Der er igen spillet fem kampe, og der kan gøres status.
Et tilbageblik på de første fem kampe: 15 point, 18 mål scoret og 4 imod.
Seneste fem kampe har budt på: 10 point, 18 mål scoret og 8 imod.
Point tabene er gennem et nederlag mod Nykøbing der aktuelt er nummer 5 og en uafgjort mod Roskilde der er på 3.
Tabte points
Vi kan ikke forvente, at vinde alle kampe, men objektivt set burde EfB ikke tabe mod Nykøbing, så det trækker klart ned.
Den uafgjorte mod Roskilde kunne også undgås, men kan lettere tolereres, da Roskilde er bedre end Nykøbing.
Mål
Der bliver fortsat scoret efter behag, men vi har også lukket dobbelt så mange mål ind, og det er ikke tilfredsstillende.
7 ud af 8 mål falder i de to kampe vi taber point i, så de øvrige tre er klart godkendte.
Opsummering
Et snit på 2 point og målscore på +2 pr. kamp er ganske godt, og det er kun i sammenligningen med forrige fem kampe, at det blegner (3 point og +2,8).
Det kan dog kun trække ned, at vi taber til Nykøbing.
Lungi har selv nævnt, at han kører med en offensiv indstilling til spillet, og O.B. nævner i den sammenhæng, at der vel kun er to spillere der tænker defensivt (Johnsson og Con).
Jeg håber dog alligevel, at der kan komme lidt mere styr på defensiven, for så virker EfB for alvor klar til 1. div.
EfB 1924