Snak

Mere indhold efter annoncen
Vomble
Igen siden brugeren fish begyndte at skrive om akademiets mangler tilbage i 2019 eller 2020, eller hvornår det nu var, der er der brugere der har skrevet, at de kommende årgange var fantastiske, men det der bare ikke ud til at EfB kan forløse det potentiale.

Det var omkring år 2016/17 hvor klub og fans jublede over noget ligegyldigt bronze og senere guld til U19.
Jeg har ikke rokket mig en tøddel siden da og mener stadigt, at akademiet er en kæmpe underskudsforretning og er langt fra bæredygtigt - så ja, jeg er helt enig med dig i, at det burdet skæres ned til et divisions-setup.
Vi kan jo lave det simple regnestykke og spørge, hvor mange 1. holdskampe samt salgskroner har vi fået for de ca. 100 mill. akademiet har kostet de seneste 10 år
Fish

Beklager hvis jeg tager fejl, men du har før skrevet lidt information omkring ejerskabet af klubben.

Ville bare lige høre, om du har hørt noget nyt for tiden, Er det noget på vej eller er der bare helt stille på Gl. Vardevej?
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Fish
Det var omkring år 2016/17 hvor klub og fans jublede over noget ligegyldigt bronze og senere guld til U19.
Jeg har ikke rokket mig en tøddel siden da og mener stadigt, at akademiet er en kæmpe underskudsforretning og er langt fra bæredygtigt - så ja, jeg er helt enig med dig i, at det burdet skæres ned til et divisions-setup.

Ja, 2016/2017 lyder meget rigtigt. Tiden flyver.
Det der måske i virkeligheden er mest trist, er at det bare ser ud til at blive værre og værre.

Jeg kan huske, da Vind tog over efter NES, der var der stor optimisme, men Vind viste, da han blev cheftræner, at han ikke engang selv turde spille det system, han selv havde skabt, og han turde heller ikke bruge sine egne akademispillere.

Nu skal vi så tro, at Brynå, der kommer fra IF92 og "the usual suspects" kan skabe en velfungerende akademi.

Akademiet har ligesom resten af klubben brug for at få nogle nye input ind i form af nogle dygtige fodboldledere, der kommer udefra. Det begynder i bestyrelsen.
Lidt off topic i forhold til nutiden, men håber, I kan hjælpe! Er der nogen, som kan huske rygter om, hvor meget vi fik for Daniel Iversen i 2016, da han skiftede til Leicester? EfB meldte det ikke officielt ud dengang, men der har vel været rygter, som der jo altid gør.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pelle
Lidt off topic i forhold til nutiden, men håber, I kan hjælpe! Er der nogen, som kan huske rygter om, hvor meget vi fik for Daniel Iversen i 2016, da han skiftede til Leicester? EfB meldte det ikke officielt ud dengang, men der har vel været rygter, som der jo altid gør.

Jeg har hørt tal omkring en million kroner. Som jeg husker det, stod hans kontrakt til at udløbe, men Transfermarkt siger knap to millioner kroner, så mon ikke beløbet ligger i det område. Man kan så håbe, at der også er en videresalgsklausul.
Artikel her på bold til morgen.
Jens Hammer:
- Hvis der kommer nogen bud på vores spillere, så kigger vi på hvert enkelt bud, og så træffer bestyrelsen en beslutning ud fra det.


Det er simpelthen EfBs problem i en nøddeskal. Hvorfor skal bestyrelsen beslutte om man vil sælge en spiller til en given pris? Hvorfor har man ikke en kompetent direktør, eller sportsdirektør til at styre den slags, så man kan forhandle sig frem den bedst mulige pris, set med EfB øjne?

Det bliver mere og mere tydeligt, at der er brug for en helt ny moderne bestyrelse.

Jeg fatter simpelthen ikke, hvis de kan få nogle til at investere i EfB under de her betingelser. Men selvfølgelig, hvis man ligger inde med 50-100 millioner kroner, man ikke lige orker, at hælde ud af vinduet, så kan man da give dem til Guldager og Co, så skal de nok bortskaffe dem hurtigt og effektivt.
Så vidt jeg har forstået det er det meget normal kutyme i fodbold DK, at bestyrelsen er inde over større handler ind/ud.

Dog synes jeg at hele ordlyden i interviewet med Hammer signalerer de skal godkende alt….
Når Hammer jo er i EFB på lånt tid giver det god mening at han skal vende beslutninger med bestyrelsen.
Barnsley er havnet i problemer.

Den engelske ligaforening, EFL, har rejst en sigtelse mod Barnsley og klubbens ejere.

Klubben ejes af Pacific Media Group, der har Paul Conway og Chien Lee i spidsen, som også ejer Esbjerg.

Barnsley er blevet sigtet for fem forskellige ting, skriver EFL på ligaforeningens hjemmeside.

Barnsley sigtes for:

1. Ikke at sende den korrekte information om klubbens ejerskab, da det blev efterspurgt af EFL.

League 1 -Esbjerg-ejere havnet i problemer: Sigtet for brud på engelske regler

2. Ikke at give de rigtige underretninger vedrørende ejerskabet i klubben.

3. Ikke at offentliggøre præcis information på klubbens hjemmeside om klubbens ejerskab.

4. At give personer lov til at have indflydelsesrige stillinger i klubben uden EFL´s godkendelse.

5. Ikke at have handlet i god tro mod EFL.

EFL skriver, at Paul Conway og Chien Lee også er blevet sigtet for at være skyld i, at klubben har brudt reglerne.

Conway og Lee har 14 dage til at give et svar på sigtelserne, skriver EFL.
Annonce