Snak

Mere indhold efter annoncen
Slutspillet til nu - i tal på vores offensive kræfter:
(kilde transfermarkt)

ANGREB

(Simpson)
290 min. i 7 kampe, 2 mål.
135 min pr. mål


(Elias Sørensen)

538 min i 7 kampe, 3 mål.
179,3 min pr. mål

(Emil Holten)
269 min. i 7 kampe, 1 mål.
269 min pr. mål

(Marcus Hansen)

185 min i 7 kampe, 0 mål.
(1 assist )

MIDTBANE

(Nicklas Strunck)
485 min i 7 kampe, 2 mål.
242,5 min pr. mål
( 2 assist )

(Andreas Lausen)
575 min i 7 kampe, 1 mål
575 min pr. mål
( 2assist )

(Simpson)
290 min. i 7 kampe, 2 mål.
135 min pr. mål



Lungi er nok ikke typen der følger statistikker , åbenbart
Forhåbentlig forlænger klubben med Simpson, jeg er sikker på at han er god nok til 1. division og han er så ung (og startede sent) at han vil bygge mere og mere på sit spil – især med mere spilletid og for mig personligt, er det en ekstra gevinst at han er fra Canada, hvor jeg bor.
Marcus Hansen må være god til træning og forhåbentlig kan han begynde at vise mere af det på banen, også Elias Andersen ser spændende ud og også én, jeg gerne vil se få spilletid.
Med et velfungerende hold er det også nemmere at spille nye talenter ind på holdet – det bliver spændende at se, hvad der sker hen over sommeren (også få Conway og co. helt ud).
Statistik og tal kan syntes at være en no-brainer ift. hvem man skal vælge i start 11...
Ham som er bedst scorende pr. min spilletid bør have spilletid fra start.
Men sådan er virkeligheden næsten aldrig.
I modsætning hertil: ...
Tallene afslører som oftest en sandhed om formen i øjeblikket.
Og her performer Simpson bedre end andre.
Jeg mener han skal buges mere end de sidste 6 min i en kamp.
I går satte han gang i tingene og stod det rigtige sted..


Det er ikke altid statistikken fortæller hele billedet, det handler om, hvordan hele holdet spiller sammen som en helhed.
Jeg kan endnu huske Troels Bechs udtalelse:
- Fodbold er en mærkelig suppe. Den handler ikke kun om bollerne, men også om væsken.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
klogt svar - enig
Helt enig laffoe.

Det handler for eksempel også om hvordan spillerne arbejder defensivt, med mere.

Kan I huske Adrian Petre? Han scorede forholdsvis mange mål for EfB, når han fik chancen, men han spillede kun for sig selv. Pressede sjældent, og overholdt ikke aftalerne på holdet.

Hans karriere er desværre også gået helt i stå..

Det er slet ikke det der er tilfældet med Simpson, men der kan være andre overvejelser. Personligt håber jeg han får forlænget sin kontrakt og mere spilletid.
Jeg er enig i at statistik alene ikke er den hellige gral. Da det også kommer an på hvordan statistikken er sat op og hvordan man ser på tallene.

Men det er alligevel fakta, så selvfølgelig kan det bruges på et eller andet. Og derfor mener jeg også at han burde have haft flere chancer / flere minutter , med de tal der er skrevet i tidligere indlæg
Jeg synes ikke en statistik over oprykningsspillet kan bruges til noget som helst. Det er simpelthen et for spinkelt grundlag at konkludere på.

I forhold til Simpson så er det dog indiskutabelt, at han har scoret et par afgørende mål. Og spillet godt mod Roskilde og Middelfart. Mod Aarhus Fremad var det mere blodfattigt.

Han har nogle kvaliteter vi kan bruge, men den helt simple og kyniske kalkule må vel være og vi kan få en eller flere bedre spillere ind? Det tænker jeg er realistisk. Og jeg kan være i tvivl om, om Simpson har et potentiale og topniveau, der retfærdiggør, at vi forlænger kontrakten, når vi skal kigge så meget på pengene, som vi nok skal.
Jeg er uenig i at vi kan få mere for pengene ved at finde en afløser for Simpson. Steven er den ENESTE spiller som har kunnet gøre en forskel ved at blive skiftet ind. Han er udfordrende, hårdtarbejdende og opsøgende, og kan hive andre op, når det hele er gået i stå. Bytyqi og Hansen havde slet ikke fanget bolden som førte til målet mod Middelfart (tror jeg). Sådan en mentalitet er guld værd for klubben og noget vi i årevis har sukket efter. Con har lidt af det samme i øvrigt. Derudover tænker jeg at han er relativt billig, han kender klubben, og vi ved, at han ikke bliver slået ud af lidt modgang.
Esbjerg fB
Annonce