Snak

Mere indhold efter annoncen
SofaEfb, jeg er ligeså dum, som en dør..Kan ikke slå et søm i en l*rt uden at ødelægge begge dele! Jeg duer slet ikke til at planlægge noget som helst.
Jeg tabte et væddemål og hænger nu på en Esbjerg Rundtur.
At man har en holdning, som man ikke selv mener at nogen har modbevist, gør ikke nødvendigvis ens holdning til et faktum.

Det er ikke min holdning, at forløbet er som beskrevet, det er fakta da det er bekræftet.

Et faktum er per definition en sandhed som er ubestridelig.

Netop, og det er et ubestrideligt faktum, at forløbet er som beskrevet.

Men i forhold til resten af forløbet er der vist flere opfattelser af sandheden og derfor er det per definition ikke ubestrideligt.

Det er et ubestrideligt faktum, at spillerne gik til pressen efter et par dage, og at de igennem 12 dage fortsatte med at gå til pressen. Det er dernæst også et ubestrideligt faktum, at de først efter 12 dage gik til spillerforeningen. Det er endvidere også et ubestrideligt faktum, at første gang klubbens ledelse og trænerne hører om nogen utilfredshed, er da spillerforeningen 12 dage efter Hyballas tiltræden kontakter klubben.

Der er mange ting, som kan være holdninger, men ovenstående er ubestridelige fakta.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Alle bør se fremad og tænke positivt. EfB er i gode hænder, og vi vil snart se masser af point, og en god placering i rækken.
@Claus145, kan du ikke peptalk mig fra, at blive mega søsyg, når jeg skal ud at sejle med fiskekutter rundtur fra Esbjerg? Og kan du ikke fortælle hvordan man planlægger en Rundtur til Esbjerg med fiskekutter rundtur på Vestkysten?
https://obstemmer.dk/ryan-johnson-laursen-det-er-en-stor-mur-man-skal-op-ad-hver-gang/

I ovenstående link fortæller Ryan Johnson Laursen bl.a. om hans skadeshistotorik i Esbjerg, hvor han har oplevet fejlbehandlinger og manglende diagnosticering af skader.

Inden min første skade i Esbjerg spillede jeg 42 kampe på en sæson, men i opstarten før en EfB-sæson fik jeg en muskelskade, efterfulgt af kyssesyge, som jeg blev lidt presset igennem. I resten af Esbjerg-tiden haglede skaderne ned over mig. Det hele toppede så, da jeg rev en muskel over i baglåret i min Esbjerg-tid, og det blev så ikke opdaget. Alt det skete i løbet af to år i Esbjerg, og det har gjort, at jeg i perioder harværet skadesplaget. I OB blev skaden hurtigt diagnosticeret og efter den første pause, har jeg heldigvis haft flere, lange, gode perioder.


Det er ærlig talt beskæmmende, hvis det er standarden for sundhedsarbejdet i klubben.
EfB 1924
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg forholder mig kun til fakta. Og fakta siger, at træneren lige nu bruger mere tid, på at være børnehavepædagog, end fodboldtræner.


Det er ret komisk så ofte du taler om fakta, men i de seneste ugers deroute har du sjovt nok taget fejl i mange af de ting, som du skrev ud udledte som fakta, men bare var din egen personlige mening. Typisk var det sådan, at du påstod en ting, og dagen efter blev det skudt i sænk med, hvad der blev skrevet i medierne, som du så ikke ville anerkende fordi det ikke passede ind i dit narrativ. Alt lige fra hvor mange spillere det drejede sig om til om det overhovedet passede, hvilket er bevist flere gange. Jeg kender i øvrigt godt til taktikken med, at stille så mange spørgsmål, så man dræber debatten, og får vendt fokus mod andre emner. Det er ikke befordrende for en debat.

Hvad viser Mads Larsen eksempelvis på banen, som gør ham fortjent til spilletid? Hvorfor skal man ikke vælge en anden, eller at hente en forstærkning ind, til at erstatte ham?


At han i halvdelen af kampene har været Esbjergs klart mest toneangivende spiller. Han både kan og tør udfordre, og er utvivlsomt den spiller med det største potentiale på holdet. Vel sagtens Esbjergs bedste spiller i denne sæson hidtil.

Vil du påstå at Jeppe Højbjerg ikke ligner en spiller, som har indfødsret til spilletid? Hvordan kan man ellers finde på, at give den mand endnu en chance?


Det er der da en god forklaring på. Jeres bestyrelsesformand ansatte en træner, der var så elendig, usympatisk og umenneskelig, at Kikkenborg søgte væk, og nu er Højbjerg jeres bedste målmand. Hvem skulle ellers vogte buret? Corey Addai der i en alder af 23 år dårligt nok har en seniorkamp? Ten Hove der heller intet imponerende har at vise frem på seniorniveau?
Ja lægestabens behandling af Ryan har jo været kendt i lang tid, det sammenholdt med skadede spillere der var skadet betydelig længere tid end forventet. Gjorde at jeg personligt ikke kunne have ondt af doktormanden der blev fornærmet og sagde op
På tide at der også i den afdeling blev sat nogle krav til fagligheden.
EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
@ Wolfgang Rolff

Er det god værkstedshumor på plejehjemmet?
Y. N. W. A. - #JFT97
@D.B.R, jeg har arbejdet på det lokale Smedje Værksted som ufaglært altmuligmand de sidste 40 år...Gik ud af 7.klasse... Som sagt, er jeg dum som en dør, så du bliver nødt til at forklare hvad du mener med værkstedshumor???
Trist historie med Ryan Laursen, jeg kan huske han kom til EfB fra Lyngby som et ungt talent på anbefaling af Niels Frederiksen, som var vores træner dengang, han spillede virkelig godt indtil sin skade og det var helt horribelt, hvordan den blev fejlbehandlet. Jeg mener også, at PMG har givet udtryk for, at sundhedsafdelingen skal være et af vores fokusområder – meget tiltrængt.
I det hele taget er der imo meget at hente på det fysiske aspekt af træningen, herunder også planlægning af kost osv. (som alle større klubber har en meget videnskabelig tilgang til, vi havde på et tidspunkt en forsker tilknyttet på det område, som kom fra Lyngby, som nu vistnok er tilknyttet Juventus, han målte alle vores spilleres form og udarbejdede meget detaljerede planer for træning mv. … helt bestemt noget, vi kan forbedre os på)
Annonce