Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er sikkert virkelig urealistisk.

Men jeg gad godt se Jakob Poulsen som træner i klubben, sammen med Lange og Lucena
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal mene om Vind.
De tre seneste kampe har bestemt ikke været imponerende, jeg er ikke sikker på, hvor stor effekt den nuværende uro har på spillerne og spillet (hvilket kun gælder for den seneste kamp).
Efteråret i sin helhed vil jeg betegne som godkendt, især med tanke på holdets tilstand efter nedrykning, dengang Vind overtog det.
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Min scout på stadion mod Århus fremad sagde.

Alt for mange lange bolde op mod Emil Holten. Emil Holten har bare ikke Jess Thorup (spilleren) kvaliteterne til at tage bolden ned med brystet og ligge den af.

Kant spillet var alt for ringe.

Bolden bliver flyttet alt for sløvt. Bolden bliver varmet for meget.

Nervekrig foresætter ved generalforsamlingen.

Foreslaget om de 8 mil blev nedstemt

Obsavatør mente der var flere der ikke hilste på hinanden, som burde have hilst på hinanden.

Micheal klat stiller sig undrende over for hvad de lokale vil.

De lokale vil helt sikkert ikke forære deres indflydelse væk.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Michael Kalt er godt nok også en klovn. Pmg har fyret et to cifret millionbeløb af, på et lortehold, der har svært ved at klare sig i toppen af anden division. Han skulle måske fokusere mere på hvad Pmg vil.
Mit håb er, at Michael Kalt og Co. omsider ser, at deres forsøg på at drive fodboldklub i Esbjerg i forening med lokale kræfter er totalt mislykkedes.
Visionen om pres-bold, data scauting, salg af unge talenter kræver noget helt andet end det, som PMG har formået at udrette i Esbjerg.
Ontrack:

desværre ser det ud til at PMG slet ikke er der hvor de er ved at give op. Ole Bruun skriver det også i den seneste artikel.
Der skal være møder i det kommende dage mellem PMG og de andre aktører, mon ikke de kommer til en forståelse? Eller rettere: Det skal de, for ellers går klubben konkurs i løbet af et par måneder ...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Jeg er bekendt med alvoren i, at der skal findes en løsning for finansiering.
Men finansiering i nuværende konstellation med PMG ved roret er nok bare at trække pinen?
Jeg tror simpelthen ikke på, at de er dygtige nok til at træffe de rigtige beslutninger selvom pengene kommer på plads.
EFB har haft rigeligt med likviditet siden PMG kom til.
Så pengene/ finansieringen gør det ikke alene.
PMG har uden tvivl lavet nogle kæmpe kæmpe fejl i deres kørte tid i EfB:
Hyballa
Elendige spillerindkøb
Dårlig økonomi
Osv.

Men jeg vil mene, at det er de lokale der er skurken i den nuværende situation, de ønsker ikke at spytte penge i klubben, det er dem der vil være skyld i en evt. konkurs - ikke PMG. PMG vil spytte penge i klubben, også uden de lokale, men de vil øge deres aktiemajoritet samtidig.

De lokale ønsker tydeligvis ikke at drive en fodboldklub, ellers ville de ikke havde solgt halvdelen af klubben til PMG og de ønsker heller ikke at redde klubben fra konkurs i år.

Det er sgu en pinlig opførsel de har gang i.

Jeg så dog hellere at PMG gik ind og smed et langt større beløb i klubben, for at sikre dækning af underskuddet jeg formoder vil fortsætte de næste 3, for vi spiller ikke i Superligaen i 24/25 sæsonen, og det er umuligt for EfB af generere et overskud før da.

PMG er ikke ambitiøse nok, hvis de var, ville de smide 100 mio i klubben og købe et hold af 20-23 årige (samt nogle 28-32), der er gode nok til Superligaen, ligesom man så Leipzig gøre. I stedet fedtspiller de og smadrer klubbens økonomi hårdere end nogensinde før, også vil de spytte små 8 mio i kassen? Hold nu op hvor er alle i klubben nogle amatører. Både PMG og de lokale.
Annonce