Nej. Jeg skriver ret specifikt at Conway og Lee er i begge bestyrelser, derfor er der en sammenhæng mellem Barnsley og EfB. Derudover har de samme spillestil og så vidt jeg kan læsse mig frem til, så er Conway sportslig ansvarlig I begge klubber.
Jeg siger ikke, at der ikke kan være en synergi effekt, men dertil og sige, at Chien Lee og PMG er primus motor i EfB er temmelig søgt.
Vi har jo ikke en sportsdirektør, omend vi har en direktør med sportsligt ansvar. Så om Conway er sportslig ansvarlig i EfB, fortæller jo ingenting, om hvad det betyder for Barnsley.
Men Conway er ligeledes ansvarlig i Oostende, men det har så ingen relevans eller hvordan? Det er da underligt, da vi her ellers har en tro kopi af EfB´s ejerforhold.
Det forholder sig i virkeligheden nok mere sådan, at PMG leverer den datadrevne scouting, hvor Conways opgave ikke er at vurdere spillere, men at få underskrifter på noget papir, hvad enten det er salg eller indkøb.
EfB kan sende en ønskeseddel til julemanden (Conway), og hvis den dataorienterede scouting godkender spillerne på ønskeseddelen, så er det bare et spørgsmål om, at Conway kan få dem til klubben eller ej.
Der skal selvfølgelig være nogen, som giver Conway en ønskeseddel, bestående minimum af de typer man leder efter. Derfor bør der imo også være en leder i den daglige ledelse med sportslig ansvar og erfaring, hvilket man nu også har i Jens Hammer.
Jens Hammer har bare en evne til, at kunne tage æren for den dybe tallerkens opfindelse. Om det er godt eller skidt, må vi jo få se, jeg håber og sætter min lid til, at det er lige det, som vi har brug for.
Jeg mener ikke at Lee eller Conway har mere at sige end Kalt, men hvis de ikke er enige udadtil som investorkreds, så er det ikke dem der sidder på magten, for så er de jo ikke Marijotetsejere mere. For at eje Majoriteten, skal se jo holde sammen og være enige om kursen.
Ja, derfor må man være enige, ellers skilles man jo. Men det ændrer ikke en tøddel ved, at de demokratisk har valgt, at det er primært Michael Kalt der bestemmer i EfB, eftersom han er bestyrelsesformand. Og det kan han gøre, indtil der igen er generalforsamling.
Man kan da sammenligne at Conway og Lee sidder i begge bestyrelser. Det giver da en hvis sammenhæng.
Ja, sammen med nogle helt andre end dem, der sidder i EfB´s bestyrelse, baseret på et helt andet grundlag. Det er stadig pærer og bananer.
Barnsley og EfB er simpelthen ikke sammenlignelige.
Det betyder dog ikke, at der ikke kan være en synergi effekt, både den og den anden vej. Men det kan dog ikke blive til, at der vil kunne være nogen direkte indflydelse. Såsom at gøre EfB til rugeklub, og alt muligt andet sindssygt, der er blevet påstået her i tråden, i flere omgange.
Med et spredt ejerskab, opnår du en vis sikkerhed i klubbernes økonomiske fundament, og de opnår også muligheden for en vis synergi effekt. Eksempelvis ved at leje spillere, eller at de kan dele data imellem sig, og på sin vis, danne en eller anden form for intern scouting netværk. Det kunne jo være, at en højere rangerende klub, har scoutet eller prøvet en spiller af, som ikke lige slår til, i en højere liga, end hvor EfB eksempelvis befinder sig, men hvor man kan vurdere, at det måske ville være passende for EfB at satse på spilleren.
Der er selvfølgelig også altid en chance for, at man kan arve dårligdomme, men det er jo ikke i nogens interesse, at fremme dårligdomme.
Ejerkredsen vil jo gerne tjene mange penge, og ikke bare håndører, så hvis disse kolde og kyniske forretningsfolk indser, at de gør noget forkert, så skal de helt sikker nok rette op på deres fejl. Det er ikke det gamle EfB, hvor fejl bare var den måde man altid gjorde tingene på.
Men i Oostende er det jo så Franck Dierkcens, der er formand.
Ja, det er jo hvad der kan ske, når man antager noget. Jeg syntes at have læst et sted, at det var Kalt, men hvoromaltinger, så er det jo stadig de samme der ejer Oostendes aktiemajoritet, som ejer EfB´s ditto. Ergo de samme penge, der bestemmer begge steder, og vi kan da være enige i, at det er pengene der bestemmer?
Hvis du vil sammenligne æbler og æbler, kan du begynde her. Men det er jo ikke de samme klubber, så du vil allerede der bevæge dig i retning af pærer og bananer. Men det er det nærmeste du kommer til et retfærdigt sammenligningsgrundlag.
Fedt med en teenage smiley.
Humor har du vel, så du kan tage da godt tage lidt kækhed ;)
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!