Snak

Mere indhold efter annoncen
Helt enig i, at klubben og spillerne har brug for støtte og opbakning.
Truppen virker til at være blevet (lidt) splittet under opstarten med Hyballa, og de arbejder på at finde melodien som et hold – det kunne være godt, hvis vi som fans kan vise dem, at vi står sammen.
Fra JVs interview med Vrabec:

jeg er skide ligeglad med, om de så ikke kan nå at spise en is med børnene eller tage på stranden, fordi vi skal træne om eftermiddagen.


Han træner altid på kamptidspunktet dagen før en kamp. Noget Hyballa indførte, og som spillerne var meget oprørte over. dejligt at han holder fast i det. Det understreger også bare, at en del spillere førhen var møgforkælede ...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Boldtossen

Kan du sige noget om hvad der ellers står i artiklen ?
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
@Elbæk

Han fortæller at alt nærmest var ødelagt da han overtog. Han har måttet starte alt forfra.

Han bekræfter at der har været grupperinger imellem spillerne, så han har arbejdet meget med at forsøge at løse op for dem. Det går den rigtige vej.

Holdet mangler selvtillid og trænger til at prøve at vinde, men spillerne er lærevillige mht til systemet, men er ikke klar til at spille med hårdt genpres endnu.

Han er meget fleksibel mht formationer. Det eneste han ikke vil spille med er 4-4-2 med flad midtbane. Den øjeblikkelige formation er valgt ud fra at der er overflod af centrale spillere på holdet, men ikke rigtigt nogen kanter.

Han ser denne sæson som en overgangssæson, hvor organisationen skal på plads.

Det er vist hovedtrækkene :-)
Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
Ja, det er faktisk ret skræmmende læsning. Holdet har været fuldstændigt i opløsning, præget af splittelser, folk der ikke talte sammen, og ikke mindst en total mangel på tro på egne evner.

Han siger også, at det der i bund og grund mangler for at komme videre, er simpelthen en sejr. Om den kommer på baggrund af blændende spil eller held, er ligegyldigt, men en sejr er det spillerne trænger til og higer efter.

Og spillestilen med aggressivt gegenpress er langt væk lige nu. Holdet har slet ikke sammenholdet eller energien til det lige nu, men det kommer.

Vigtigste budskab i udtalelsen er faktisk, at denne sæson er en opbygningssæson. Og så er vi klar fra næste. Lyder fornuftigt, hvis man har tålmodighed - men hvem har det, når man er EfB-fan?
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lyder fornuftigt, hvis man har tålmodighed - men hvem har det, når man er EfB-fan?


Jeg ville nu argumentere for, at de fans, der er tilbage, har en ret veludviklet tålmodighed...
Der er også mange, der er hurtige til at ventilere gennem tasterne i stedet for lige at trække vejret. De risikerer at piske en stemning op. Det er let at sidde med en fornemmelse af, at rigtig mange fans er enormt sort-seende, som om de havde regnet med at PMG ville vende skuden fra dag et. Det synes jeg ikke et udtryk for tålmodighed. Jeg tror du forveksler tålmodighed med trofasthed.
Forslag til ny titel på tråden

Esbjerg fB - Tålmodig support!
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
eller Esbjerg fB - Utålmodig trofast support
Det er selvfølgelig et spørgsmål om definitioner. Jeg oplever selv, at der trækkes massive veksler på min tålmodighed som EfB-tilhænger, men det betyder selvfølgelig ingenting for min status som tilhænger.

Når det er sagt, så betyder det i høj grad noget for min holdning til det, klubben foretager sig. Det handler ikke om utålmodighed. Det handler om, at det snart ikke er til at holde ud mere, når klubben bliver ved med at skyde sig selv direkte i foden igen og igen. (Og så er det træls at få at vide, at ens reaktion på endnu et haglskud direkte i foden skal være at bakke endnu mere op, men det er en anden diskussion).
Annonce