Snak

Mere indhold efter annoncen
Wuhaa
De burde klart ansætte en med stor viden om at drive en fodbold klub, men lige netop Van Leeuwen ville nok ikke være smart. Så smutter Lungi nok.


Enig i, at de bør ansætte en person med stor viden om at drive fodboldklub, og det går nok ikke med Van Leeuwen og Lungi sammen :-)

Men min tanke var også, at de godt kunne bruge en person, der har forstand på, og indgående kendskab til professionel fodbold i arbejdsgruppen.

Jeg tror foreksempel ikke, Troels Bech er interesseret i et job som sportsdirektør, men jeg kunne sagtens forestille mig, at han ville hjælpe en arbejdsgruppe et par måneder, så der blev lavet en ordentlig plan. Bech har EfB i hjertet.

Det er trist at EfB måske er havnet der, hvor de ikke kan reddes, men jeg synes også, at både PMG og de danske bestyrelsesmedlemmer, ligner nogle, der burde være med i Luksusfælden. Alle her jo kunnet se, at det økonomiske overforbrug har været uholdbart, men man har reelt ikke gjort noget de sidste par sæsoner, for at skære alvorligt ned i udgifterne. Det virker til, at man er blevet vant til, at man altid vil blive redet.

Spørgsmålet er om de nye folk er klar til at påtage sig den rolle.

Som jeg lige kan sjusse mig frem til, så skal udgifterne halveres, hvis EfB skal kunne løbe rundt i første division, og her kunne jeg godt tænke mig, at de havde en fodboldsagkyndig med på banen.
Læg nu den plan på bordet, så der er noget konkret at forholde sig til.


Planen er jo blevet fremlagt

Med fare for at være et dumt svin, så forstår jeg da ganske udmærket PMG

De har åbenbart kun 4 mio i klemme ,hvor i mod de lokale udover de 4 mio også har en masse prestige på spil.

Der er nok ingen tvivl om at PMG har overhånden i deres stirrekonkurrence og det kommer til at koste betydeligt mere end 4 mio at få dem ud

Jeg syntes faktisk at de lokale skal fjerne deres krav om at PMG skal ud.

Få lavet en plan der indeholder begge parter, få ansat en professionel ledelse og scouting.
Og så skal begge parter holde sig ude af den daglige drift

Og som OB fremhæver i den sidste podcast så kan PMG åbenbart godt finde dygtige spillere

EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
Haha. ja PMG kan da så sandelig også finde skod spiller.Er ret sikker på at de har fundet flere skod spiller en "klasse" spiller Husk nu lige vi spiller altså stadig kun i 2 div. Hvis der er nogen der synes at det er godt gjort af PMG så fred være med det. Min Mening ,PMG skal ud og jo før jo bedre!?Ville de EfB så havde de vel bare smidt de mill i kassen der er brug for og sagt, det her projektet skal lykkes uanset hvad. men det vil de ikke, de lokale skal så sandelig spæde til da nu de har ødelagt klubber. Var PMG ikke god for flere Milliard kr. eller er det bare papirpenge de leger med ?
Hvor lød alting bare rosenrødt da PMG kom til byen


https://ugeavisen.dk/esbjerg/fodboldkoebmaend-overtager-styringen-i-efb

Investorkredsen, der skyder 30 millioner kr. ind i EfB Elite A/S, kommer til Esbjerg og EfB med stor erfaring fra fodboldens verden, idet gruppen i forvejen er majoritetsaktionærer i engelske Barnsley FC, belgiske KV Oostende, fransk AS Nancy samt har kapitalinteresse i schweiziske FC Thun.

Samtidig indskyder Claus Sørensen Gruppen 10 millioner kr. i ny aktiekapital, ligesom det er aftalt, at der kan indskydes op til 5,5 millioner kr. fra lokale investorer. Alt i alt tilføres EfB Elite A/S 45,5 millioner kr. i ny aktiekapital.

Der er tale om en kapitaludvidelse, idet der ikke bliver tale om salg af eksisterende aktier. Pengene kommer derfor ind, og arbejder til fordel for EfB.


- Da vi for knap et år siden indgik en aftale med Claus Sørensen Gruppen om eftergivelse af gæld samtidig med, at gruppen tildelte EfB yderligere kapital, var det samtidig aftalen, at vi skulle forsøge at finde en ny hovedaktionær, som kan være med til at videreudvikle EfB. Vi har fået mange henvendelser fra nær og fjern, hvilket vidner om, at EfB har et godt omdømme, og med den nye amerikanske investorkreds er vi overbeviste om, vi har fundet den helt rette partner til at tage de næste skridt, siger Palle Guldager Kristensen i en pressemeddelelse.

- En ting er, at vi har sikret EfB et nyt, økonomisk ståsted, men at vi samtidig også får glæde og gavn af enorm brancheerfaring fra store fodboldlande har også vægtet meget højt på vores liste. Der er tale om en yderst professionel gruppe, og vi er overbeviste om, at den moderne tankegang omkring fodboldspillet bliver en gevinst for klubben. Det er en stor dag for EfB, siger formanden.

Paul Conway, talsmand for investorkredsen, ser frem til at videreudvikle det gode fundament i EfB, og fremhæver særligt brug af data og statistik på strategisk niveau, som et vigtigt redskab.

- Vi er meget glade for at blive nye, betydningsfulde aktionærer i EfB, som de seneste 97 år har været en vigtig del af byen Esbjerg. EfB var attraktiv for os på grund af den imponerende historie, det stærke akademi samt de passionerede fans og sponsorer. Vi har til hensigt at fortsætte stilen med de dygtige unge spillere, og tilføje endnu mere dansk talent ved hjælp af vores dokumenterede data- og analyseplatform, fortæller han.

Claus Sørensen Gruppen har været EfB en mangeårig tro støtte, og der er glæde at spore over, at der nu er lavet en aftale med en ny hovedinvestor, fortæller adm. direktør i Claus Sørensen Holding A/S, John Riis Andersen.

- Vi er glade på EfB’s vegne over, at der nu er fundet en ny majoritetsaktionær, der, foruden kapital, kommer med en stor viden om fodbold. Vi tilkendegav, da processen startede, at såfremt det lykkedes, så ville vi indskyde yderligere et pænt beløb for at stille EfB bedst muligt til de kommende års udvikling – og helst i Superligaen, hvor vi mener, klubben qua Esbjerg størrelse hører til, siger han.

Sofa EfB
Jeg syntes faktisk at de lokale skal fjerne deres krav om at PMG skal ud.

Få lavet en plan der indeholder begge parter, få ansat en professionel ledelse og scouting.
Og så skal begge parter holde sig ude af den daglige drift


Hvis du ser på de klubber, hvor PMG ellers er aktive, så har de ikke geninvesteret i en eneste klub.

Oostende ligger nummer 15 ud af 16 efter de rykkede ned sidste sæson, og man har solgt nærmest alle spillere.

Nancy ligger igen i år til nedrykning, fra den tredje bedste række, til den fjerde bedste række. Sidste år undgik de kun nedrykning fordi, at et andet hold gik konkurs.

I Barnsley er de kørt ud på et sidespor netop på grund af uenighed om genfinanciereing.

I EfB, har de trukket sig fra formandsposten, og Michael Kalt har fortalt, at man har overdraget ledelsen til de lokale.

Jeg forstår simpelthen ikke hvorfor du bliver ved med at tro, at PMG har flere penge, at komme med.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så har vi 8 point til tredjepladsen
EFB og det danske landshold - resten er ligegyldigt
Vi ender jo med at gå ind i slutspillet med +15 point ned til 3.pladsen ....

Jeg hørte nogle sige, at hvis (når) de rykker op, og der er en fremtidsaftale på plads omkring økonomien, så skal de satse på 2 oprykninger i streg. Forstærke sig heftigt i vinterpausen og igen til næste sommer, og så ellers holde på alle spillere - og så gå efter at rykke direkte i Superligaen i 2025.

... mage til vås!

For at det skulle kunne lade sig, gøre, skal vi udvide spillerbudgettet betragteligt, hente 4-6 store profiler, og oven i købet være pi... heldige.
Og det ville kræve at der lige stod en pengetank med 100 mill i baggrunden, til at dække udgifterne.

Jeg ved ikke hvem der står bag den utopiske tanke, den er da besnærende, men ærligt talt: Med den økonomi EfB har nu og ser ind i, er det vist fundet på i nogle gevaldige hashtåger ....
Hvis der er økonomisk opbakning til det, kan alt lade sig gøre.
Hvis ikke, så kan det i værste fald ende med konkurs, selv om vi er suveræne i 2. division.
Det samme med Akademi, vestjysk klubsamarbejde mv.
Jeg er helt enig i, at vi skal sætte tæring efter næring, men jeg efterlyser også samtidig nogle større visioner og perspektiver for klubben, byen og regionen -- nogle gange kan det give store resultater, hvis man tænker stort -- det kræver bare en solid opbakning fra økonomiske aktører.
Og da man, forståeligt nok, ikke vil have nye eventyr med udenlandske penge, så ligger bolden hos det lokale erhvervsliv og selvfølgelig hos os som fans.
Personligt vil jeg gerne tegne et støttemedlemskab, men afventer altså, at tingene afklares ift. ejerskabet.
Der er ikke meget perspektiv over at støtte økonomisk, hvis den beskidte plan B hedder konkurs (hvilket jeg ikke aner om det passer).
Evt. forstærkninger kommer kun via en fri transfer, og det kun hvis vi får solgt nogen. Det føler jeg mig meget sikker på.

Tilgengæld tror Lungi (og jeg), at holdet er god nok til top 4, og dermed er der også en chance for, at vi kan rykke op.

En god sæson i 1. div bør i øvrigt være nok til, at vi kan lave et fornuftigt salg, selvom jeg da ville foretrække, hvis den slags kan vente til vi er i Superligaen. Så stiger prisen trods alt.
EfB 1924
Jeg synes det er utopi, at snakke Superliga, når alting er så usikkert.

Først og fremmest, så har vi et hold, der ikke formåede at rykke op sidste sæson, jeg tvivler stærkt på, at de kommer ender i top to næste sæson.

Men skulle det ske, så skal man jo også undgå, at rykke ned, og Superligaen har vel aldrig været stærkere.

Bevares Hvidovre, er ikke noget godt hold, men de ryger stensikkert også ned, og de tager sikkert Vejle med, der alligevel har et lønbudget på +45 millioner kroner.

AaB og SønderjyskE ligger til oprykning og de bruger begge +50 millioner kroner. SønderjyskEs nye ejere, mener det seriøst.

De næste par år, bliver det uden tvivl dyrt at spille Superliga. Man er oppe mod nogle kæmpe budgetter, og så Silkeborg og Viborg, der har et klart koncept og en fyldt pengetank.

Jeg tænker snarere, at EfB er nødt til at bremse op, og sætte tæring efter næring, det lyder jo til, at der ikke er nogle, der har lyst til at betale gildet, og alternativet til at gå konkurs, og dermed starte forfra i Jyllandsserien må være, at man tilpasser indtægter og udgifter hurtigst muligt.

Jeg tænker sagtens, at det kan ske, at man allerede til vinter forsøger, at sælge nogle af de mest løntunge spillere.
Annonce