Og fat det nu EAF. Hyballa blev fyret. Han sagde ikke selv op. Han blev ofret, fordi alt andet ville have ødelagt forretningen endnu mere.
Du har knald i låget hvis du tror Hyballa blev fyret. Han sagde op 2 gange før de til sidst gik med til, at han simpelthen ikke ville fortsætte længere, under de vanvittige forhold. Hele 2 gange i ugerne forinden, fik ledelsen ham overbevist om, at han skulle fortsætte. Udover at de ansatte Van der Vaart, udelukkende for at overbevise ham om, at han selvfølgelig skulle blive. Det blev dog desværre, som bekendt, og måske pga. hans mors hjertetilfælde, til sidst for meget for ham, og han sagde op for 3. gang, og de kunne ikke få ham til at ombestemme sig.
Det er nogen gange helt utroligt så langt fra virkeligheden nogen befinder sig. Nogen tror stadig at Hyballa selv sagde op.
Stram lige sølvpapirhatten lidt mere, fordi det var det der skete.
Hvis spillernes tillid til træneren er væk.
Så skifter man dem ud...
Hvis sponsorerne sår tvivl om træneren.
Så finder man nye, og bedre sponsorer...
Når tilskuerne bliver væk i protest mod træneren.
De kommer tilbage når man vinder kampe. De tilskuere som ikke er på stadion "nu", ville ikke være der uanset om der var en sag eller ej. Produktet EfB, er lige til at lukke op og skide i, og det har det været i årevis. Det ændrer sagen ikke en skid ved.
Når direktøren siger op.
Så jubler man...
Når ansatte og spillere flygter ud af klubben i protest mod træneren.
Så klapper man...
Når samarbejdsklubberne begynder at ytre utilfredshed.
Så ignorerer man...
Når hele klubben er ved at blive splittet til atomer på grund af en træner.
Så glædes og frydes man, fordi så bliver der luget ud i den syge kultur i klubben, og så kan man bygge op igen...
Hvad gør en ansvarlig ledelse så ?
Holder fast...
Han gør det eneste rigtige for at beskytte sin forretning - han fyrer træneren.
Nej, fordi det er netop ikke hvad der skete, en ansvarlig ledelse, indser, at man er alle parters arbejdsgiver. Og når en medarbejder er offer for en usmagelig bagvaskelseskampagne, anført af visse spillere, som gik ind til forløbet, med deres egen beskidte dagsorden, så fjerner man dem. Nogen formår man eksempelvis at få smidt helt på porten, selvom det i virkeligheden var målet med spillernes beskidte dagsorden, og andre må man nu trækkes med lidt længere.