ønsker, at undgå nedrykning og i bedste fald, spille med om oprykning, så er man nødt til at skrinlægge, denne passive alibifodbold-stil som der er genindført. Man har slet ikke spillerne til denne passive lossestil, hvor man bare skal stå og vente på, at modstanderen kommer frem, og afvise alting, for så at losse bolden i ingenmandsland, og krydse fingre for et heldigt mål eller to.

Jeg foretrækker helt ærligt at de rykker ned, end at se på mere alibifodbold.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Annonce