Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi er jo bare ikke bedre.
Og ja, vi troede naivt på PMG, hvad skulle vi ellers gøre. De havde, med streg under havde, jo et godt CV.
Dels, vil jeg tro, at vi ved fuld hus resten af sæsonen klarer den.
Og lykkes det ikke, så rykker vi op i 1. division i 23 og i suppen i 24, og så får vi et godt jubilæumsår.
Og vi får en periode med landets ubestridt bedste 2. divisions stadion. Og den formentlig laveste procentuelle udnytelsesgrad af tilskuerkapaciteten.
Og vi er sluppet af med den almene slaphed, der herskede blandt spillerne. Og den lade kultur. Og spillere, der bare fyrer trænere.
Det er jo såre godt.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Altså vi skal sætte vores lid til Johnny Nim, han har eftersigende forhørt sig på pris, og har en plan med nogle andre lokale investorer.
Men spørgsmålet er jo om pmg vil sælge.

Hvis det er sandt, så burde der laves den største og grimmeste protestaktion rettet mod ejerne... røde trøjer og flag, kanonslag, bål og brand på og uden for BWA til hver eneste hjemmekamp - ind til de arrogante stoddere er smuttet ud af byen
Jeg ved at Nim og kalt har haft møde.
Men der kom vidst ikke noget ud af det.
Esbjergblood
Altså vi skal sætte vores lid til Johnny Nim, han har eftersigende forhørt sig på pris, og har en plan med nogle andre lokale investorer.
Men spørgsmålet er jo om pmg vil sælge.

Jeg ved godt, at der er delte meninger om Nim på grund af de gule fagforeninger, men jeg ville personligt være glad, hvis det lykkes ham og andre investorer at købe klubben tilbage.

Nim var med til at rede klubben fra konkurs i 2011 og da Nim og flere andre bestyrelsesmedlemmer forlod bestyrelsen i 2016, gik der rygter om at det var fordi, at der ikke var enighed om strategien.

Jeg kunne godt tænke mig at se, hvad en ny lokal investorkreds kunne opnå med klubben.

Når der har været et møde, så er det jo trods alt et tegn på, at amerikanerne ikke er totalt afvisende.
Altså det ville jo ikke være utænkeligt at en af de andre Nim har med i investor gruppen er sketchers manden, de har jo stor succes i håndbold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved godt, at der er delte meninger om Nim på grund af de gule fagforeninger, men jeg ville personligt være glad, hvis det lykkes ham og andre investorer at købe klubben tilbage.


Lige mine ord, og en afvejning af dette bør ikke handle om for/imod Johnny Nim, men for/imod PMG, som med al tydelighed har manifesteret sig som det værste der nogensinde er hændt EfB. ALT er bedre.

Mine krav og forventninger til et nyt ejerskab er ret beskedne. Jeg vil have nogenlunde gennemsigtighed med hvordan et nyt ejerskabs midler er tilvejebragt, altså at der er ren moral og ingen lovbrud, samt at formålet med at erhverve klubben er sportslig fremgang (og det må gerne tage tid)

..Og jeg tager med stor glæde en tørn i 2.div hvis det er prisen...

FÅ.DEM.UD
Altså det ville jo ikke være utænkeligt at en af de andre Nim har med i investor gruppen er sketchers manden, de har jo stor succes i håndbold


Bare sørgeligt at de forholdsvis mange rige vi har, er delt op i klikker der ikke vil have noget med hinanden at gøre
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Som det ser ud nu, så ligner vi en nedrykker. Vi skal vinde hvertfald 2 af de sidste kampe, og hvor skal det lige komme fra? Taber vi mod HB Køge, og FA vinder, så er vi 6 (!!) point under stregen. Så jo, det ser sort ud, og der er intet i spillet på banen der tyder på fremgang.

Rykker vi ned, så er det også en tur i glemslen. Pressens bevågenhed bliver minimeret, sponsorer og mulige spillere/trænere mister interessen.

Og dem der går og tror at EfB så bare lige rykker op igen med det samme, kan godt tro om. 2. div er ikke en walk-over. Nogle snakker om at vi "bare lige rykker op 2 år i streg" og spiller superliga i sæsonen 24-25, er helt uden jordforbindelse.

Rykker vi ned, er sandsynligheden for at vi bliver i 2. div i flere år markant.
For hvem skulle ændre holdet, så det blev potent og stærkt? PMG? Nej, for det ville kræve at de gik væk fra deres ide om unge, nye spillere.

Så det ser sgu sort ud. Jeg ved godt at man skal være optimistisk, men der er bare intet at hænge den optimisme på. Holdet fungerer ikke, og der er ingen udsigt til at det kommer til det, og ingen aner hvordan det skal komme til det.

Jeg tror, taber vi i Køge, så er det slut. Så kommer EfB til at hensygne i 2. div i årevis, ind til PMG kaster håndklædet i ringen og erklærer klubben konkurs.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Og dem der går og tror at EfB så bare lige rykker op igen med det samme, kan godt tro om. 2. div er ikke en walk-over. Nogle snakker om at vi "bare lige rykker op 2 år i streg" og spiller superliga i sæsonen 24-25, er helt uden jordforbindelse.

Ja det er vildt så stor tro nogle har på holdet.

Husker alt for godt dengang folk skulle gætte på hvilpen placering holdet ville få. Rigtigt mange troede på oprykning og det viser meget godt, hvordan man alt for ofte overvurderer egne spillere.

Holdet er bare ikke bedre og vi mister sikkert en del spillere, som måske vil blive erstattet af spillere, der ikke kan begå sig i de andre af ejernes klubber, samt unge akademispillere, der ikke er klar eller dygtige nok.
Annonce