Snak

Mere indhold efter annoncen
Con får ALT for mange kort og det er en kæmpe fejl ellers synes jeg han er god.
Korac lavede for store fejl sidst, han skal lige igang igen, synes han er lidt Gomes agtig fantastisk atityde han vil dø med støvlerne på, og prøver hele tiden at hive hans holdkammerater med op. Synes han har et kæmpe potentiale.
Conboy synes jeg laver for mange dumme opspilsfejl, som er ved at koste. Det gør de andre også, men har bare en forventning om at vores rutinerede rev ikke laver dumme fejl. Conboy er som truppen er ligenu min første mand på kortet. Fordi der er brug for ham og hans rutine. Men synes de to andre er bedre som spiller men de mangler nogle at læne sig op ad. Heldigvis kan man være uenig. Er bestemt ikke pro PMG, men kan godt se potentiale i nogle spillere. Men den måde de først ødelægger en trup på og så derefter sammensætter en trup bestående af nul ledere med erfaring, er jo fuldstændig til grin.

Tranberg har jeg ingen fidus til overhovedet…
Vi har brug for stabilitet i truppen og i ledelsen. Ejerskabet kan ændre sig, men det skal klrt prioriteres at holde fast på truppen, ISÆR de lokale drenge. Troelsen spiller u-19 landsholdsbold, og Bækgaard kæmper røven ud af bukserne. Det får vi brug for.
Conboy har kontraktudløb om 4 kampe, og er klart en af de dyreste i truppen, samen med Højbjerg og Lasha. Rykker vi ned, er der med garanti ikke udsigt til forlængelse for nogen af dem, for det ville betyde en voldsom lønnedgang.

Linus får vi med garanti ikke på kontrakt i 2. div

Vores forsvar må se således ud:
VB: Catovic
Korac/Con
Tranberg
HB: Mortensen

Midtbanen må være:

Strunck
Larsen
Bytyqi
Bourhane

Og angrebet er:

Sørensen
Holten

Og Addai på mål.
Og en række der presser sig på til startern:
Montano, Jørgensen, Marcus Hansen, Chong og et par unge fra U19.

Selvfølgelig trænger holdet til en målmand, men henter de en, i 2. div? Jeg tvivler.

Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Nogen, der har et link til den artikel i jv omkring lokalt tilbagekøb af EfB?
0-1 ved pausen. Overrasket er man vel næppe.
Y. N. W. A. - #JFT97
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor fanden dækker de ikke op, og hvorfor får de så lidt ud af deres pres?
Det virker som spillerne selv har mistet troen på det.
Forhåbentlig kan vi finde stellerator andet i pausen, vi er kun 45 minutter fra 2. division nu.
I skal bare af med de ejere uanset om det hedder 1. eller 2. division i næste sæson. De er IKKE klubbens eneste redning. Tværtimod har det fra dag 1 været tydeligt, at de intet aner om, hvordan man driver en fodboldklub.
Det starter jo med Struncks elendige teknik hvor bolden ryger fra ham selv om modstanderne er flere meter væk. I returløbet er der en 2-3 chancer for at trække et professionelt gult kort, men det kan han heller ikke finde ud af. Bækgaard og Mads Larsen lunter hjem, det er simpelthen et elendigt returløb i den situation vi er i. Osv osv. VI HAR INGEN KVALITET, det er slut. Vi skaber 0 chancer i de 45 min. Hej 3 division.
Esbjerg fB
LASHA! Hvor jeg dog elsker den mand!
Esbjerg fB
Annonce