Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg vil så også sige at de gule kort vi får er “dumme” og unødvendig.

Emil får et for at sparke bolden væk efter der blevet fløjtet, jeg mener at Mads gør noget lignede i første halvleg også.

Jeg kan heller ikke rigtigt forstå, hvorfor Jesper træk tiden da vi var foran 4-0, det var jo ikke fordi at vi var presset total i bund af 93.

Mads trækker vel i håndbremsen ved hans andet gule kort, så den kan vel godt forsvares.

Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Helt enig i at det var nogle dumme gule og røde kort, jeg tror det kan tilskrives at vores unge spillere var ekstremt tændte og bare ville sejre, hvilket jo er rigtig godt (ift. til tidligere, hvor det nærmest virkede som om man ikke ville vinde eller ikke turde spille), de skal bare lære at balancere det lidt bedre -- det kommer.
Og så var dommeren også medvirkende med en mildest talt ringe præstation, hvor han bragte sig selv i fokus og hvor han nærmest tog B93-spillerene med på råd (sådan så det i hvert fald ud ved udvisningen af Jesper, hvor de alle sammen stod og pegede på ham og råbte op, fordi han berørte overlæggeren).
Nu skal vi finde en ny venstrekant til den næste kamp mod BIF, vi har vel Montano, Bytyqi, Simpson, Chong (?), Mang (?) og Novikov til den plads, så det går nok (synes ikke det har været optimalt med Elias på den plads, så ham og Holten må deles om angriberpladsen, hvis han bliver klar) og så bliver Gadegaard forhåbentlig klar på målet og Lauridsen på VB.
Hvis Lauridsen bliver klar, kunne Daniel Thøgersen også være et godt bud på en venstre kant. Bytygi har ikke fået særlig meget tid på banen, så han har også noget bevise til de næste træninger. Men generelt set synes jeg vi mangler kreativitet fra venstre siden. Mads kommer ikke til særlig meget og søger for det meste mod midten. Montano kommer heller ikke til særlig meget fra kanten og Novikov er vel nærmere en boksangriber. Spændende om de kigger på den plads til næste vindue.
victor

Måske Egelund vil retur til sommer?
Jeg medgiver, at han ikke er den mest målfarlige, men det kan man måske blive?

Han har kontrakt udløb til sommer, og Fredericia står til nedrykning.

Egelund passer ind i transfer strategien. Han er et eget talent, han er ung, og han arbejder.
EfB 1924
Måske Egelund vil retur til sommer?
Jeg medgiver, at han ikke er den mest målfarlige, men det kan man måske blive?

Han har kontrakt udløb til sommer, og Fredericia står til nedrykning.

Egelund passer ind i transfer strategien. Han er et eget talent, han er ung, og han arbejder.



Jeg synes ikke at vi skal hente nogle af de spillere der ville væk for enhver pris, tilbage igen.

En ting er arbejdsmiljøet var dårligt, det er jeg helt med på, men der er jo flere spillere der blev og kæmpede videre... Kort efter at spillerne der forlod klubben, forlod klubben, så var Hyballa også væk. Så med lidt mere is i maven, kunne de stadig have spillet for EfB idag? Måske vi endda så ikke endte med at rykke ned?


Hvis vi bare inviterer de spillere tilbage igen, så synes jeg godt nok at klubben mister en form for værdighed.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kunne være et godt bud. Men tror du han vil det? Jeg kender ikke baggrunden for at han smuttede dengang under Hyballa, andet end man har fået af vide i medierne.
Et sats kunne være Jonathan Amon fra Nordsjælland. Han har godt nok været en del skadet. Men han har en masse fart, og viste gode takter inden skadesperioden hos Nordsjælland. Om han vil til Esbjerg og kickstarte sin karriere, er jeg dog i tvivl om.
Jeg mener at Amon næsten lige har forlænget hos Nordsjælland
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Egelund?!

Nej, det ville være helt forkert at tage ham tilbage, af flere årsager.

1: Han er slet ikke slået igennem. Vi troede han skulle være den store stjerne, men han er floppet. Hvad skulle vi med ham i EfB?

2: Og så smuttede han, da det blev en smule trangt i EfB. Stak halen mellem benene. Hvis man er så sart overfor modgang, så har man ikke meget at gøre i en professionel fodboldverden. Og hvis han har så lidt til overs for klubben, skal han bare blive væk. Det samme gælder Kikkenborg.

Så nej tak til Egelund.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Jeg smider lige en ja-hats-kommentar ind. En “det kunne da godt ske”. En tanke som jeg tænker har strejfet flere.

Kian Hansen og Martin Braithwaite var i følge mange piv ringe de første år i Esbjerg. Mange inklusiv diverse trænere troede på dem. De fik en masse spilletid OG de spillede på et hold som kun spillede bedre og bedre og samtidig gik fra et lavt niveau til at højt niveau. Fra 1. division til superliga. De ramte altså en bølge som de lige så stillede voksede på. Der skal selvfølgelig et talent til osv. Men ovennævnte setting tror jeg bare har en kollosal indvirkning.

Er vi potentielt ved at gøre noget lignede igen. Optakten er der i hvert fald til det.

Det er jo nærmest hele start 11 elveren pånær Jesper Lauridsen som kan kategoriseres som en ny Kian eller Martin. Flere vil nok mene, at de sgu da er for ringe (min pointe præcist), lige som Kian Hansen. Alle bliver nærmest stemplet som spillere med et uforløst potentiale. Og min pointe er at det blandt andet er fordi de ikke har oplevet en holdmæssig fremgangsperiode som nu. Jeg mener ikke man kan afvise at det her kan vokse i en retning, individuelt og som hold. Bare de sidste par måneder har flere spillere taget nogle markante spring niveaumæssigt.

Jeg kan sagtens se for mig at man med gode(!!!) beslutninger (beder til fodboldmagterne), kan forsætte og bygge på det næste 1,5 år og have et slagkraftigt superligahold sommeren ´24.
EfB har indgivet en officiel protest mod Jesper Sørensens andet gule kort: https://jv.dk/artikel/efb-er-p%C3%A5-ingen-m%C3%A5de-tilfreds-derfor-har-klubben-sendt-en-protest-afsted-til-dbu-s-disciplin%C3%A6rudvalg?rss=&e_id_s=7231279f9f4c50b1ae49ec4cab7a1b643d64cff4e7e5647a6da94e1a247ff483&utm_source=Responsys&utm_medium=email&utm_campaign=Redaktion_Daily_Newsletter_JV_EFB&e_id_m=
Jeg er enig med Hammer i, at klubben har nogle gode argumenter, idet man slet ikke var klar til at tage straffesparket på det tidspunkt, hvor JS klapper overlæggeren. Om det så er nok til at overbevise DBU er en anden sag, da man nok går langt for at stå bag sine dommere -- men det var altså virkelig en ringe dommerpræstation i de sidste 10-15 minutter.
Annonce