Snak

Mere indhold efter annoncen
Troede Dreyer var en Bramming dreng
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Hvis nu vi spurgte fodbold Danmark hvem der har været den bedste EfB´er gennem tiden, hvilke navne vil så blive nævnt?
Jens Jørgen Bertelsen
Gallovino
Hvordan det? Der er intet der er til grin i det, som jeg ser det.

Celtic og Rangers har delt samtlige mesterskaber mellem sig siden midten af firserne, hvor Aberdeen vandt et par mesterskaber med Alex Ferguson som manager.

Det virker plat at tro på at PMG og Conway skulle ændre det. Conway nævner hele tiden Ostende, og det forstår jeg godt, for det er reelt den eneste af PMGs klubber der har oplevet fremskridt.

PMG overtog Barnsley I 2017, og det er ikke lykkedes at flytte klubben sportsligt. Barnsley ligger lige nu nummer 20 I the championship.

PMG ejer desuden 25% af aktierne i Thun, der ligger i den næstbedste række i Schweiz. De klarer sig ok.

PMG overtog AC Nancy i januar i år. De ligger på på en suveræn sidsteplads i ligaen, og ligner lige nu en nedrykker. Nancy er på vej ned i Championnat National for første gang i mange år.

Denne sæson overtog PMG og Conway ledelsen af EfB, og EfB ligger lige nu nummer 10 I næstbedste række I Danmark. EfB underpræsterer voldsomt og pilen peger i den grad på Conway. Forkert valg af træner. Dårlig konflikthåndtering og ikke mindst en trup der ikke præsterer/mangler erfarring.

PMG har desuden sikret sig den hollandske klub Den Bosch. De ligger nummer 16 i den næstbedste række.

Med overståede i mente, så synes jeg det virker plat, at Conway går ud og siger, at hvis PMG fik lov at købe en skotsk klub (det forbyder de nuværende regler) så kunne de udfordre Rangers og Celtics monopol. Det er der intet der tyder på at de skulle kunne.

Jeg forstår slet ikke PMGs strategi. De køber en masse klubber i den næstbedste række, men i modsætning til for eksempel Red Bull, der er deres forbillede, så er de slet ikke klar til at ofre det der skal til, for at sikre en oprykning.
RB Leipzig tog 7 år om at rykke op i Bundesligaen, 2009-16: https://en.wikipedia.org/wiki/RB_Leipzig
Red Bull arbejder jo også med at udvikle og indkøbe og udvikle unge talenter, om PMG så evner at gøre det med lige så stor succes må tiden vise, men RB har ihvertfald gjort det gennem længere tid, så derfor er det imo ikke helt fair at sammenligne de to direkte.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Laffoe
RB Leipzig tog 7 år om at rykke op i Bundesligaen, 2009-16: Link til en side på en.wikipedia.org
Red Bull arbejder jo også med at udvikle og indkøbe og udvikle unge talenter, om PMG så evner at gøre det med lige så stor succes må tiden vise, men RB har ihvertfald gjort det gennem længere tid, så derfor er det imo ikke helt fair at sammenligne de to direkte.

Ja, men det var jo fra den femte bedste række.

I 2012/2013 rykkede de op i 3. Liga fra regionalligaen.

I 2013/2014 rykkede de op fra 3. Liga til 2. Bundesliga I første forsøg.

I 2014/2015 sluttede de som nummer 5 i 2.Bundesliga som oprykkere

I 2015/2016 sluttede de som nummer 2 I 2. Bundesliga og rykkede op i Bundesligaen.

I 2016/2017 sluttede de som nummer 2 I Bundesligaen som oprykkere.

Den eneste grund til jeg sammenlignede med Red Bull skyldtes at Paul Conway selv har lavet sammenligningen. Forskellen er jo bare at RB investerer massivt i deres klubber. Jeg forstår ikke helt PMGs tilgang. Hvorfor have så mange klubber, når de åbenlyst ikke er klar til at investere det der skal til, for at komme i nærheden af oprykning?
EfB, Barnsley, Den Bosch og Nancy spiller alle i den næstbedste række og de ligger alle i den tunge ende af tabellen. Jeg kan bare ikke se fidusen.
Womble

Jeg ved nu ikke hvor meget RB investerer i deres klubber.

Det virker da i hvertfald til at Salzburg og Leipzig er selv kørende altså de bruger kun de penge de tjener ved salg af spillere osv.

Begge klubber sælger næsten en stjernespiller hver sommer til en klub større end dem selv
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Jeg ved nu ikke hvor meget RB investerer i deres klubber.

Det virker da i hvertfald til at Salzburg og Leipzig er selv kørende altså de bruger kun de penge de tjener ved salg af spillere osv.

Begge klubber sælger næsten en stjernespiller hver sommer til en klub større end dem selv


Det er jo netop derfor at PMG og Paul Conway ser mod Red Bull klubberne. Men de er jo netop nået dertil hvor de er i dag, takket være store investeringer i klubberne.

Red Bull Salzburg er suverænt førerhold i Østrig, og ligesom FCK, FCM og alle andre storhold i de mindre ligaer, så er de afhængige af at sælge deres bedste spillere til større klubber. Men de spillere de så henter ind som erstatning, er jo på et helt andet niveau, end de spillere deres konkurrenter kan hente. Det ses jo også i at Salzburg fører ligaen suverænt, selvom de har det yngste hold.

Det er jo i princippet samme case i Tyskland. RB ved godt de ikke kan konkurrere med Bayern München, der vel efterhånden er verdens rigeste klub, derfor satser de på at de skal være med omkring CL pladserne, og ligesom alle andre tyske klubber (Bayern fraregnet), så sælger de deres bedste spillere til større klubber. Men tro mig, det er ikke gratis at føre en klub fra femte bedste række til Bundesligaen på under 10 år, det har krævet massive investeringer.

Hvis PMG vil opnå det samme, så bliver de nødt til at investere. Man kan foreksempel spørge, hvad er det de vil med Barnsley, som er den klub de har haft længst? De har haft klubben siden 2017, og bortset fra sidste år, hvor de overpræsterede, ligesom da EfB vandt bronze, så har de ikke være i den bedste halvdel af the Championship andre sæsoner.
Lidt fra Tipsbladet

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/generelle/skiftede-til-sporting-cp-ob-ringede-hver-3-maaned?utm_source=eb_link_source&utm_medium=eb_link_medium&utm_campaign=eb_link&eblink=artikel

Man skulle ellers måske tro, at det var drømmen for fynboere at komme til at spille for OB?

- Der tager du fuldstændigt fejl. Småklubberne har et had-kærlighedsforhold til OB. Mange breddeklubber må lukke, når en eller to af de bedste spillere bliver plukket. Nogle holder selvfølgelig med OB, men der er også andre, der har det sådan, at det er skide ærgerligt, når deres talenter bliver støvsuget. Ikke alle på Fyn er OB´ere. Det er ikke som Brøndby, der har fass over hele landet, siger Henrik Gaunsbæk.

Der er mange udfordringer i at EfB henter de lokale spillere. Fx ødelægger de lokale hold.
Efb snupper også de fleste penge på salg af talenter.
Max 10 procent af de udvalgte spilllere bliver professionelle.
Hvor mange hold har EfB ikke ødelagt i melllem tiden.
Hvem modtager pengene for talenter når de har spillet i EfB?
Er det EfB amatør eller EfB elite?
Bliver amatørerne snydt ?
Annonce