Spirit of 79
I virkeligheden tror jeg ikke, der skal andet til end en enkelt person på en nøgleposition, der brænder for det og som får lov, men jeg tror ikke, de gamle EfB´ere i baglokalet ville give sådan en person adgang tll klubben.
Den betragtning er jeg meget enig i.
Jeg synes det var tydeligt, at klubben rykkede sig helt vildt, mens Ted van Leuwen var i klubben og man kunne virkelig se, hvor meget forandring der kom på kort tid, fordi klubben i mange år ikke havde fulgt med tiden
Mens Ted var der, skete der så meget på rekordtid, men det var også et bevis på, at noget af det mest farlige for en professionel fodboldklub er konservatisme og "EfB DNA" var ved at slå klubben ihjel.
På den korte tid TvL var i EfB fik han bland andet indført.
- Nye omklædnings faciliteter
- Nye forbedrede træningsbaner
- Langt bedre struktur omkring scouting
- et område i loungen dedikeret til agenter, så de kunne sidde sammen og netværke og meget andet.
Man gav TvL nøglerne til butikken, men det var ret tydeligt, at det var på lånt tid. Det kan diskuteres om TvL gik selv, eller om han reelt blev presset ud af klubben, men det er ret tydeligt, at med ansættelsen af Nagel som sportschef til at tage over for TvL, der var sportsdirektør, så vendte man tilbage til det gamle. Dermed dødsdømte man stort set klubben.
Skal klubben overleve, hvilket jeg tvivler på den kan, så skal der en stærk nøgleperson ind. Problemet er bare hvor er han, eller hvor er hun?