Snak

Mere indhold efter annoncen
@w Møller, mener du ikke Tage??
Jeg mente selvfølgelig Tage. Tak.
W møller
Jeg læste et eller andet sted, at Claus Sørensens arvtagere måtte love ikke at lade Efb falde helt fra hinanden efter hans død, det tog dem ikke mange år, at bryde det løfte.


De har jo også forsøgt, de har reddet os fra konkurs mange gange, problemet er jo at de ingen hjælpere havde rundt om til at køre en plan ud i virkeligheden, de har stået som brandslukker i mange år , de skulle have smidt 200mil 1 gang i stedet for 20-30-40 mil hvert halve eller hele år
Mon ikke snart, at overskriften til tråden skal ændres ? Hugo fra det hedengangne underholdningsprogram Eleva2eren sagde: “ Hvor skal vi hen, du ?”. Og det spørgsmål tror jeg mange fans stiller vedrørende klubben og fremtiden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lige som man tror, at tingene vender, viser EFB et endnu lavere bundniveau på udebane mod HB Køge i aftes, end i tidligere kampe denne sæson.
Vi må alle kapitulere og aflive det sidste håb om ikke at skulle kæmpe for at undgå nedrykning: Vi spiller ikke godt og tiden hjælper os heller ikke!

Vi har gamle stjerner omkring holdet, trænere, massører, top-træningsfaciliteter og tilhørende træningsbaner i overflod i forhold til resten af 1. divisionsklubberne; men vores spillere er sku bare ikke gode nok.

Jeg startede ellers kl. 17 med at høre OB´s analyser i prodcasten fra JV på vej hjem fra jobbet: Han talte om, at Vrabec fastholdt sin strategi med de unge uprøvede spillere, som en langtidsinvestering – han opponerede en smule mod, at vi ikke brugte Conboy og Yakovenko, de sidste prøvede og erfarne kræfter tilbage på holdet. Men det hele flød ud i en vattet konklusion om, at vi har fået et ejerskab, som står fast på sin strategi om at bruge unge uerfarne spillere og en træner som satser at disse skal spille prespil. Men lortet virker ikke!

OB har fulgt og dækket EFB i over 30 år – det ville klæde ham at kritisere herfra til den dag hvor vi begynder at spille fodbold igen. Han om nogen burde råbe vagt i geværet – for det duer ikke det her!

Så sad jeg herefter og smu-streamede kampen på mobilen under et middagsselskab. Slukkede efter 1. halvleg for folk begyndte at spørge ind til, hvorfor os fra Esbjerg blev ved med at tro på den nye klubkonstellation, som intet godt har bragt klubben – objektivt set.

Nu er jeg hjemme sent og er skuffet, irriteret og faktisk trist over, at nedturen for vores hold bare fortsætter.
Er blevet sur over, at OB fra JV, som ellers har talt megen fornuft gennem tiden, bare lefler og kommer med bløde, ikke provokerende udsagn om status quo på EFB. Syntes han med sin erfaring bør skælde og smælde mod vores nye dysfunktionelle strategi implementeret af vores nye ejere med håbløs manglende indsigt i dansk fodbold. Måske han kan råbe nogen op…?
Det var endnu en lortekamp det her!
ØV!

Skal til Esbjerg og se Kampen mod Nykøbing. Glæder mig naturligvis, men ved også, at det mere er en kamp om ikke at rykke yderligere ned...
Ontrack

Jeg synes faktisk er OB er begyndt at råbe jagt i geværet .. men han kan da altid skrue op for det
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
@Womble
Det vil klæde amerikanerne snart at komme på banen.

Det her hold er under al kritik. Hvad er planen?


Det er simpelthen ved at udvikle sig til en katastrofe.

Der er intet der fungerer i EfB lige nu.


Enig Womble. Og jeg mener stadigt, at risikoen for en nedrykning er større end chancen for en top 6. Ja, jeg tror faktisk mere og mere, at vi rykker ned. Der er intet udvikling at spore og bundniveauet som vi rammer al for ofte, er simpelthen ikke til 1. div.
Det seneste jeg har hørt er, at man stadig håber på en top 6, der er ingen penge indkøb, men man får 3-4 u19-spillere til prøvetræning i dec./jan. Så udsigten til SL er for mig alen lang.
Jeg tror ikke på det med de nuværende ejere, og jeg fatter simpelthen ikke hvad de vil med deres køb af klubben.
Fish

Så ses vi jo i 2 div

Hvis det er rigtigt
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
@ElbekAfc
Det gør vi så ikke - jeg gider ikke at bruge min tid på 2. div. bold :)
Annonce