Snak

Mere indhold efter annoncen
Det gør mig sgu ret glad at se Jesper Lange juble nede på sidelinjen når vi scorer.
Mariah Carey i pausen, så er der fanme fejst på Amager.
Ok 1. Halvleg. Og godt mål. Dommeren temmelig flink ved Amager. Lidt mere kølighed så havde der stået 2-0
Med en sejr i dag, så er vi 11 (elleve!!) point foran 3. pladsen, plus en markant bedre målscore. Jeg gættede meget optimistisk for et par uger siden, at vi ville være 15 point foran når slutspillet begynder, men det er slet ikke umuligt.

Lungi fortalte, at de nu begynder at indlede konkrete forhandlinger med de spillere de gerne vil forstærke sig med. Det skulle være noget de har arbejdet på længe, men som kan gå i gang for alvor nu, hvor financieringen af næste sæson er på plads.
Det bliver spændende at følge hvem de vil hente ind? Noget tyder på, at de går seriøst efter en dobbeltoprykning ... 2 gange i træk. Drømmescenarie, men også noget af et ambitiøst mål :)
Elbæk Afc
https://jv.dk/debat/nu-maa-efb-fansene-sige-fra-over-for-de-idiotiske-saakaldte-sportsjournalister

En artikel, der er et læs værd

Super god artikel. Man kan jo håbe, at der kommer nogle nye fornuftige visionære folk på ledelsesgangen nu hvor amrikanerne bliver som vil efb-fansene noget mere end blot kalde dem for idioter.
Men om Ole B. vil gå med på den vej tvivler jeg på. nu kender jeg qua mit arbejde nogle at Bruuns kollegaer som nogle meget uordentlige journalister der for mit vedkommende gør JV til et useriøst medie. Så hvis Bruun og sportsredaktionen er en del af den kultur, så tro mig, Bruun vil blive ved med at gå efter idioterne.
Men kæmpe respekt til FCK for deres tiltag... de vil bare være de største og bedste - og det er de, må man sige.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg havde forudset, at den her kamp blev tæt fordi Holten sidder ude, men jeg havde ikke regnet med, at Amager ville presse så hårdt på.

Den her kamp kan gå begge veje endnu.
EfB 1924
JV melder at der har været racistiske ytringer fra tilskuerne under kampen, hvilket var skyld i at kampen var stoppet
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Nu tør jeg godt melde det helt klart ud:

EfB rykker ikke ned!
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Synes nu ikke vi var i problemer. Amager havde en ok chance. Jeg synes måske også, at vi overlod for meget initiativ, men Amager kunne jo ikke noget, så det var ok. Godt at vi er blevet så solide. Mærkeligt at vi skulle have så mange advarsler. Ikke verdens bedste dommer.
Det klæder sjældent et fodboldpublikum at man kan høre dem så tydeligt i et tv feed uden kommentator
Annonce