Kigger man på de spillere med størst salgspotentiale i Esbjerg fB, så finder man:
Elias Sørensen, ham skrev man faktisk en 4 årig kontrakt med, så det synes jeg var ganske udmærket, og man forstår da godt Elias, at han gerne vil videre.
Bourhane, gav man en 3 årig kontrakt, det synes jeg er lige kort nok, jeg synes som minimum man skal have en 4 årig kontrakt, hvis man tror på spilleren.
Strunck, gav man også en 3 årig kontrakt, han har udløb næste år, og skal forlænges med så hurtigt som muligt.
Mortensen, har lige forlænget, ham gav man også en 3 årig kontrakt, hvilket igen bare er for kort.
Lausen, gav man en 4 årig kontrakt, hvilket jeg synes er godkendt, han kan sælges når vi rykker op i superligaen.
Troelsen, gav man en 3 årig kontrakt, han har udløb næste år, så ham skal vi forlænge med eller sælge og finde en erstatning i dette vindue.
Holten, gav man en 4 årig kontrakt, han har udløb næste år, så han skal forlænges med nu her eller sælges.