Snak

Mere indhold efter annoncen
Vil bestemt lytte til mediano i aften - det plejer være gode podcast!

Mht profiler fra Team Esbjerg bestyrelse og EFB’s fremtidige sammensætning syntes jeg ikke vi skal blande pærer og bananer.
Med al respekt for kvindehåndbold er det på ingen måde sammenligneligt med elitefodbold.
“ its another ballgame”
Vi skal have en fodboldkyndig person ind med kommerciel indsigt.
Fredericia, som er nr. 3 i 1. division, er ved at blive udraderet på hjemmebane imod B.93 (0-4 midt i anden halvleg), hvilket understreger, at 1. division altså er ret jævnbyrdig bortset fra de to øverste hold, AaB og SønderjyskE.
Nu har jeg set AaB et par gange, og godt nok ligger de til klar oprykning, men det har ikke været fordi de har udspillet hold gang efter gang…

Lidt lige som hos os, hvor man kan snakke om at vores spillere måske for gode til 2 div, er deres spillere bare for gode til 1 div.
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Jeg ved godt, at Dame-håndbold og Herre fodbold er to forskellige verdener, men derfor kan man altså godt alligevel skele lidt til, hvordan de i Team Esbjerg har fået opbygget et af verdens bedste hold på få år. Det er intet mindre end imponerende. De har jo alt det EfB har savnet: Tålmodighed, stabilitet, kontinuitet og ikke mindst et godt omdømme.

Spillerne vil gerne til Team Esbjerg, bedst illustreret ved at Norah Mørk selv bankede på døren og bad om at komme til klubben. Hun er altså en af verdens bedste spillere, og det sker jo kun fordi klubben har et godt ry - et sted spillerne gerne vil være.

EfB har haft et rigtig dårligt ry. Et omdømme der gik på at alt var kaos, at spillene flygtede, at intet fungerede, at trænerne blev skiftet hyppigere end spillernes underbukser osv.

Forhåbentligt er EfB på vej i samme retning som Team Esbjerg - og jo, vi kunne sagtens lære af dem. Team Esbjerg er i den unikke situation, at alle gerne vil spille for dem - der er lang vej for EfB, før spillere, trænere og sponsorer har den samme tro på klubben.
Har hørt Mediano udsendelse, og der er nogle punkter der er værd at tage med.

- de ser EfB som et hold der allerede nu ville være med i ræset om oprykning til Superligaen.

- de ser Yacine Bourhane være god nok til de fleste hold i Superligaen.

- de ser Jørgensen, Sørensen og Holten være gode nok til bund 6 i Superligaen.

- de mener ikke EfB er helt i mål med konceptet på banen, men EfB er godt på vej og selvfølgelig langt bedre end sidste år.

Er enig i punkterne, og det er egentlig bare rart at høre nogen med mere forstand om fodbold udtale det.
EfB 1924
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Realistisk må planen for vinterpausen være således:

-Sælg Bourhane (5 mio plus en moderat videresalgsklausul må være best case. Måske kan up front beløbet være højere, fordi han er landsholdsspiller, og der er bred interesse).

-Find erstatning for Bourhane.

-Skib Bjørnebye, Bytyqi og Gadgaard afsted (Sparede midler og væk med marginalspillere. Gadgaard især fortjener bedre).

-Forlæng med alle i startopstillingen, der er 1,5 år fra udløb

-Forlæng med unge bænkspillere med potentiale (Lausen eksempelvis).

-Styrk bænken


Folk med forstand på fodbold synes åbenlyst, at EfB kan kæmpe med i toppen af 1. Division. Det må spillerne og deres agenter jo også tage notits af.
Det er utopi at tro at man kan få 5 millioner for en spiller i 2. Division med 1 år tilbage på kontrakten... Just saying:)
Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
Det er utopi at tro at man kan få 5 millioner for en spiller i 2. Division med 1 år tilbage på kontrakten... Just saying:)

Meget enig.
Det kommer vel helt an på hvor eftertragtet Yacine er.

For situationen og den spillertrup vi har er jo heller ikke helt normal.

Det er heller ikke normalt med landsholdsspillere i 2. div.

Men kan man ikke få et betydeligt millionbeløb, så giver et salg ingen mening.
Det kan være, at der er nogle saudi arabiske klubber, der har fået øje på Bourhane under hans seneste landsholdskampe.. ;-)
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Annonce