Snak

Mere indhold efter annoncen
ElbækAfc

Det gør mig virkelig glad at læse om Holten. Han har den rette indstilling.

Jeg så gerne at EfB gik over til at spille 4-3-3 efter sommer og jeg tror Holten kan blive et bæst i anden division, hvis de formår at servicere ham.
Enig

Hvis han tager den nuværende målform med ind i næste sæson har han gode chancer for måske at blive topscorer
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Jeg forestiller mig:
Og hvis vi får nogle bud. Så tror jeg da vi lytter. Men forestiller mig ikke vi forære væk.

Målmand:
Ny erfaren
Forsvar
Mortensen-con-korac-ny rutineret leder
Midtbane
Bourhane - bytygi - 2 Nye ledere hvoraf en rutineret
Angreb
Holten- Sørensen - Montano/Jørgensen

Salg:
Mads Larsen 2-3 mio til Silkeborg eller Viborg.
Strunck (tænker Horsens, lyngby, Helsingør, Viborg, sønderjyske) kunne være bud. Nok kun symbolsk sum

Forhåbentlig forlænger man med:
Troelsen
Bækgaard (men er tvivl om han i 2 div. Hvor alle vil pakke sig, er lidt for tynd offensivt) glimrende fighter og 6´er

Ud
Addai
Høj
Tranberg
Gudmann
Pache
Rosenlöcher
Steve Simpson
Schmidt
Kempes
Conboy
Lasha
Jeg synes I er utrolig hurtig til at sælge Mads Larsen, har han sagt han ville sælges, hvis vi rykkede ned? Vi har lige forlænget med ham, og på det tidspunkt var det ikke utænkeligt, at vi ville rykke ned, så det må helt klart være noget PMG og Mads Larsen må have snakket om?
Hvis der er hold i rygterne om at alt har sejlet til træning i vinterpausen, truppen var ikke i form osv ved start af sæsonen i foråret, pga at Vrabec ikke har passet sit arbejde, så er det godt nok et under at han ikke blev fyret noget før.

Det er så rystende og svigt på flere niveauer at der ikke er blevet skredet ind tidligere. Det må have været åbenlyst for nogle i klubben at noget har været galt, og sikkert også enormt demotiverende for dem som måske uden held har prøvet at råbe op.

Angående næste sæson, så håber jeg man beholder Mads Larsen. Han har selv valgt at forlænge, så vil mene der bliver brug for ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jo ikke så meget fordi jeg tænker han bare skal væk. Men tænker hvis man står over for er underskud på 20 mio. kr., og får tilbudt 3 mio. for en spiller, som også være top 3 lønnet i truppen.

Hvis det er rigtigt, at det sejlede i vinterpausen og derefter, så viser det bare svagheden i PMG´s ledelsesstil. En tilstedeværende ledelse ville have grebet ind, men de sidder langt væk, og de stoler ikke på nogen i Esbjerg.

Og de signalerer, at der ikke skal laves noget om i den måde, det er organiseret på. Det bliver en fest, det her...
Det er jo ikke så meget fordi jeg tænker han bare skal væk. Men tænker hvis man står over for er underskud på 20 mio. kr., og får tilbudt 3 mio. for en spiller, som også være top 3 lønnet i truppen.


Det vil være stik imod hvad PMG står for, 20 mio er håndøre for dem, så medmindre at PMG ikke tror de kan få mere end 3 mio for ham om 2-3 år, så vil de selvfølgelig ikke sælge for 3 mio bare fordi klubben har småpenge i underskud.
Mit bud er, at der er nok på kistebunden til, at man ikke sælger arvesølvet

Larsen smutter kun, hvis man får et bud der tilsvarer det, som ejerkredsen selv vurderer ham til.
Her tror jeg vi skal op i et tocifret beløb, og det tror jeg ikke nogen vil give for en spiller, som lige er rykket ned i 2. division.
EfB 1924
Man kan da håbe det er tilfældet. Jeg føler ikke jeg har set de har en uanet pengetank. Kun de prøver at få de lokale til at tage udgifter, og så kan de sælge om 8 år med fortjeneste…

Annonce