Snak

Mere indhold efter annoncen
Kunne man ikke prøve Lausen som højre kant i en 4-3-3.

Det er helt tydeligt, at vi mangler fart og evnen til at sætte en mand og skabe overtal efter vi har mistet Mathias og nu hvor Jonas også er blevet skadet.

Prøv at tænk hvilket pres spillerne har været igennem pga PC og PMG - nu trækker PC så pinen til sidste dag igen - han bringer intet godt

Så da intet at sige til hvis spillerne lige mistede fokus - desuden fører vi med så mange points at det da er set før at man lige mister det sidste
@bold 224046
Det tror jeg, at vi alle er enige med dig i.
Og alle forstår nok, at situationen giver flimmer på banen.

Spillerne har leveret en kæmpe indsats. Især hvis man tænker på de sidste to sæsoner. En kæmpe ørkenvandring med skuffelser og dramatik udenfor banen, bare fordi Poul conman har styret butikken yderligere i grus.

Vi vinder på eget græs torsdag. Og så kører bussen igen! Forza EfB!
Geezers need excitement.
Efb-boldtossen
Det er næste fredag vi kommer til Esbjerg og ikke søndag som du skriver
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Middelfarts topscorer Malthe Boesen er i karantæne mod os. Men det centrale er jo, at vores eget spil bliver bedre.
Lausen som højrekant kan jeg ikke rigtigt se for mig... Jeg så ham dog gerne længere fremme på banen med færre defensive pligter...
Det er ekstremt vigtigt, at vi holder fast nu. Vi er ikke i verdens bedste forfatning, så det kan hurtigt blive ubehageligt tæt, hvis vi rammer en dårlig stime.

Taber vi mod Middelfart, så er vores forspring ned til 3. pladsen sandsynligvis nede på 9 point inden kampen mod Aarhus Fremad.

Taber vi så igen der, så tror jeg, at nervøsiteten for alvor kan ramme holdet. Så det er meget, meget vigtigt, at vi får point i de to næste kampe - og gerne minimum fire stk. i de to næste kampe.
Jeg er meget enig Dr. Hansen.
Lad os håbe, at vi gør en god figur i morgen aften og tager de tre point, så vores usikkerhed om holdets forfatning bliver gjort til skamme.
Ja, de skal stramme balderne nu. 2 nederlag, og vi har mistet forspringet, men på den anden side, så kan vi med 2 sejre næsten sikre en oprykning. Det må og skal motivere spilerne til at yde deres bedste.

Bænken bekymer. Jeg undrer mig over at Lungi igen og igen sætter Bytyqui ind, han har intet vist, og opfører sig som en hund i et spil kegler.
Hvis både Holten og Con er ude mod Middelfart, må Lungi trylle.
Stagaard er en naturlig erstatning for Con, men i angrebet er det værre. Mon ikke Simpson får chancen? (Lungi vælger nok desværre Bytyqui ...)
Annonce