Snak

Mere indhold efter annoncen
Som EfB-fan er man holdt op med at tale om, at kampe skal vindes, for det fører bare til skuffelser, men her er vi tæt på, hvis vi skal trække væk fra stregen. Hvor kunne det være fedt, hvis holdet kunne bygge videre på medgangen fra sidste runde.

Personligt kunne jeg godt tænke mig at kunne trække vejret frit, mens holdet i sikkerhed for nedrykning prøvede at øve sig i deres spillestil. Det er nødvendigt med så ungt et hold, vi har.
Spot on, Spirit!
Meeen, er det ikke bare sådan, at har man aktiemajoriteten (mindst 51%) i klubben, ja så bestemmer man også hvor skabet skal stå.

Ja, men PMG ejer kun en fjerdedel af de 51%, så hvordan de så bestemmer over de andre, må du meget gerne lige forklare, uden konspirationsteorier.

Så dine påstande er da også konspirationsteorier - du kender jo intet til facts udover ejerfordelingen - klubber eller virksomheder kan drives på mange forskellige måder - så glæder mig til du dokumenterer dine teorier om hvordan det hele hænger sammen.

Det er ikke nogen konspirationsteori, og det er ikke påstande, det er simpelthen sådan verden hænger sammen. Det er et ubestrideligt faktum, at PMG kun ejer en fjerdedel af 51% af aktierne i EfB, hvorfor det er fakta (ikke en påstand), når jeg siger, at de kun bestemmer over en fjerdedel af aktiemajoriteten. Chien Lee og PMG har ikke nok magt i EfB, Oostende eller Nancy, til at de ikke skal samarbejde med de øvrige investorer.

Jeg dokumenterer det ikke en gang til, hvem der ejer EfB, det er dokumenteret flere gange.

Hvis du vil have, at det er noget andet end hvem der ejer aktierne, der afgør hvem der bestemmer, så må du meget gerne forklare denne helt nye måde, at drive forretning på samt hvor enhjørninge og feerne bliver af. Der findes ingen virksomhed i den kapitalistiske del af verden, hvor det ikke er pengene der bestemmer, og dermed er det dem der ejer aktierne i virksomheden der bestemmer.

I EfB er PMG kun en lille bitte medejer, som kun ejer en fjerdedel af aktimajoriteten. De kan ingenting foretage sig, uden de øvrige 3 investorer er 100% enige.

Så drop venligst retorikken mod dem, som ikke er enig med dig.

Jeg dropper intet overfor folk, som spreder misinformation og løgne!
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Hvem fanden har puttet en femmer i EaF igen?? :)

Jeg byder 3-1 i dag. Tror den nye keeper skal bruge lidt tid før jeg tør regne med rent bur. Lige i øjeblikket ser han lidt flagrende ud... men det gjorde Hradecky jo også i starten :)
Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
Den nye keeper skal have chancen. Så må vi se, om det går. Højbjerg kan vi ikke satse på mere, så der en kun én vej, og det er at spille en ny ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mit gæt: vi vinder 4-2
Jeg dropper intet overfor folk, som spreder misinformation og løgne!


Stop nu dig selv. Hvis du tror, at du overbeviser nogen med din nærmest maniske skrivekrampe og skingre retorik, når det kommer til ejerforhold i EfB og andre klubber, så tror jeg, at du forregner dig

Omvendt, så er der ytringsfrihed og underholdningsværdien er intakt.

God kamp, lige om lidt.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Den nye keeper skal have chancen. Så må vi se, om det går. Højbjerg kan vi ikke satse på mere, så der en kun én vej, og det er at spille en ny ind.


Enig. Højbjerg skal vi ikke spilde flere kræfter på. Hvis han havde været 21 år gammel ville man måske kunne håbe at han kunne udvikle sig, men jeg tror desværre de hjerneblødninger er en del af hans spil nu.
Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
Højbjerg er også skadet pt ..
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Lidt naiv her, men jeg tror at vi har fået styr på defensiven og vinder 1-0
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Annonce