Hvor har du det fra? Kan du eventuelt smide et link?
Søg eksempelvis efter videoer om Barnsley på YouTube og du vil finde en lang række positive videoer om Barnsley, fra både Barnsley fans, og Engelske fodboldfan kanaler iøvrigt.
https://www.youtube.com/watch?v=mDqZTe_S3NY
Ovenstående er en af de mange videoer som du finder, hvis du eksempelvis søger på "Barnsley playing style".
Du kan også prøve og lede efter videoer, af engelske fodboldkommentatorers syn på Barnsley, som er overvældende positiv, pga. den offensive og underholdende stil, som Barnsley praktiserer, med en af de mindste økonomier samt en af de yngste trupper, hvis ikke den yngste.
Derudover er Google din ven :) Der er masser af forums, vlogs, blogs og andet, som er dedikeret engelsk fodbold. Der er selvfølgelig også dem, som tror at Money Ball er negativt, da de tror det betyder at man er købehold, det betyder det dog ikke, det betyder faktisk det stik modsatte.
Hvis du kun kigger på øjebliksbilledet, så finder du ikke rigtig nogen glade og tilfredse fans nogensteder, før alt er overstået. Og selv der, skal der nok være nogen som ikke er tilfredse. Taberne er jo så altid utilfredse, men du ved hvad jeg mener.
Generelt hvis du kigger på Barnsley fans opfattelse af deres klub, så gik de fra, at være temmelig nervøse for PMG´s involveren, til nærmest at være ekstatiske, da det tog noget tid, at gennemføre de forandringer, som kan mærkes på underholdningen, samt de sportslige resultater. De gik fra, at spille kønsløs kick and rush, med en til evig tid parkeret bus, og ingen lokal eller national interesse for klubben, til at være en klub, der spiller offensiv og underholdende fodbold, og som har massiv lokal opbakning (ift. tidligere), samt enorm national (ift.tidligere) og en smule international opmærksomhed (ingen tidligere). Meget af det, er jo baseret på gode resultater, men mest af alt, den underholdningsværdi, som holdets kampe har for både de "farvede" tilskuere (fans) og de "neutrale" tilskuere.
Resultater er stadig vigtige, men Barnsley er gået fra, at være verdens mest sikre nedrykker, til at være en klub som alle tror overlever, og som også samtidig leverer underholdning på banen. At de lå til oprykning sidste sæson, var åbenlyst en overraskelse for alt og alle, og den lokale forventning, er ikke oprykning her og nu, de skal først etablere sig som et stabilt midterhold, før forventningerne bliver skruet op. Det samme må vi vel også kunne nikke genkendende til i Esbjerg, eftersom der vel ikke er nogen af os, som forventer andet end, at EfB allerførst, skal få basis på plads, så man har en stabil struktur, som i første omgang kan sikre klubben en oprykning, og dernæst skal EfB først etablere sig som stabilt superliga hold, før vi kan forvente at EfB på sigt spiller med om top placeringer i superligaen.
Hvor vores ambitioner for EfB er top placeringer i superligaen, så er Barnsley fans ambitioner altså ikke placeringer i toppen af Premier League, deres ambition er blot at på sigt at kunne etablere sig, som fast inventar i Premier League. Hvilket selvfølgelig ikke er noget, du bare gør i løbet af ingen tid, undtagen du vil gå den rige oliemilliardær vej, hvor en sugar daddy betaler for alt. Med PMG bag roret, skal klubbernes sportslige og økonomiske udvikling, være bæredygtig og vedvarende samt kunne videreudvikles, enten med yderligere investeringer, eller som en selvforsynende enhed. Men på ingen måde, skal det betyde, at klubben falder sammen, når dens sugar daddy keder sig, og er gået videre til det næste sjove projekt.
Du skal huske på, hvilken tilstand Barnsley var i, inden PMG overtog, og dengang var der ingen lyspunkter. Det var kun et spørgsmål om overlevelse eller klubbens definitive død. Vi genkender måske tilstanden? PMG har ført dem fra, at være en kæmpe underskudsforretning, uden nogen form for underholdningsværdi, til at være en overskudsforretning, som underholder på banen hver uge, uanset sejre og nederlag.
Den store fordel for EfB er, at økonomien eller budgettet allerede er tilpasset klubbens indtægter, og at facilliteterne i forvejen er på plads ift. den altoverskyggende ambition, om top fodbold i byen. Hvilket betyder, at det på den økonomiske side af sagen, gerne skulle være en "nemmere" opgave i EfB, men der er og har jo været en hel del andre ting, der skulle ryddes op i end det økonomiske i EfB, så hvor stor udfordringen er, må man sige er umulig at vurdere, set ude fra. Jeg tror dog det er en gigantisk udfordring, men jeg synes dog, at man fornemmer, at man er godt på vej, ihvertfald når man kigger på den "røde" tråd der forsøges implementeret lige ned til u10.