SofaEfB
Men det er alligevel vildt at før der er spillet en eneste kamp i 2. Division, viser flere af brugerne her på siden umiskendelige tegn på at have panikanfald ;-)
For mit vedkommende hænger det sammen med de sidste par års historik og så det faktum, at vi tabte den sidste træningskamp til Skive, som med al respekt bare ikke er et hold man må tabe til.
Amerikanerne har indrømmet fejl og holdet består nu mestendels af unge danskere, vi har en dansk træner, og der ledes efter forstærkninger jf. direktøren, transfervinduet er åben længe endnu. Vores bedste spillere er ikke bare foræret væk i panik over nedrykningen.
Men intet tyder på, at de rent faktisk lærer af deres fejl. Det er jo ikke nyt, at vi har en dansk træner. Kryger er også dansker. Han blev sygemeldt, da amerikanerne ville blande sig i holdet. Ernemann er også dansker. Han formåede at implementere den ønskede spillestil på U19 og han flyttede også førsteholdet taktisk, ligesom spillerne var glade for ham. Amerikanerne ville dog ikke beholde ham. Ifølge Ole Bruun, fordi de var skuffede over at klubben rykkede ned. Nu prøver de så med den femte træner Lars Vind.
Jeg har al respekt for Lars Vind, men det ændrer bare ikke på, at når alt kommer til alt, så er Vind totalt uprøvet på det her niveau.
Ser man på holdet, så ser det heller ikke ud til at amerikanerne har lært af deres fejl. Sidste sæson forsøgte de, at jage alle spillere over 27 år ud af klubben. Det viste sig at være en katastrofe og de måtte hente Conboy ind igen. Det samme med Højbjerg. Han var ude, men de to målmænd Conway hentede, havde ingen erfaring og var ikke i nærheden af at holde et anstændigt niveau. Derfor måtte Højbjerg ind og stå på kassen igen. Men utroligt nok har amerikanerne ikke ment, at det var nødvendigt, at hente en ny målmand og sådan er det over hele linjen.
EfB rykkede ned med et brag og siden da har man mistet Conboy, Parunasvilli, Højbjerg og Bækgaard. Alt andet end lige, er truppen svagere nu, i forhold til sidste sæson. Så når du skriver, at man har et ungt hold med mange danskere, hvem er det så, at alle de unge spillere skal læne sig op ad og lære af?
Det sidste punkt. Nye spillere. Ja tak, men hvem er ansvarlig for at hente dem?
Conways indkøb var en katastrofe og lige nu ved vi ikke, hvem der er ansvarlig for at hente nye spillere, men vi ved, at PMGs model har spillet fallit. Så hvad har ejerne i virkeligheden lært?