Snak

Mere indhold efter annoncen
Det eneste positive var de 2.118 tilskuere.
Rystende ringe bold og boldomgang. Med lidt (u)held havde Skive vundet på de 3 store chancer i slutningen af kampen. Der er for meget opgivende attitude fra spillerne, især de forreste og Mads Larsen.
Når bolden er i egen zone frygter man det værste, med hvad mon Olafsson og Hove kan finde på. De er rystende svage. Hvorfor ikke bruge vores egne Sørensen og Kristensen, de kan da ikke være ringere. Strunck viser lidt lederskab og fremdrift, måske skulle han være anfører, så Mads Larsen kan koncentrere sig om spillet. Novikov var en af de bedre.
Så ikke kampen mod Brabrand, men det de har vist mod 2 x Skive og Kolding lover ikke godt. Den sikre oprykning tvivler jeg meget meget stærkt på.
Jeg ved godt at vi har 800000 angribere.. Min kan vi ikke købe en mere, som kan score mål.

Og så har vi oveni krydret den manglende kvalitet med ansættelse af en angrebstræner som selv formåede kun at score i hver 5/6 kamp.
Men holdte mangler kvalitet, tempo, gejst og luft. Sidst, men ikke mindst, mangler det en leder. Specielt de sidste 20 min. så vi hvor stor den mangle var.
Vi er simpelthen nødt til at få fat i en venstrebenet spiller som kan spille på venstrekanten. Det var jo en blindgyde hver gang vi spillede den ud i venstre side.
Flere gange havde vi fint opspil som så endte ude hos Simpson som forsøgte at løbe til baglinien. Når han så var nået derned kom han i tanke om at han ikke kunne bruge sit venstreben, hvorefter han så drejede rundt om sig selv et par gange og spillede den tilbage, så vi kunne begynde forfra.
Ikke et ondt ord om Simpson, som gør det bedste han kan. Han kan ikke gøre for at han er højrebenet. Men hvorfor fanden skal han så være placeret der.

Jeg synes egentlig at vi styrer det meste, men vi SKAL selvfølgelig vinde... Det er bare svært når vores angribere er SÅ uskarpe. Igen synes jeg Montano kommer in og virker totalt uengageret. Han virkede heller ikke til at være særligt koncentreret da han var helt alene 10 meter fra mål... Den var ikke engang tæt på!

Helt enige i at Olafsson og Ten Hove ikke er gode nok.
Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
Tror ikke jeg har set den samme kamp.

Ja EfB skal vinde den kamp, og angriberne skylder velsagtens 2-3 mål.

Tilgengæld så var det tydeligt, at EfB er et langt bedre hold end Skive. EfB dominerer kampen, og kommer til en hel del chancer, store som små.

Syntes faktisk også, at Simpson gjorde det hæderligt, og fik kæmpet sig frem til noget farligt af nogle omgange.

Af negative ting, så der jeg følgende:
Vi manglede at score, Ten Hove lavede et par dårlige udspark, der var ca. 3 virkelig farlige boldtab og de sidste 10 min. var det EfB det virkede flade, og ikke modstanderen, hvilket man ellers må forvente.
EfB 1924
Der var så mange ting der skuffede i dag.

Hvem er egentlig ansvarlig for at træne dødbolde i EfB? Der var vel 15-20 dødboldsituationer i dag, men bortset fra Bourhanes direkte skud, så blev det aldrig farligt og det ser altid meget tilfældigt ud, som om der ikke er nogen plan.

Derudover så synes jeg, at det var bekymrende, at spillerne så flade ud efter 80 minutter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men hvis man skal finde noget positivt fra i dag, så var kurven f****** fantastisk, fremragende stemning hele vejen igennem
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Det virker virkelig til at det er det mentale der halter. Det er så vildt at man ikke engang kan ramme indenfor målrammen.
Danmarks 5. største by. Tidligere MEGA stolte fodboldtraditioner - senest for 3 år siden, hvor EfB spillede i Europæisk liga sammenhænge. Og i dag er det mest positive ( iflg nogen ) man tager med sig fra kampen, at "Kurven" virkelig er god. Good grief, Charlie Brown....
Så lad høre hvad du tager med fra kampen i dag dalen ?
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Først tak for jeres perspektiver og oplevelser af af kampen i dag/ i går!
Jeg er desværre uden mulighed for at følge med i kampene pt. grundet ferie og da jeg i forvejen bor i udlandet er det jo ikke blevet lettere med streaming af EFB kampene.
Men hvad jeg læser fra Jer om holdets nuværende form og mangler bekymrer mig sku noget..
Og resultatet mod Skive også!

0-0 i åbningskampen hjemme i 2. division er da langt fra godt!
Jeg kniber mig i armen og fatter det sku ikke helt ...
Vi burde vinde 4-0 der!
Deroute, interne opgør, skiftende trænere, kulturproblemer, nedrykning på nedrykning.. helt ned i 2. div. Jamen for f. da også !! og her blandt de dårligste semi-proffer, får vi et point på hjemmebane - er vi så dårlige?
Hvis vi er, ser det meget skidt ud for vore klub.

Jeg har før talt kraftigt imod PMGs majoritetsejerskab.
Jeg vil stadigvæk påstå, at dette er meget farligt for klubben, da det nye ejeskab ikke leverer et professionelt kærkomment bidrag til det gamle EFB.
Jeg føler, at det er gået helt galt..(?)

Jeg kan godt faktisk lide vores direktør og har rost ham tidligere, men hvad skal EFB egentlig med en direktør fra Hobro, som var en oprykker, amatør og overlevelsesklub, tænker jeg i dag!
Skal vi blot overleve og håbe på, at direktøren har et magisk kort i baglommen fordi han gjorde det med Hobro? Det syntes jeg faktisk ikke.
Hvor er hans netværk, som skulle være så godt?
Han må simpelthen stemple ind og vise, at han er kransekagefigur for en klub, med næsten 100 år på bagen. Kom dog med noget til os!

Den her sæson tror jeg bliver meget afgørende mht. fremtiden.
Det er dejligt, i mine øjne, at vi starter genopbygningen af det sportslige niveau i klubben med en lokal træner, Lars V.
Men han behøver hjælp fra fra Jens Hammer i form af en synlig direktør, som stiller sig frem og lover os fans, at Lars V. får alt hvad han behøver for at få os tilbage hvor vi hører til.
Men det gør han ikke ud over korte uambitiøse interview til lokale Jyske Vestkysten.
Han burde råbe op hver dag fra 07:00 til mindst 23:55 dagligt, til hele fodbold-Danmark, at vi kommer igen !
Men nej.. han lover intet og risikerer ikke at sige for meget, for tænk engang hvis det blev synligt, at den cocktail som hedder PMG og Jens H. faktisk ikke får os videre dertil hvor vi burde være....?


Annonce