Snak

Mere indhold efter annoncen
Puting
Det der er sket, med rod i økonomien mv. er det noget vi kan frygte også sker i Esbjerg ?

Det tror jeg ikke. Reglerne i Danmark gør det langt sværere. Jeg tror situationen i Frankrig og Belgien skyldes, at PMG og venner reelt ikke er så rige som folk tror. Chin Lee, er den eneste der har en virkelig stor formue, men han har været med som investor og kan på ingen måde ses som en Sugardad.

I Nancy blev det selvfølgeligt ekstrem dyrt med to nedrykninger, men også i Oostende, var der et kæmpe gab mellem indtægter og udgifter. Det lukkede man ved spiller salg og så rykkede man ned.

Havde man ikke fået stoppet PMG i EfB, så kunne klubben også være havnet et sted, hvor PMG havde belånt klubben til langt op over skorstenen, det er der heldigvis sat en stopper for nu, hvor der arbejdes på en overdragelse.
https://t.co/ttHhtUjZkC

Måske vi skulle tag et kig på ham her
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Virker faktisk spændende nok. Har fået førsteholdsdebut for FCK og nogle få kampe i 1. Division. Ellers har han set god for u19 FCK og især 21/22 sæsonen, hvor han var med i 18 mål i 25 kampe som central midt.
Ja, hvorfor ikke, selvom jeg da er gevaldigt bekymret for, at man sover tornerose-søvn på Gl. Vardevej.

Der har heller ikke været en eneste nyhed om spillerafgange. Det er alligevel lidt bemærkelsesværdigt.
Ja, vinduet står vel allerhøjst på klem, for måske en 20-21 årig tidligere EfB´er der helst ikke skal have ispillet, en senior kamp i en 2-3 år Det vel det vi kan forvente.Så ingen rutine/kvalitet ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
God tur hjem

Husk nu lige at de hentede Jesper Lauridsen og Jonsson i sidste vindue. Begge over 30 og masser af rutine.

Til de andre - husk nu at der er masser af tid. Vi har allerede haft 6 afgange og 2 tilgange. Vinduet har kun været åbent i 2 uger og der er over 2 måneder til at det lukker. Hvad havde I forventet? Der er rigtig mange der ikke engang har hentet spillere endnu - så ro på. Der er rigtig lang tid til vi starter, det skal nok komme på plads.
EfB-Bold

Du har ret, men jeg tror også at klubbens ejer situation spiller ind.
Man kan heller ikke gå ud og hente spillere, uden at vide hvor pengene til dem skal komme fra..

Så lad os håbe, at der kommer styr på ejer situationen meget snart.
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
For mit vedkommende handler det mere om at få ejerskabet og den langsigtede strategi på plads (og den deraf følgende rette bemanding af alle administrative/ledelsesmæssige poster) og derefter begynde at bygge truppen op i forhold til dette, så vi ikke famler i blinde.
Lige nu virker det lidt som om, vi er tilbage ved de tider hvor én i klubben kender en, som man mener er god eller som man har hørt er god.
Jl har spillet her i et år.

Nu var det nok ikke lige en målmand der stod øverste på listen over spiller vi burde hente ind. Og jeg er skam rolig, så rolig at jeg allerede har forliget mig med at det bliver en lang sæson, her igen, igen i 2 div.

Men altid dejligt at der er nogen der kan se noget positiv i den tid vi går i møde. Forstå det hvem der kan
Rolig nu. Det er ikke klubber i 2. division, der står først i køen, når spillere skal betemme sig for en ny arbejdsplads.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Annonce