Snak

Mere indhold efter annoncen
He he, nu du nævner det bliver jeg sgu helt i tvivl. FCV var sat som hjemmebanehold sidst jeg tjekkede.

EDIT: Den er god nok, festen foregår på Harboe Arena, så du kan spare fredagsturen til en anden god gang :-) Men sport1 viser den naturligvis. Man går ikke bare sådan glip af vores neglebidende Ove og evighedstalentet Thiago.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Synes at det ser lovende ud ift. Superligaen. Men en spiller som Davidson kan jo både spille flot bold, og så samtidig kokse noget så grusomt. Hvilket også viste sig at være tilfældet i denne kamp.

Havde gerne set Lucena på banen i stedet for. men han er åbenbart fortsat ikke i kridthuset hos trænerteamet.

Og så bliver det altså bare pokkers svært, at skulle undvære Peter Ankersen, når han smutter til sommer
Håber I også på en uafgjort i aftenens kamp? Det vil jo være genialt for EfB, da vi så samtidig med en sejr på mandag vil have indhentet Slagelse, og for en stund isoleret SønderjyskE.
@Villafan

Du var jo allerede i gang med at bedømme dem efter 1 kamp. Skriver du ikke at man ikke allerede kan bedømme dem. Det er for mig at se lidt selvmodsigende.

Jeg syntes det så lovende ud også taget i betragtning af at Fiorentina jo er 2-3 klasser over det de normalt spiller i mod.


Det kan du have en pointe i. Min konkrete kampefterkritik bliver måske lidt for generel i.f.t et par af spillerne.

Vh.

Adriaanse
Jeg synes medierne er noget hårde ved Davidson. Ved det andet mål kunne lyng havde dækket bedre op. Ved det tredje mål er der ikke straffe eftersom Davidson rammer bolden før manden. Jeg kan godt forstå at han brokkede sig. Davidson spillede en rigtig god anden halvleg.

Efb - FCN 1-1
Fm pusic
Mom fellah
Mere indhold efter annoncen
Annonce
EfB1924, ja, en pind til hver i aften virker umiddelbart som det optimale for Esbjerg, HVIS vi tager 3 point mod FCN på mandag. Bliver det kun uafgjort på hjemmebane, eller i værste fald nederlag, vil et point til SE i aften ikke være særlig sjovt.
Omvendt, flakser alt sig som vi ønsker mod FCN, bør en uafgjort i aften tages imod med kyshånd.

[i]For meget succes til det her sted[/i]
Både SE og FCV har jo nærmest givet det samme antal chancer væk efter 6 minutter som vi gjorde i hele kampen i går. Forskellen er blot den manglende skarphed hos begge hold. Den havde Viola må man sige. :-)
Mit håb med en uafgjort kan jeg vist godt opgive, Slagelse er blevet voldtaget lidt grusomt, det noget lort.
Esbjerg skal vel "bare" fokusere på selv at hente point. Alle holdene i nedrykningskampen kommer til at tabe point og slå hinanden på kryds og tværs.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Esbjerg skal vel "bare" fokusere på selv at hente point. Alle holdene i nedrykningskampen kommer til at tabe point og slå hinanden på kryds og tværs.


Sandt. Hvis vi selv henter pointene er de andre resultater jo ligegyldige.

Flot klaret af sønderjyderne. Selvom det er på en billig baggrund.
Annonce