Snak

Mere indhold efter annoncen
Situationen ved 5-3-målet er svær, for hvor hurtigt triller bolden, og skal man risikere at målmanden når tilbage? Omvendt smed vi 2 point forrige sæson i AB, fordi Mathias Jørgensen ville sparke en bold over stregen, der ellers var på vej ind. Mathias glemte bare at han var offside.

Elias vil sikkert sælges, så han bedre kan forsørge sin familie, og så bliver man tilbøjelig til at polstre sine tal så meget som muligt.
Hvis vi kan holde på vores trup som den ser ud nu, så rykker vi op! Er desværre bange for det ikke er muligt
Der blev snakket om Hansa Rostock i den glimrende nye podcast. Det er vel ikke så interessant, nu hvor de er rykket ud af 2. Bundesliga. Der blev også talt om Championship og så er det nogle helt andre beløb. Hobros forsvar så virkelig sløjt og gumpetungt ud - vores ikke meget bedre.

Alt for tidligt at tale om oprykning - det ville som minimum kræve, at vi får en klar forstærkning i den bagerste kæde og at vi ikke sælger spillere. Og der vil det stadig være usandsynligt.
Esbjerg_1924
Hvis vi kan holde på vores trup som den ser ud nu, så rykker vi op! Er desværre bange for det ikke er muligt

Enig. Det ender nok med, at vi sælger Holten og Emil for 3-4 mill. for så at gå glip af 20 pga. en misset oprykning.
Jeg er med på, at Elias Sørensen vil væk, og med et år tilbage af kontrakten, så vil det også give mening, at sælge ham. Han er 24 år, og det tog ham egentlig lang tid, at flytte sig fra ungdomsfodbold, og så til at blive en stabil seniorspiller, men det lykkedes til fulde i EfB. Det skal både han og klubben have ros for.

Jeg er til gengæld ikke sikker på om Holten vil/skal væk. Han fylder 28 om få dage. Vi ved alle, at han er en smule skrøbelig, og EfB kan vil matche lønnen fra de klubber, der måtte være interesseret. Han er gået fra, at sidde på bænken i Silkeborg, til at være kaptajn og første mand på holdkortet i Esbjerg. Jeg forstår simpelthen ikke, hvorfor det ikke giver god mening, at blive fremfor måske, at skifte til et Superligahold fra den nedre del af tabellen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som Hammer ogaå så klogt siger, så er det ikke deres mål at rykke op nu, men at konsolidere sig i 1. Div., og forberede sig på at kunne rykke op om et par år, og så blive i Superligaen.
Men ligger EfB til at rykke op i denne sæson, vil man heller ikke trække sig :)

Der er mange faktorer der spiller ind, når en trup skal sammensættes. Hvad vil klubben, hvad vil modstanderne, og ikke mindst: Hvad vil spilleren selv?
Elias er oplagt: Han skal videre. Og EfB skal tjene så meget som muligt på det.
Sådan er det ikke med Emil. Som i skriver, så er han nok bedst tjent med at blive i EfB og være anfører, med mindre han drømmer om et udlandseventyr.

Men uanset hvad, så skal økonomien hænge sammen. Vi skal ikke hente en dyr midterforsvarer, hvis pengene ikke er til det. Så hellere undvære.
Vi har brændt fingrene tilstrækkeligt på forhastede indkøb, der skal vi ikke ud igen.

.. og så er jeg totalt fan af den måde de spiller på :)
Hellere vinde 6-3, end 1-0. Pyt med at modstanderne scorer, bare vi scorer flere. Det er enormt underholdende at se på.
Jeg håber forøvrigt, at selv om EfB skal spare, at de sender folk ud, for at holde øje med anden og tredje division.

From har virkelig gjort det godt de første kampe. Jeg tror han bliver vild, og jeg synes han minder lidt om Dreyer i måden han udfordrer.
Womble

Tror også de benytter sig af relationer

F.eks Breki Baldursson, som nok kommer snart, her sagde Jens hammer i Gl.Vardevej podcasten, at de havde en god relation til hans agent
Womble

Tror også de benytter sig af relationer

F.eks Breki Baldursson, som nok kommer snart, her sagde Jens hammer i Gl.Vardevej podcasten, at de havde en god relation til hans agent


Agenten ser ud til at være Frederik Risp.
Ja så giver det fin mening, at man har en god relation til ham.. :-)

Der er faktisk et par stykker, at vores tidligere spillere, som er gået hen og blevet agenter..

Frederik Risp
Agus Garcia
Jeg mener også at Emil Lyng, også er i den branche.

Så det kunne være en fin ide, at beholde en god relation til dem
Annonce