Slap af, ryger der en spiller, så kommer der en ny ind.
Indtil videre går rygterne endda også på, at spillerne først skifter til sommer.
Lekven rygtet er endda nærmest katagorisk afvist af hans agent, som siger, at var Lekven på blokken i Cardiff, så ville han vide det, og han ved intet om nogen som helst interesse. Læser man følgende artikel når man også selv frem til den konklusion.
http://www.bold.dk/nyt/E…l-i-CardiffLad nu være med, at gå fuldstændig over gevind, det er "silly season" og der bliver skrevet en masse som intet har med virkeligheden at gøre.
Lige nu er der et rygte om Ankersen, hvor EfB har bekræftet forhandlinger med en klub, derfor skal man også forvente, at medierne trækker alle mulige løse rygter og fantasier frem fra skuffen, da deres spekuleren om klubbens transferaktivitet derfor virker troværdig. Men det meste vil altså være det pure opspind.
Havde rygterne hold i virkeligheden, ville EfB også være tvunget til, at både kommentere på dem og indenfor rimelighedens grænse bekræfte at rygtet indeholder en smule sandhed, da det er en børsnoteret virksomhed. Klubben må ikke på nogen måder agere eller kommunikere på en måde, hvor den kan anklages for aktiemanipulering.
Derfor holder de også kortene ekstremt tæt ind til kroppen.