Snak

Mere indhold efter annoncen
Puting kuneho

Undskylder. Det er rettet :-)
Laffoe
Jeg så faktisk langt hellere, at EfB tilpassede sig den situation de er i.

Jeg ved godt, at jeg sikkert står meget alene, med den holdning, men jeg tror ikke på at et projekt, hvor der kommer nogle med en masse penge og så køber man "bare et Superligahold". Det er mere eller mindre det, man har forsøgt siden man solgte ud af oprykkerholdet fra 2012.

Jeg tror aldrig det bliver godt, før man erkender hvor man er, bygger klubben op på de præmisser, med en sund økonomi.

Jeg tror også det vil være langt lettere at få sponsorerne og især nye investorer med, hvis de kan se at, at det ikke bare er et bundløs hul, de hælder pengene i.

Jeg er 100% sikker på, at med de nuværende sponsorer, samt kortholdere og øvrige tilskuere, så har EFB indtægter, der er tre eller fire gange så store, som de øvrige hold der spiller anden division. Derfor er bestyrelsen job, at sikre, at så mange penge så muligt kanaliseres ind på førsteholdet, så man er sikker på at rykke op. Det betyder også, at man må se på hvor man kan spare penge andre steder.

Rykker man op i første division, så er jeg også sikker på, at med tilskuere og sponsorer, så er man i top fire-fem økonomisk, og så er der altså ikke så langt op til en andenplads, der giver oprykning til Superligaen.

Drop luksus tankerne om, at EfB er et Superligahold, der spiller anden division, og tilpas udgifter og setup til den situation klubben er i, så skal det hele nok begynde at udvikle sig i en positiv retning.
Fuldstændig enig, det er vildt at læse når folk tror/håber på en magisk rigmand eller en international virksomhed - eller at ´det med havnen´ på nogen måde skulle gøre noget for EfB..
Nogle gode, intelligente betragtninger @Womble, som jeg er ret enig i -- tak for at dele dem. Vi har sikkert for meget fokus på et quick fix (som også meget hurtigt kan gå den anden vej).
Foreløbig ville det være dejligt at få afklaret ejerskabet og få en arbejsduelig bestyrelse, gerne med nye ansigter.
Man må da sige, at den kære Hr. Braithwaite formår at skabe overskrifter. Jeg ved ikke hvad han tror om sig selv... men en klaphat, curlingdreng e. lign, er nok vurderingen her fra.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu er der snart gået en måned siden der skulle være komme styr på ejerskabet. Håber da virkelig Guldager overvejer sin fremtid i EfB, han er en komplet amatør.
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/skandinavien/dansk-bomber-detaljer-fra-klubskifte?fbclid=IwAR3jNeOQTr1xMlvo6-CxNPWaAwLUHwLFPz4MeK7y7ZxHKjoT-Ec2jCY83C0

Tidligere EfB talent er på vej til alsvenskan. Det vil give et lille beløb til klubkassen. Tænker alle mønter tæller i øjeblikket
EfB 1924
Den tidligere Esbjerg fB-angriber 21 årlige Mads Borchers har haft nogle gode sæsoner på Færøerne, og det har sendt ham tæt på et klubskifte.
I 2022 var han udlejet fra Esbjerg fB til Vestur 07, hvor han scorede 15 gange og leverede seks assister. Det fik topklubben HB Torshavn til at slå kløerne i ham i januar. Der er tale om et skifte til Allsvenskan-klubben Varbergs BoIS, som lige nu forhandler om et køb.
Vi må lige monitorere de unge gutter fra akademiet, der i disse år skifter rundt i Europa, når vi løbende gør status på akademiets evner eller mangel på samme.

Hvad er det der gør, at Borchers er 5. Valg hos os i 1. Division i 2021, og nu skal spille i bedste svenske række?
Annonce