Snak

Mere indhold efter annoncen
Mange af pengene vil jo så i fald være for potentialet i Mads mulig købere så
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Dreyer blev solgt for omkring 18 mio. og det var som 1. Divisionsspiller, så selvfølgelig er det muligt at sælge en anden 1. Divisionsspiller til 10 mio.
Dreyer blev solgt da man var tilbage i Superligaen. Derudover så synes jeg der er forskel på Dreyer og Larsen. Dreyer havde scoret 23 mål i 46 kampe for EfB. Han blev hypet helt vildt i medierne. Dreyer er desuden EfBs største salg.

Du mener simpelthen at man kan få mere for Larsen, end man for eksempel fik for Lungi?

I skal lige tænke på, at det på ingen måde er op til EfB, hvad der skal ske med Mads Larsen. Det er op til ham selv.
Hvis han vil lade kontrakten løbe ud, så gør den det. Og EfB kan ikke sælge eller forlænge uden at Mads er 100% med på det.

Så der skal lokkes og loves for at han forlænger.

I den perfekte verden havde vi jo været et andet sted nu, med en harmonisk trup, en placering i top-6, og realistiske muligheder for oprykning. Men det fik Hyballa og PMGs amatøragtige opstart i Esbjerg sat en effektiv stopklods for.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Har svært ved at se Esbjerg få mere end 2,5 til 5 mio. kr. for Larsen. Først nu han er fast starter og han har stadig en del udfald i kampene.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vildt nok med alle de random målmænd vi skal have på prøve.

Gustav Marcussen vil gerne genstarte hans karriere i Danmark
Kunne da godt være en spiller, de kunne køre igennnem computeren ude på gl.vardevej
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Nikolai Thomsen er lige blevet fri fra kontrakt i norge
Kunne være en mulighed hvis man vil have mere erfaring ind
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Nu skal man ikke overfortolke, at man har spillere til prøvetræning, men vi har ikke brug for flere sekundaspillere, så det er sgu lidt irriterende, at vi kun har uprøvede folk til prøvetræning.

Hvis vi kan komme af med Højbjerg, kan vi så ikke lige så godt køre videre med den nuværende målmandsbesætning. Vi kan vel godt have en u19 keeper som tredjemålmand?

Nikolai Thomsen er vel ikke et helt skævt bud. Han er en god boldsspiller. Og han har en god alder. Spørgsmålet er, hvilken forfatning han er i og hvad det skal koste.
Nikolai Thomsen kunne være et godt bud.

Når man ser på de andre klubber i PMG familien, så har de alle en lille håndfuld rutinerede spillere som kan lede og lære fra sig. De troede man sikkert også at man havde i Conboy, Højbjerg, Parunasvilli med flere. Men af forskellige årsager blev de bare aldrig de ledere holdet havde brug for. Det tror jeg er en af de største årsager til det skuffende efterår, sammen med Hyballa gate.

Hvis de bare bliver ved med at hente unge folk ind, så flytter truppen sig ikke nævneværdigt de næste mange måneder. Der skal nogle rutinerede folk ind, så kommer resultaterne nok også derefter.
Normalt er det vel altid mere ukendte spillere der kommer til prøvetræning?
Hvorimod man allerede kender mere etablerede/velkendte spilleres evner -- og en prøvetræning munder vel langtfra altid ud i en kontrakt?

Annonce