Snak

Mere indhold efter annoncen
uinteressant opgør i og med at Middelfart er kommet godt fra land. Har netop hørt seneste podcast hvor Ole Bruun fortæller at han tror at Middelfart mister pusten som turneringen skrider frem. Det tror jeg ikke helt på. De virker afklarede i spillestilen så jeg spår at de kommer til at være med langt hen af vejen.


De kommer nok i top6, men som jeg har skrevet tidligere, så har de næppe bredden til at holde sæsonen ud.

Tiden skal vise, hvem der har ret, men det vil overraske mig meget, hvis de kan holde den stramme defensiv med røde kort, skader og generelt træthed.
EfB 1924
FA har lige udlignet
Ikke skidt for os. En smal 0-1 i morgen ville være tilfredsstillende efter en midtugekamp. Roskilde er et lidt bøvlet hold der hverken scorer mange mål eller lukker mange ind. Det skal nok (igen) blive én af de dér kampe med meget boldovertag. Håber vi får slået kapital af det.
🌊
Nå Middelfart fik kun et point på Frederiksberg. Ikke ligefrem imponerende. Jeg så de sidste 20 minutter, hvor FA pressede meget på. Måske fik Middelfart også et rødt kort, men det var meget svært at se på billederne. Det lignede i hvert fald en nødbremse et par minutter før tid.

Tre point i Roskilde - så begynder det virkeligt at se fornuftigt ud.
3 point idag, så har vi skabt et hul på 7 point til nr 4 (Roskilde), og 4 point til nr 3 (Middelfart). Det skal vi simpelthen kunne gøre :)


Så har vi en "nem" hjemmekamp mod HIK, og SÅ kommer der topbrag:
Ude mod Aarhus Fremad, lørdag den 14/10 kl 14.00.

Det er i de næste 3 kampe de skal vise at de for alvor VIL det her.

(edit: det skal de selvfølgelig vise i alle kampe, men ...)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Efb-fodboldtossen

Hvis vi vinder i dag har vi 6 point ned til Middelfart:)
Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
Tror det bliver en bøvlet kamp - vi skal matche Roskilde på indsats og indstilling, så bør det kunne lade sig gøre. Roskilde har ikke lukket mange mål ind men har jo heller ikke mødt os endnu.
Tror det bliver en bøvlet kamp - vi skal matche Roskilde på indsats og indstilling, så bør det kunne lade sig gøre. Roskilde har ikke lukket mange mål ind men har jo heller ikke mødt os endnu.


Enig. Roskilde er lidt den ubekendte for os. Et hold der måske går lidt under radaren og som man godt kan have tendens til at undervurdere. Vores høje scoringssnit bør være nok til at besejre dem. Jeg ville dog godt have haft kampen var i morgen i stedet så vi havde haft en ekstra restitutionsdag ovenpå pokalkampen. Men virkeligheden kalder kl. 14.00 i dag, og så er det med at være på tæerne fra start. Kom så drenge. Tre pinde så der er ro på bagsmækken, tak.
🌊
Hvordan er stemningen herinde, hvad tror stillingen ender med?

Tipper 2-1 til EfB.
EfB 1924
Jeg tror det bliver snert så tipper 0-1.
🌊
Annonce