Snak

Mere indhold efter annoncen
EfB og de små “drenge” får hug af de fysisk stærke hold i 2-div. Klubben mangler mandfolk med hår på brystet. Spillerne er totalt fejlcastet til en liga hvor der spilles på fysik og lange bolde


Ten Hove: 1.93
Rudi Pache: 1.86
Con Ouzounidis: 1.93
Ísak Óli Ólafsson: 1.90
Tranberg: 1.90
Troelsen: 1.88
Seid Korac: 1.91
Yacine Bourhane: 1.90
Bardhec Bytyqi: 1.88
Emil Holten: 1.95
Elias Sörensen: 1.89

Mads Larsen: 1.83
Phun Mang: 1.80
Marcus Hansen: 1.80
Mathias Jörgensen: 1.85
Leonel Montano: 1.90

Jeg vil sige, at det bliver sjældent, vi kommer til at stille med en startopstilling hvor snittet er under 1.85, så jeg må sige, at jeg ikke er enig med dig.
Det kan dog godt være, at mange af dem godt kunne have godt af, at tage nogle kilo på, men der er altså nogle store spillere i vores trup, som godt kan skubbe folk væk i 2. division, vi stiller altså ikke med et hold på 1.70 der vejer 50 kg.
OBs beskrivelse af kampen, lyder som mange af vores kampe sidste år. Vi spillede bolden rundt og rundt, men det blev aldrig rigtig til noget, Skive scorede derimod alle de gange, de bragte bolden op i vores felt.
Jeg håber amerikanerne forstærker holdet.


W Møller
OBs beskrivelse af kampen, lyder som mange af vores kampe sidste år. Vi spillede bolden rundt og rundt, men det blev aldrig rigtig til noget, Skive scorede derimod alle de gange, de bragte bolden op i vores felt.
Jeg håber amerikanerne forstærker holdet.

Jeg kunne ikke være mere enig.
Hvad jeg lige kan se så viser de pokalkampen kl 19, på Tv3 sport på tirsdag, hvis der er nogen der vil følge med fra sofaen
Det er med bæven man afventer den nye sæson.

Jeg er skeptisk. De har intet vist i mere end halvandet år, kun skuffet, vist manglende vilje, lyst, evner og alt er negativt. Vi har skiftet så mange spillere, at vi kunne stille med 2 hele hold i 2. div.

Jeg håber at der er sket en revolution på de indre linjer i klubben, så spillerne pludseligt har fået ro og opbakning, så de finder viljen og lysten til at kæmpe for EfB. Men jeg vil simpelthen se det før jeg tror det.

Jeg er seriøst bange for at vi starter som vi plejer, så vi halter os igennem de første 5 kampe, energiforladt, uinspirereret, ideforladt, sløvt, uskarpt, har 8 point, og så fyrer man Vind, og kaosset fortsætter. Jeg håber virkelig jeg får uret ...

En ting fatter jeg ikke. Mads Larsen har været piv-ringe i længe nu, men han er sikker starter. Det må være fordi han skal sælges. Men ellers burde han have en laaang pause på bænken, for han bidrager med intet.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er helt enig. Der er ingen grund til at være specielt optimistisk, men vi må håbe at det helt basale - som i øvrigt har været en mangelvare - altså viljen til at arbejde og slås for tingene efterhånden er fundet frem.

Og at de spillere, som mener de er for gode til 2. division, tager skeen i den anden hånd og viser det med præstationer på banen - fremfor at håbe at nogen kommer og køber dem.

Bliver fedt at komme på stadion i morgen
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Så EfB - Sønderjydske har vist vejen og skiftet uduelige udenlandske ejere ud med lokal ejer. Håber det snart sker hos os - hellere i dag end i morgen.
1961, 1962, 1963, 1965, 1979 5 DM-titler i min tid - og oplever gerne en mere
Jeg går mere og mere i panik. Amerikanerne har en giftig kombination af selvtillid og inkompetence. Formanden snakker om superligaen i 2024, hvornår har Esbjerg sidst vundet 2 kampe i streg. De er godt tilfredse med en trup, som blev pryglet igennem i bundspillet i første division. Der skal ske et eller andet. jeg havde håbet, at Vind var frelseren, men det tvivler jeg mere og mere på.
w møller:

Ja, og der er ingen snor. det er altså fra start de skal præstere. De første 5 kampe skal jo vise at de kan og vil, og hvis det ender med 8-10 point og en slap indsats, så er kort huset allerede væltet, for så har de allerede vist at intet er ændret.

Vi skal simpelthen smadre 2. div, og rykke op med et kæmpe forspring, alt andet er en fiasko.

Amerikanerne har en giftig kombination af selvtillid og inkompetence

Det kunne ikke siges tydeligere.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Annonce