Madsen
Alt sammen fordi den gamle ledelse var så håbløs - var den nu det ?
Det korte svar er, ja det var den. Måske ikke i PMG forstand, men de blev ved med at lave de samme fejl igen og igen.
Men lad mig bare ridse op, selvom jeg har gjort det mange gange før.
I 2011 rykkede man ned, og var ved at gå konkurs, samtidig med, at man havde en alt for dyr trup, der ikke fungerede. Der blev tilført penge så klubben overlevede og Viggo Jensen kom ind som sportschef i sæsonen 2011/2012. Jensen og Thorup fik lavet en ekstrem billig og ekstrem dygtig trupsammensætning med unge spillere, og man kom endda i Europa League (med Niels Frederiksen) i 2013, og fik tilført yderlige 30 millioner kroner takket være det europæiske eventyr.
Da Viggo Jensen stoppede i 2012, gik man tilbage til at gøre alt, som man plejede, nu var man jo i Superligaen igen, og så stod man såmænd i samme situation igen i 2016, hvor hele egenkapitalen var tabt, og man igen havde en alt for dyr trup, der ikke var god nok til at klare sig i Superligaen.
Ind med Ted van Leeuwen, og ned i første division, samtidig med at der blev tilført nye penge. TWL fik styr på truppen man rykkede op, og farvel til TvL og så begyndte det samme cirkus igen. Nedrykningen, selvom om man havde en langt dyrere trup end mange andre hold, manglende oprykning inden amerikanerne kom, og så har vi slet ikke talt alle de sindssyge trænerfyringer med.
Så nej, den gamle ledelse gjorde det ikke godt. Det er klart, at PMG har været en kæmpe katastrofe, men det fritager jo ikke den tidligere ledelse fra alle deres fejl. Det var jo for øvrigt også dem, der fandt PMG, som blev et nødvendigt onde, fordi den tidligere ledelse aldrig rigtig kom i nærheden af at sætte tæring efter næring, ligesom de heller ikke formåede, at få det sportslige output, på den lange bane, som de økonomiske kræfter gav mulighed for.
Tidligere så det sort ud, men i det mindste ikke håbløst ud. Nu er det en katastrofe.
Det er jeg til gengæld enig i. PMG er forfærdelige, men hvis klubben skal tilbage på lokale hænder, så bliver de simpelthen nødt til at lære af deres fejl.