Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej, det er bare sløseri. Synes der mangler pondus og ærgerrighed især på midten
3 point
Angriber mål
Strunck scoring
Rent bur
Udmærket debut til Gadegaard
Montano var EFBs ringeste
1. Halvleg bedst
Ellers Godkendt
EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
Nej, det er bare sløseri.

Desværre er det ikke bare sløseri. Når folk, der spiller fodbold på fuld tid, ikke er i stand til at ramme en fri medspiller på 5 meters afstand, så handler det ikke kun om sløseri. Forklaringen kan kun være, at de er en flok elendige fodboldspillere.

Det må også falde tilbage på et trænerteam, at man ikke er i stand til at forklare spillerne, at det er idiotisk dumt at losse bolden formålsløst ud over sidelinjen igen og igen, når man fører kampen 4-0.

Der skal helt helt andre boller på suppen, hvis vi på nogen måde skal rykke op i år. Vi kan jo ikke forvente, at vi kamp efter kamp møder hold som HIK, der den ene gang efter den anden forærer os bolden foran deres eget felt.

Alt i alt er jeg en smule rystet over det jeg så. Det står meget værre til, end jeg troede.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Jeg har aldrig set så dårligt et hold som HIK. Esbjerg spiller trods 4-0 elendigt og havde tabt stort til Skive eller B93 i dag
Jeg har aldrig set så dårligt et hold som HIK. Esbjerg spiller trods 4-0 elendigt og havde tabt stort til Skive eller B93 i dag


Selv om de havde vundet 8-0, havde du sikkert nok fundet noget negativt at brokke dig over .
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det er bare sløseri. Synes der mangler pondus og ærgerrighed især på midten


Ja det kan du have ret i. Måske man skulle pille anførebindet af Mads Larsen, han er ikke værdig til at bære det. Den midtbane de har, burde kunne køre de fleste hold i 2 div. ud på røv og albuer. Men dejlig angriberne fik hul på bylden. :)
Hold kæft noget pis Jesper.
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
3 point er 3 point, og det er aldrig dårligt at lave 4 mål.

Kan der laves forbedringer? Uden tvivl.

Men det vigtigste er altid 3 point!
Dejlig sejr, jeg kan ikke huske sidste gang EfB scorede 4 i en halvleg eller endda en hel kamp.
Ny målmand, der nok skal blive en gevinst, og Lauridsen bliver god for forsvaret og hele holdet med sin erfaring og indflydelse.
Thøgersen har nogle giftige hjørnespark og vores angribere er kommet i gang, tak!!
Selvfølgelig er der plads til forbedringer og jeg synes, at Montano skal have en pause, men vi vandt altså 4-0.
Fedt med en storsejr.
Nu ligger vi nummer 3, efter 6 kampe hvor vi allerede har mødt 3 af de nuværende andre top5 hold. Ny målmand med gode redninger, mål fra angribere og endnu en gang mål fra Strunck - godt med trussel fra midtbanen.
Absolut godkendt.

Jeg ved godt at der er fans som forventer at vi er meget bedre end resten af divisionen, men vi er i opbygning og kommer fra en nedrykning. Tabellen lyver ikke: vi er et anden divisions hold!

Hverken FCM eller FCK er suveræne i Superligaen, selvom de i lignende grad burde være det.
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Annonce