Snak

Mere indhold efter annoncen
Roskilde spiller deres første slutspilskamp i dag mod Nykøbing.
Roskilde er selvfølgelig topmotiveret for at kæmpe for sin oprykningsplads, Nykøbing har ikke rigtig noget at spille for, så det kan gå begge veje: manglende motivation eller mere frigjort spil, hvor man ikke er så bange for at tage chancer.
Det vil under alle omstændigheder være et fint pejlemærke for os.
Enig, laffoe. Jeg regner med at Roskilde tager sejren men stiller mig da yderst tilfreds med alternativet :) Jeg tror dog at Nykøbing vil byde op til dans. De kan spille frit og vil givet bruge de resterende 10 kampe som sæsonopstart. En uafgjort kunne godt lure men det er vist mere håbet fra min side end det er realitetssans...

Edit: Hold da op. Så ved man da hvad Nykøbing vil de næste 9 kampe...
🌊
Well, 4-0 til Roskilde efter 1 time siger vel det hele.
For os, er det også mere interessant, hvordan Aarhus Fremad og Middelfart klarer sig.
For os er det interessant, hvordan vi selv gør det i mine øjne..

Fokus på os selv, vi har det 100% i egne hænder
For os, er det også mere interessant, hvordan Aarhus Fremad og Middelfart klarer sig.

Jeg vil godt garantere, at mindst én af dem taber point i morgen...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Et meget interessant opgør vi har i vente i dag med Middelfart-Aarhus Fremad. De ligger side om side med 41 point mod Roskildes nu 47, efter deres knusende sejr over Nykøbing i aftes. Jeg må indrømme at jeg forventede lidt mere fra sidstnævnte end blot at de var træningskegler men motivationen for at ville noget i den kamp og vise at man var til stede i slutspillet udeblev totalt. Jeg personligt tager gerne en uafgjort i dagens opgør, inden vi selv møder AB ude i morgen eftermiddag. Med en uafgjort i dag og en sejr i morgen til os som ønskescenarie, så vil vi være 20 point foran nr. 3. Og så er den ged vist barberet. Middelfart kan dog sagtens vinde dagens opgør. De har vundet de seneste 4 kampe i rap og er et bøvlet hold at spille imod. Aarhus Fremad kan sagtens løbe ind i problemer på Fyn mod et Middelfart-hold der er solide og i den grad vil bejle til en oprykning med en sejr. Omvendt har Aarhus Fremad, efter en noget blød start på foråret, vundet de sidste 2 kampe. Senest 5-0 mod Nykøbing, som altså nu har en målscore på 0-10 for deres sidste to kampe. Spændende bliver det i hvert fald i dag!
🌊
Ligner Aarhus snupper 3 pinde ude mod Middelfart. Bliver dejligt at møde dem hjemme, ovenikøbet på en fredag aften. Hatten af for dem og deres spillestil. De vil fremad, i modsætning til det der league one crap som Middelfart benytter sig af.
Geezers need excitement.
Ligner Aarhus snupper 3 pinde ude mod Middelfart. Bliver dejligt at møde dem hjemme, ovenikøbet på en fredag aften. Hatten af for dem og deres spillestil. De vil fremad, i modsætning til det der league one crap som Middelfart benytter sig af.


Jeg har egentlig stor respekt for det Middelfart udretter med meget lidt, men... Jeg er også kæmpe fan af den slags bold Aarhus Fremad stædigt hænger fast i. Det er sgu fedt at se.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
Kolding spiller på samme måde. Kønt er det bestemt ikke, men det skaber resultater. Tror faktisk at Kolding kan spille med om oprykning næste år. De er igang med noget af en sæson.
Er helt enig mht Aarhus Fremad. Dejligt friskt, og fremadrettet ☺️
Geezers need excitement.
Startopstillingen til i morgen: https://efb.dk/truppen-mod-ab-6/

Jonas Mortensen stadig skadet.
Annonce