Snak

Mere indhold efter annoncen
For mit vedkomne bør man skille sig af med

Obell-Hall, Marcus Hansen, Oliver Svendsen, Malte Kristensen, Jesper Lauridsen.

Og så hent mindst en forstærkning i hver kæde hent Mathias Veltz (HIK) angriber, Tim Fredriks (AB) angriber, Emil Junge (Årh F) forsvar, Lucas Haren (Fremad A) midtbane

Eller spillere fra rækken over
Oliver Svendsen burde have potentialet. Han spillede ungdoms Champions League med FCK sidste sæson.

Lauridsen har en masse erfaring, og burde kunne spille sig mere op.

Obel-Hall og især Hansen bidrager med intet. Tror aldrig jeg har set Marcus Hansen prøve at skyde på mål. Det er så vildt, at han har kontrakt 2 år endnu.
Kim Berglund

Haren spiller i norge
For mit vedkomne bør man skille sig af med

Obell-Hall, Marcus Hansen, Oliver Svendsen, Malte Kristensen, Jesper Lauridsen.


Obell-Hall, Svendsen og Kristensen er først lige ved at etablere sig. Syntes det er alt for tidligt at skære dem fra.

Hansen har fået mange chancer, og jeg kan simpelthen ikke de hvad han bidrager med. Enig ved ham.

Lauridsen må åbenbart ikke være i rette forfatning, så ja, spar de lønkroner.
Tidligere bruger hed Wuhaa. 1924.
Jeg synes egentlig Marcus har gjort det hæderligt de sidste par kampe.

De helt unge kan man godt beholde, men jeg synes måske nok, at de skal bevise sig i langt højere grad - hvis der skal forlænges. Har dog ikke overblik over hvornår de forskellige har udløb.

Jesper Lauridsen har kontrakt et år mere, så hvis han skal skifte, skal det være til en klub som mangler en rutineret Venstre back/stopper. Han får en for god løn til at sidde på bænken hos os. Jeg synes Montano gør det supergodt på vb men jeg havde flyttet ham frem, når Emil er ude.

Bytyqi synes jeg desværre har været en meget stor skuffelse. Det ligner ikke det kommer til at ændre sig, så det ville være bedst hvis han kommer videre - han har en 1. divisionskontrakt, men leverer reelt ikke.

Så synes jeg man skal satse på enten Gadegaard eller Jonsson og lade den anden gå - nok Jonsson.

Jeg kan godt li Simpson, men helt kynisk vurderet, bør det være muligt at finde en bedre spiller.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå, nu blev oprykningsfesten ikke til noget i lørdags, så er det jo godt vi spiller i Middelfart fredag aften!

Alle mand til Middelfart!
Yes vi ses i Middelfart - jeg tager den nok blandt de lokale - udebaneafsnittet var under al kritik sidst
Én af de få gode ting ved, at vi ikke længere er spillemæssigt suveræne, er at nødvendigheden af sportslig ekspertise og erfaring er åbenlys.

Esbjerg fB er stadig en attraktiv klub, men tror I, at det kan gøre det sværere at signe nye spillere og forlænge kontrakter, at Conway stadig spøger i baggrunden, omend i et mere urealistisk format?
Jeg tror at de mange skriverier omkring pmg og klubben på en eller anden måde har skadet vores image. Esbjerg ligger også ret afskåret som by, så tænker ikke det er nemt at lokke folk til i forvejen. Ved ikke om I kan huske Bashkim Kadrii ? Inden han havnede i OB og var i fck, afviste han EfB, da der angiveligt skulle være for lidt cafe liv.
Men med tiden, og med mere ro omkring klubben, så tænker jeg da at det ændrer sig.
Geezers need excitement.
Det har helt sikkert skadet med PMG, men jeg tror desværre også, at det går længere tilbage, at EfB er en klub, hvor der ofte er kaos.

De 10 trænere EfB hentede på fem år, spillere, der fik Dal og Olsen fyret. Voldsomt svingende præstationer og så videre.

Hvis den nye bestyrelse, skal klare opgaven og ikke stå om tre fire år, hvor der igen mangler penge. Så skal der simpelthen ske en kulturændring i klubben.

Sådan som holdet har spillet i slutspillet, så kan EfB sagtens blive nedrykningskandidat, og som andre er inde på, så er truppen simpelthen alt for tynd, hvilket er noget rigtigt skidt, da den samtidig er alt for dyr.

Et hold som Arhus Fremad, bruger nærmest ikke en tiende del af EfBs budget. Det er skræmmende.
Annonce