Snak

Mere indhold efter annoncen
🎭 `` It`ll End In Tears `` 😳😟😣😫😢😭 … … … 🥾⚽️🚣🚣‍♀️🚣‍♂️
Ja, nu ser det ud til, at det hele ender galt.

Læser man artiklen på bold, så er det ret tydeligt, at Warren kommer fra samme kreds som Esbjerg Limited folkene, og han får også lige klarlagt, at han heller ikke har forstand på fodbold.
Enig i at det er et dumt lavet af Warren at nævne Kalt (også selvom han er den mest vellidte fra PMG).

Hvor læser du det med Warren ikke har forstand på bold?
Synes ARTIKLEN viser han har et tilhørsforhold til fodbold.
Det virker mere som om det er en kamp om at vinde klubben og få det som "trofæ" end det er interesse og lyst til at skabe et rentabelt fodboldflagskib. Conman lader IKKE de lokale købe hans aktier. Han ser hellere sine landsmænd smadre klubben helt end at lide den tort det for ham er at tage imod danske kroner, som en ultimativ hævnaktion. Jeg er så ked af hele den situation vi er i og er på nippet til at smide håndklædet.
🌊
Skræmmende artikel fra Ole Bruun….

https://jv.dk/efb/striden-om-magten-i-efb-ind-i-sin-afgoerende-fase-laver-david-warren-en-conway-2-0?teaser-referral=f4268f13-5317-4bfe-903f-31598043876f-9

Der er noget der tyder på, at klubben bliver overtaget af et nyt hold amerikanere, som vil smadre klubben totalt.
Lungi skal fyres, spillestilen laves totalt om, så vi spiller a la Brighton, og mer af samme hylde.

Det vil betyde spillerflugt, sponsorflugt, fan-flugt, jeg orker ikke at skulle igennem en Paul Conway 2.0.

De lokale må simpelthen steppe op, købe Conways aktier her og nu, og forhindre det kaos.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis det spil fortsætter kommer oprykningen i fare. Aldrig har jeg da set mage til fuldstændig ligegyldig kamp. Spil bagud, til siden, tilbage til målmand og visa versa. Hvor er de ansvarlige spillere der tager bolden med fremad? Lungi hele kampen med korslagte arme uden at gøre noget som helst. Jeg spørger bare, hvad f...sker der? Som tophold kan man sku da ikke levere sådan en omgang alibi fodbold.
Ingen har officielt fortalt noget fra de møder, der er blevet holdt med den sportslige sektor i EfB i den seneste uges tid, men det, der trods alt siver ud, peger i den samme – skræmmende – retning.
Træneren skal ud, holdet skal til at spille på en helt anden måde.
Jeg hører allerede om nervøse spillere, der ikke kan forstå, at der i den seneste uges tid har stået en amerikansk træner og kigget med på træningen. Og jeg hører den samme træner citeret for at sige, at han langt fra var imponeret over 5-2-sejren over Middelfart, at EfB skal til at spille fodbold lige som Brighton, at talenterne skal på førsteholdet langt tidligere, uanset om de er klar eller ej.
Det hele skal laves om.
Bold
Hvor læser du det med Warren ikke har forstand på bold?
Synes ARTIKLEN viser han har et tilhørsforhold til fodbold.


Hvis du læser artiklerne på bold og i JV, så får du et billede af en mand, der lovpriser EfBs akademi, der intet har leveret de sidste år, og som samtidig ønsker at smadre alt det man nu har arbejdet på de sidste par år. Ny spillestil ny træner med mere. Det er præcist som at høre Conway om igen. Real life FM.
Der er så sindssygt hvordan det her, det er jo nærmest som et mareridt der udspiller sig.

Og spillerne, men især os fans er taget som gidsler i alt dette. Og jeg kan sagtens forstå hvis spillerne bliver påvirket nu, andet ville være underligt.

Jeg håber en mand som Palle Guldager har set sine sidste dage i EfB når alt dette er ovre, han er jo nærmest synonym med alt der er gået galt de sidste 5 år.
Jeg tror i sidste ende, det kan komme til at koste klubben livet.

Der er så meget jura, at det kan være svært at forstå, men som jeg ser det, så kan de lokale blokere for en kapitalforhøjelse, hvilket vil sige, at de nye amerikanere ikke bare ville kunne komme ind.

Men her er så den store ubekendte. Amerikanerne, både nye og gamle, kan vel give konstruktørerne et tilbud, som er bedre end de lokales, og herefter oprette et nyt aktieselskab præcist som de lokale vil gøre.

Det må godt nok være en hård periode for spillerne og Lungi.

Jeg ved ikke helt, og lige nu flyder tankerne bare, men måske var det bedst, hvis man kunne gå efter, at erklære klubben konkurs, hvis muligt, og så begynde forfra.

De her nye amerikanere, lyder præcist lige så arrogante og naive som Conway.
Annonce