Snak

Mere indhold efter annoncen
hvorfor venter man så længe med at handle? Det forstår jeg simpelthen ikke.


Men det var forkert at handle, da Lammers i sæsonen 19-20 efter 9 runder havde fået 5 points? Vel at mærke med et hold, der vandt bronze i sæsonen 18-19, og hvor 9 ud af 11 startere i første kamp i 19-20 sæsonen (nederlag på 1-0 til FCM) var de sammes, som startede på banen, da vi i sæsonen 18-19 sluttede af med at besejre FCM.
Jeg ved ikke, hvilken plan Lammers savnede, men man kunne have ham mistænkt for at "vaske sin hænder" i forhold til egne manglende formåen. Sådan lidt à la Ove P. og Niels F., som jo også gerne stiller op, når EfB skal have en sviner.
Og Vrabec, ja med ham var man så alt for tålmodige, og det skønt man må have vidst, at han havde et amorøst forhold, hvilket åbenbart er uforeneligt med at være fokuseret på sit lønnede arbejde.
Jeg savner en smule stringens
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Bode

Jeg ved ikke, hvilken plan Lammers savnede, men man kunne have ham mistænkt for at "vaske sin hænder" i forhold til egne manglende formåen. Sådan lidt à la Ove P. og Niels F., som jo også gerne stiller op, når EfB skal have en sviner.


Bode du ville passe perfekt ind i den tidligere bestyrelse.
Men det var forkert at handle, da Lammers i sæsonen 19-20 efter 9 runder havde fået 5 points? Vel at mærke med et hold, der vandt bronze i sæsonen 18-19


Alle med bare et minumum af erfaring med fodbold vidste, at bronzeholdet ikke var det tredjebedste hold i Danmark. Langt fra. Det red på en bølge. Kun Esbjergs uduelige ledelse troede, de ikke behøvede forstærke holdet inden næste sæson. Gå bare tilbage i tråden her og tjek, hvis du er i tvivl om, hvad folk herinde troede.

Jeg frikender ikke Lammers for noget som helst, men truppen var simpelthen ikke god nok.
Bode du ville passe perfekt ind i den tidligere bestyrelse.


Tak, men nu skal jeg jo næppe tage det som et kompliment. Dog undrer det mig, i fald jeg har ret i min formodning om, at du er ironisk, at jeg ikke kunne få sæde i den nuværende bestyrelse, som så langt har vist sig markant mere inkompetente.

Men har jeg uret i, at Lammers i 9 kampe med et næsten med bronzeholdet identisk spillermateriale, formåde at få 5 points.

Skulle man have beholdt ham ved roret, fordi de spillede godt? Hvad de så, om jeg husker ret, ikke gjorde.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Langt fra. Det red på en bølge. Kun Esbjergs uduelige ledelse troede, de ikke behøvede forstærke holdet inden næste sæson. Gå bare tilbage i tråden her og tjek, hvis du er i tvivl om, hvad folk herinde troede.


Enig, de var ikke det tredjebedste hold; kun med nød og næppe og målmandshjæp fra Vejle kom de i slutspillet, og ja bronzen kom sig vel i udstrakt grad af at de mødte de rigtige hold på det rigtige tidspunkt.

Men fra en tredjeplads til de elendigheder, vi blev præsenteret for i efteråret 2019...
Det er noget af et spring.

Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som jeg husker det spillede de fantastisk de 4-5 kampe, hvor de bare var fandens uheldige. Derefter gik der hvis panik i den…
Som jeg husker det spillede de fantastisk de 4-5 kampe, hvor de bare var fandens uheldige. Derefter gik der hvis panik i den…


Så nøje husker jeg det ikke, men i stats er der ikke noget, der understøtter, at de skulle have spillet fremragende. Ej, heller det modsatte.
Til gengæld har jeg en ret klar erindring om, at de bøllebank de fik i Aalborg og hjemme mod Randers,, ja det var ikke noget kønt syn.
Men pointen er sådan set, at når man taler om manglende tålmodighed i forhold til en træner og overdreven langmodighed i forhold til en anden, ja så passer tingene bare ikke sammen i min bog.
Og så har jeg det bare svært med, at man skriver EfB´s historie på basis af inhabile kilder, in casu Lammers.
Og så forekommer det mig måske også en anelse ligegyldigt, hvad Lammers tænker og mener, thi nu er vi, hvor vi er, og de skyldige fra hans tid er væk. Det er lidt kontraproduktivt at blive ved at pege fingre og finde fortidens syndere.
Det er vel betydeligt mere interessant at finde ud af, hvordan EfB kommer tilbage på øverste hylde i det danske fodboldhierarki. En hylde, hvor vi med rimelighed kan sige, at vi bør være på alle andre parametre end - pt - fodboldmæssige kvalifikationer.
Og ja, jeg er selv lidt nørdet i forhold til historik, så det er også en kritik af mig selv..
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
"Handle" er ikke nødvendigvis ensbetydende med trænerfyring.
Som jeg husker det, startede vi også sæsonen, hvor Lammers blev fyret, med at spille ret godt uden at opnå resultater, hvorefter panikken begyndte at melde sig, hvilket man godt kunne have gjort noget ved uden fyring af Lammers.
Under Vrabec var der personlige omstændigheder, der hindrede ham i at yde optimalt som træner, og det skulle der helt sikkert have været handlet på, igen betyder det ikke nødvendigvis fyring.
@laffoe

Jeg vil egentlig heller ikke forholde mig til, om fyringerne var de rigtige løsninger.
Jeg reagerer sådan set bare på den dobbeltstandard, jeg oplever, og så på, at Lammers´ udsagn ophøjes til noget, det ikke rigtig kan bære, efter min mening.
Og ja, der blev bestemt begået fejl ellers var de jo ikke rykket ned i 20.
Men nu er tavlen jo visket ren, fortidens skurke er væk, og det er blevet nye tider, men ikke bedre tider.
Efb, Standard Liège, Werder Bremen, Spurs, FC Metz Landshold: België/Belgique/Belgien
For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division.

Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.

Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.

Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.

- Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.

- Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; "hvad foregår der i Esbjerg?" Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.

Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere - han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta.

Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.

- Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.

Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute.

- Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.

Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.

- Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.
Annonce